Eau Thermale Avène odpovedá na vaše otázky
Koža a ekzémy

Koža a ekzémy

Eau Thermale Avène odpovedá na vaše otázky

Ako sa dá upokojiť pokožku, keď prehnane reaguje, svrbí, bolí alebo je inak nepríjemná? Kde nájsť úľavu? 10 otázok pre Dr. Ariadnu Ortiz-Brugués, dermatologičku a lekársku riaditeľku značky Eau Thermale Avène, a Joëlle Nonni, vedúcu vzdelávacích seminárov o zdraví pleti v Hydroterapeutickom centre Avène.

Vaše otázky

To platí pravdepodobne pre atopický ekzém, zápalové ochorenie pokožky, ktoré zvyčajne začína v ranom detstve. Zdá sa, že táto dermatitída súvisí s genetickými predispozíciami, ktoré ovplyvňujú ochrannú kožnú bariéru. Pokožka je priepustnejšia, takže do tela prenikajú rôzne alergény z okolitého prostredia, čo spôsobuje nadmernú reakciu imunitného systému. Existuje však ešte jeden typ ekzému – kontaktný ekzém alebo kontaktná dermatitída – ktorý vzniká bez akýchkoľvek genetických predispozícií, keď sa pokožka dostane do priameho kontaktu s určitou alergénnou látkou.

Atopický ekzém a kontaktný ekzém sa prejavujú zhruba rovnakými typmi kožných zmien: začervenaním, podráždením, suchou kožou (xerózou), silným svrbením, niekedy aj výtokom. Na rozdiel od kontaktného ekzému však atopický ekzém nie je vyvolaný jediným, všeobecne identifikovateľným faktorom, ale rôznymi environmentálnymi a endogénnymi faktormi. Ide o chronické ochorenie, ktoré má tendenciu prichádzať a odchádzať.

Atopický ekzém nemusí nutne znamenať alergiu, ale často je spojený s alergickým pozadím, a teda zvýšeným rizikom potravinových alergií, alergickej nádchy alebo zápalu spojiviek. Mali by ste sa preto snažiť vyhýbať alergizujúcemu prostrediu (prach, perie, zvieraciu srsť atď.).

Starostlivosť o ekzematickú pokožku je systematicky popísaná a terapeutické riešenia sa líšia podľa závažnosti príznakov: suchosť, začervenanie, svrbenie, šupinatenie atď. V každom prípade je prvým krokom v ošetrení atopickej pokožky každodenná aplikácia zvláčňujúceho prípravku. Znižuje intenzívnu suchosť pokožky a upokojuje pocity svrbenia. V prípade ataku zostáva štandardnou liečbou zápalu predpísanie lokálnych kortikosteroidov.

Ekzém je často spôsobený viacerými faktormi, ale úzkosť a stres môžu byť spúšťačom zhoršenia príznakov a svrbenia. Pokiaľ môžete, stanovte si ako prioritu fyzickú aktivitu, čítanie, hudbu, dýchanie do brucha atď. Precvičujte relaxáciu a venujte sa činnostiam, ktoré vás bavia.

Každodenná starostlivosť sa môže časom stať únavnou, najmä keď sa stav pokožky zlepšuje. Je však dôležité vytrvať. Zachovanie hydratácie pokožky je jednou z najjednoduchších a najúčinnejších metód, ako posilniť funkciu ochrannej kožnej bariéry, a tým obmedziť vysušovanie pokožky a oddialiť zhoršenie jej stavu.

Často si ani neuvedomujeme, že sa škrabeme, a je ťažké tomu odolať. Preto je dôležité tieto okamihy identifikovať a nájsť vhodné alternatívy. Existuje niekoľko trikov, ako odviesť pozornosť: zamestnajte ruky inak, škrabkajte nejaký predmet, napríklad malé loptičky s textúrou pre deti, hrajte sa s prstami, škrabkajte suchý zips našitý na plyšovej hračke alebo škrabacie plochy pyžama. A aby ste sa vyhli škrabancom, môže byť riešením aj ostrihanie nechtov na krátko a nosenie bavlnených alebo hodvábnych rukavíc (ak ich znášate) na noc, ktoré pre deti môžete premeniť na bábky.

Kúpeľ má niekoľko výhod: čistí, uvoľňuje a pripravuje pokožku na aplikáciu emolienčných prípravkov. Mali by ste však znížiť frekvenciu kúpania a obmedziť jeho dĺžku na maximálne 10 minút, pretože tvrdá voda vysušuje pokožku, a tým prispieva k jej podráždeniu a svrbeniu. Zvoľte radšej rýchlu päťminútovú sprchu každý deň. Teplota vody by nemala prekročiť 34 °C, aby nedošlo k reaktivácii zápalu. Osušte sa jemným priložením uteráka, aby sa svrbenie zase nevrátilo.

Chlad môže účinne zmierniť svrbenie. Môžete použiť mrazený hrášok uložený vo vrecúšku označenom názvom, chladiace vrecko alebo v mrazničke uložené kamienky. Nesmiete ich však prikladať priamo na pokožku, a to najmä pokiaľ je už poškodená. Veľmi účinné je tiež každý deň prikladať obklady namočené v termálnej vode na miesta, ktoré potrebujú upokojiť, čo je tiež príležitosť, aby ste si na chvíľu oddýchli.

Pred spaním použite hydratačný balzam – a majte po ruke zvláčňujúci krém a termálnu vodu v spreji. Dbajte na vytvorenie uvoľnenej atmosféry, napríklad pomocou tlmeného osvetlenia a tichej hudby. Príliš sa nezakrývajte a udržujte v miestnosti teplotu 18 °C.

späť na začiatok