Starostlivosť o suchú pokožku a ekzém

Starostlivosť o suchú pokožku a ekzém

Ekzém na tvári spôsobuje nepríjemné pocity a svrbenie, ktoré sa môžu stáť aj neznesiteľné. Objavte špecifické produkty na starostlivosť o atopickú pleť tváre.

3 results "Starostlivosť o suchú pokožku a ekzém"

BLIŽŠIE INFORMÁCIE
BLIŽŠIE INFORMÁCIE

Ako poznáte, či máte ekzém?

Príznaky ekzému tváre sú zápal kože, ktorý sa prejavuje červenými, veľmi suchými škvrnami s pľuzgiermi po stranách nosa, uší, líc, očných viečok a krku. Tieto kožné lézie spôsobujú silné svrbenie, tzv. pruritus.  

Toto kožné ochorenie sa vyskytuje na veľmi suchej a poškodenej koži pri prepuknutí ekzému. Inými slovami, obdobia zhoršenia príznakov a zvýšeného svrbenia sa striedajú s obdobiami remisie. Tento typ pokožky, známy ako atopická pokožka, je vo všeobecnosti veľmi citlivý na kozmetické výrobky.

Príčiny ekzému na tvári

Ekzém na tvári je chronické kožné ochorenie, dermatóza, ktorá postihuje imunitný systém a kožné bunky, ktoré pôsobia ako bariéra voči alergénom. Existujú dva typy ekzému: kontaktný ekzém a atopický alebo konštitučný ekzém.

Kontaktný ekzém

Kontaktný ekzém je spôsobený precitlivenou reakciou kože na alergén, a to aj keď k nemu neexistuje genetická predispozícia. Táto reakcia prebieha v dvoch fázach:

  1. Prvý kontakt s alergénnym výrobkom.
  2. Pri druhom kontakte koža látku rozpozná a preťaží imunitný systém, čo v priebehu niekoľkých hodín spôsobí lokálnu zápalovú reakciu.

Zoznam potenciálnych alergénov je rozsiahly:

  • Chemikálie (farby, lepidlá, farbivá, pesticídy, čistiace prostriedky, pracie prášky)
  • Mejkap a dráždivé kozmetické výrobky (parfumy, šampóny, laky na nechty atď.)
  • Peľ
  • Kovy (nikel, chróm...) a guma
  • Lieky (antihistaminiká, antibiotiká, anestetiká atď.)

Atopický ekzém

Konštitučný ekzém, známy aj ako atopická dermatitída, je najčastejšou formou ekzému a nie vždy je ľahké ho liečiť. Postihuje deti a dojčatá od prvých mesiacov života a do určitej miery pretrváva aj v období dospievania a dospelosti.

Pôvod atopického ekzému je zvyčajne genetický. K prepuknutiu ekzému u predisponovanej pokožky môže významne prispievať aj stres a niektoré faktory prostredia.

Imunologické a kožné abnormality sa prenášajú z generácie na generáciu alebo vznikajú v dôsledku záťaže zo životného prostredia. Molekuly alergénov potom ľahko prenikajú do pokožky a vyvolávajú v nej intenzívne imunitné reakcie, ako je napríklad zápal typický pre ekzém.

Je ekzém nákazlivý?

Keďže ekzém na tvári nie je infekčné kožné ochorenie, nie je nákazlivý.

Ako liečiť ekzém na tvári?

Ľudí s ekzémom na tvári by mal najprv vyšetriť odborník, najlepšie dermatológ. V prípade kontaktného ekzému sa lekár najprv pokúsi určiť príčinu a možný alergén, ktorý je zaňho zodpovedný. Potom je potrebné navštíviť alergológa, ktorý vykoná kožné testy.

Lekár potom môže predpísať vhodnú liečbu. Zvyčajne ide o lokálne kortikosteroidy aplikované na miesta ekzému. V závislosti od intenzity príznakov môže lekár odporučiť aj:

  • antihistaminiká pri príliš silnom svrbení,
  • antibiotiká a antiseptiká proti bakteriálnej superinfekcii,
  • jemné čistiace a emolienčné prípravky pre starostlivosť o pleť,
  • psychologické poradenstvo, ak je hlavnou príčinou stres.

Aký krém používať na ekzém na tvári?

Protizápalová liečba obsahujúca kortikosteroidy je účinná pri liečbe akútnych záchvatov ekzému, pretože upokojuje zápal a svrbenie, ale nezabraňuje ďalšiemu prepuknutiu.

Ako preventívne opatrenie a doplnok k liečbe pomáha starostlivosť o pokožku vhodná pri ekzémoch oddialiť zhoršenie príznakov.

  1. Na čistenie atopickej pleti používajte a v kombinácii s vlažnou vodou čistí pleť bez toho, aby ju ďalej vysušoval. Lipidy obsiahnuté v týchto čistiacich prípravkoch vyživujú pokožku a obnovujú jej ochrannú bariéru.
  2. Dodatočné opláchnutie termálnou vodou v spreji upokojuje a zmierňuje podráždenie tváre.
  3. Emolienčné prípravky dokonale hydratujú, vyživujú a pôsobia proti svrbeniu a sú určené na každodennú starostlivosť pri ekzému na tvári. Naše laboratóriá vytvorili hypoalergénne emolienčné prípravky bez parfumácie, ktoré obnovujú funkciu ochrannej kožnej bariéry a rešpektujú kožnú mikroflóru atopickej pokožky. XeraCalm A.D. Relipidačný krém pre suchú pokožku so sklonom k atopii sa odporúča na suchú svrbiacu pokožku a XeraCalm A.D. Relipidačný balzam intenzívne vyživuje veľmi suchú a svrbiacu pokožku.
  4. Relipidačný krém XeraCalm A.D pre suchú pokožku so sklonom k atopii sa môže používať aj ako denná starostlivosť, pretože jeho textúra je pomerne ľahká. Relipidačný balzam XeraCalm A.D sa môže používať ako nočná starostlivosť, jeho zloženie dopĺňa pokožke viac lipidov.
  5. Pri intenzívnom svrbení, napríklad uší, nosa, hrdla alebo dokonca očných viečok, prináša okamžitú úľavu XeraCalm A.D. Upokojujúca koncentrovaná starostlivosť.
späť na začiatok