Starostlivosť o pleť pri akné

Starostlivosť o pleť pri akné

Mastnú, lesklú pleť, pupienky a čierne bodky, akné treba vždy brať vážne. Pleť so sklonom k akné si vyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Filtrovanie produktov
Filtrovanie produktov

11 results "Starostlivosť o pleť pri akné"

VAŠA PLEŤ
VAŠA PLEŤ

Vedeli ste, že akné sa môže vyskytnúť aj počas tehotenstva?

BLIŽŠIE INFORMÁCIE
BLIŽŠIE INFORMÁCIE

Príčiny aknóznej pleti

Vedci sa stále nezhodli na príčinách akné, ale jedno je isté: ide o hormonálne a zápalové ochorenie.  

Hormonálne zmeny, ako je puberta, menštruácia, tehotenstvo a menopauza, môžu zvýšiť produkciu kožného mazu a kožných buniek (korneocytov). Tieto javy sa nazývajú hyperseborea a hyperkeratóza.

Hromadenie kožných buniek v stenách pilosebaceóznych folikulov upcháva mazové žľazy umiestnené pri koreni vlasu, čo zabraňuje správnemu toku kožného mazu, póry sa rozširujú a objavujú sa retenčné lézie, t. j. čierne a biele bodky.

Mazové žľazy sú preplnené kožným mazom, čo spôsobuje zápal na povrchu kože. Táto zapálená oblasť je ideálnym prostredím pre množenie baktérií, najmä Cutibacterium acnes. Tie rozkladajú kožný maz a uvoľňujú zápalové mediátory, ktoré zvyšujú a šíria zápal do okolitého tkaniva.

Akné spôsobujú alebo zhoršujú aj iné faktory, pretože upchávajú póry alebo zvyšujú aktivitu mazových žliaz:

 • Stres spôsobuje hormón kortizol, ktorý ovplyvňuje správanie mazových žliaz.
 • Produkty a činnosti, ktoré nadmerne stimulujú produkciu kožného mazu.
 • Póry upcháva aj príliš mastná a nekomedogénna kozmetika a mejkap.
 • Genetická predispozícia.
 • Fajčenie.
 • Niektoré lieky.

Ako rozpoznať hormonálne akné?

Hormonálne akné u dospelých je spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré stimulujú mazové žľazy zodpovedné za výskyt pupienkov v dolnej časti tváre. Od pubertálneho akné sa líši umiestnením lézií v tvare písmena U okolo brady a krku.

Naopak, pubertálne akné sa vyskytuje po celej tvári, najmä v T-zóne, ale aj na krku, hrudníku, ramenách a hornej časti chrbta.

Aknózna pleť dospelých sa môže zmeniť na zapálené miesta, ktoré môžu zanechať jazvy. Pleť s malým množstvom kožného mazu sa vysušuje a ľahko sa podráždi nevhodnými prípravkami.

Vodidlom je aj načasovanie príznakov: ak sa pupienky objavujú raz za mesiac v rovnakom čase ako menštruácia, ide pravdepodobne o hormonálne akné. Všimnite si, že škvrny sa zvyčajne znovu objavia na tých istých miestach, kde boli póry rozšírené pri predchádzajúcich pupienkoch.

Ako sa zbaviť akné?

Ak chcete znížiť výskyt pupienkov, oboznámte sa s pravidelnou starostlivosťou o pleť s akné a dodržiavajte ju. Kľúčom k úspechu bude vytrvalosť.

Čistite si tvár dvakrát denne čistiacim prípravkom špeciálne určeným pre mastnú a aknóznu pleť. Ráno a/alebo večer očistí pleť, redukuje prebytočný kožný maz a zmatňuje pleť, takže sa menej leskne. je ideálna na odstraňovanie očného a pleťového mejkapu, odstraňuje nečistoty a zároveň redukuje prebytočný kožný maz a lesk.

Potom použite prípravok vhodný pre nedokonalosti vašej pleti – nekomedogénny zmatňujúci hydratačný krém v prípade lesku, prípravok proti nedokonalostiam v prípade čiernych bodiek a pupienkov alebo vyhladzujúci prípravok na posledné stopy akné, vždy prípravok vhodný pre potreby vašej pleti a váš vek.

Rad Cleanance bol špeciálne navrhnutý na starostlivosť o mastnú pleť dospelých žien so sklonom k akné. Okrem iného obsahuje tieto produkty:

 • , ktorá odstraňuje škvrny a čierne bodky, vyrovnáva tón pleti a hydratuje ju.
 • , ktorá bojuje proti pupienkom a znižuje ich opakovaný výskyt už od 7 dní.
 • Kombinujte s , ktorú raz alebo dvakrát týždenne naneste na celú tvár, aby ste pleti dopriali peeling a očistili ju.

Naše laboratóriá vyvinuli aj produkty pre starostlivosť o pleť so sklonom k akné, ktorá je suchá a podráždená predpísanou liečbou akné. Obnovujú komfort pleti, upokojujú podráždenie a znižujú začervenanie tváre. Ak vám dermatológ predpísal tieto typy liekov, môžete sa na tieto produkty spoľahnúť:

 • na čistenie tváre.
 • pre svoje hydratačné vlastnosti.

Pri pobyte na slnku sa nezabudnite chrániť vhodným, ľahko aplikovateľným nemastným prípravkom, ktorý reguluje tvorbu kožného mazu, ako je napríklad opaľovací krém na tvár pri akné Cleanance SPF 50+.

Na záver si nezabudnite pozrieť naše tipy na líčenie pre pleť so sklonom k akné.

Ako dlho trvá akné?

U dospievajúcich trvá akné v priemere tri až štyri roky a mizne vo veku 18 až 20 rokov. Ak sa nelieči, toto obdobie môže trvať dlhšie.

Môže sa znovu objaviť aj v dospelosti pri hormonálnych poruchách, ktoré sa vyskytujú najmä u žien (tehotenstvo, menštruácia, menopauza).

späť na začiatok