Rozhovor s Patríciou Aublet, spoluzakladateľkou spoločnosti PUR Projet
Morský ekosystém a koralové útesy: voľba holistického prístupu

Morský ekosystém a koralové útesy: voľba holistického prístupu

Rozhovor s Patríciou Aublet, spoluzakladateľkou spoločnosti PUR Projet

Spoločnosť Eau Thermale Avène sa zaviazala, že svoje odborné znalosti v oblasti ochrany proti slnečnému žiareniu uplatní v starostlivosti o pokožku a zároveň sa bude snažiť znižovať dopady svojich výrobkov na životné prostredie. Aby mohla značka Eau Thermale Avène toto úsilie ďalej rozvíjať a pomáhať s obnovou morského prostredia, spolupracuje od roku 2016 so spoločnosťou PUR Projet, ktorá sa špecializuje na aktivity v oblasti klímy a pôsobí na Bali. Rozhovor s Patríciou Aublet, spoluzakladateľkou spoločnosti PUR Projet.

Čím sa spoločnosť PUR Projet zaoberá?

Naším poslaním je obnova ekosystémov s pomocou miestnych aktérov a obnova súladu človeka s prírodou. Za týmto účelom pomáhame spoločnostiam vytvárať klimatické projekty v súlade s ich hodnotami. Vzhľadom k spoločenským a ekologickým kvalitám Eau Thermale Avène bolo zrejmé, že by sme mohli vytvoriť spoločný program.

Cieľom spoločnosti PUR Projet je obnova ekosystémov a súlad človeka s prírodou.

Patricia Aublet
Patricia AubletSpoluzakladateľka spoločnosti PUR Projet

Spoločnosť PUR Projet sa skôr špecializovala skôr na zalesňovanie. Ako vznikol tento projekt na ochranu morského ekosystému?

V roku 2016 chcela značka Eau Thermale Avène podporiť projekt, ktorý by sa priamo týkal vodného sveta. V rovnakej dobe vyšla vedecká publikácia jedného talianskeho vedca, ktorý odsúdil negatívny vplyv slnečných filtrov na koraly. Preto sme sa spoločne rozhodli prijať túto výzvu: začať program obnovy morského ekosystému prostredníctvom koralov. Ktoré sú kľúčovým prvkom biodiverzity rovnako ako stromy. Závisí na nich viac ako 3 000 druhov rýb a takmer 120 miliónov obyvateľov. Niektoré štúdie však ukazujú, že každoročne odumierajú 3 % koralov a že týmto tempom môžu koralové útesy do roku 2100 zaniknúť. Spoločnosť Eau Thermale Avène sa už zamerala na zníženie vplyvu svojich slnečných filtrov a ďalších prípravkov na morské ekosystémy, čo bol jeden zo spôsobov, ako sa posunúť ďalej.

Závisí na nich viac ako 3 000 druhov rýb a takmer 120 miliónov obyvateľov.

Ako prebiehala práca na ochrane koralového útesu priamo na mieste?

Program PUR Corail sme sa rozhodli začať v Pejarakane na ostrove Bali v Indonézii. Táto dedina sa nachádza v zlatom koralovom trojuholníku, v oblasti, ktorá je známa vysokou koncentráciou koralov. V dôsledku kyanidového rybolovu a globálneho otepľovania však tieto organizmy viditeľne miznú. Na mieste sme sa stretli s miestnymi obyvateľmi a organizáciami, aby sme lepšie porozumeli ich problémom. Potom sme spoločne vytvorili súbor prísnych pravidiel, podľa ktorých sme uplatnili a porovnali rôzne techniky „vrúbľovania“ koralov a merali ich vplyv na prostredie. Ako obvykle sme miestnych obyvateľov v technikách zaučili, aby boli v budúcnosti samostatní.

AV_SPOR_Pejarakan_Bali_CopyrightPURProjet_07 800x670

Akým ťažkostiam ste museli čeliť?

Rýchlo sme si uvedomili, že koraly síce môžeme vysádzať, ale že vrúbľovanie nestačí. Ak včas nezakročíte proti znečisteniu plastmi a zároveň proti erózii pôdy spôsobenej odlesňovaním, nikdy to nebude fungovať. Na prijatie skutočne účinných opatrení bol potrebný holistický prístup. Preto sme v roku 2018 spustili projekt odpadového hospodárstva a program výsadby mangrovníkov na pobreží.

Máte nejaké výsledky?

Po ôsmich mesiacoch sa do programu zapojilo celkovo 280 rodín a vyzbieralo sa takmer 10 ton odpadu, ktorý bol odovzdaný do recyklačných zariadení. Na potrebu triedenia odpadu sme upozornili rôzne skupiny obyvateľov. Poskytli sme recyklačné zariadenia a koše na triedený odpad. Zároveň sme začali vysádzať mangrovníky, aby sme zabránili erózii pôdy na pobreží. Počas niekoľkých mesiacov bolo vďaka Eau Thermale Avène vysadených takmer 7 000 mangrovníkov.

Samotné vrúbľovanie koralov nestačí, aby boli opatrenia účinné, musíme bojovať aj proti znečisteniu plastmi a erózii pôdy.

Ako si predstavujete, že bude vaša práca na tomto projekte udržateľnosti pokračovať?

Vo vrúbľovaní koralov na Pejarakane budeme pokračovať, aby sme rozšírili plochu ich výskytu. A keď to bude možné, rozšírime ich populácie aj do ďalších častí sveta. Na súši testujeme novú metódu výsadby mangrovníkov. Nakoniec sa zdá, že je vhodnejšie vysádzať semenáčiky (mangrovové sadenice) získané z mangrovových lesov priamo na miesto určenia, bez predchádzajúceho pestovania v škôlke. Pokiaľ ide o odpad, stále nás veľmi zamestnáva identifikácia rôznych druhov odpadov a posúdenie existujúcich systémov recyklácie. Uvažujeme aj o tom, že sa viac zameriame na zber odpadu z hotelov a reštaurácií. Kľúčovými aspektmi tohto typu projektov sú zvyšovanie povedomia, informovanosti a vzdelávania miestnych obyvateľov. Na túto oblasť budeme samozrejme zameriavať naše kampane.

späť na začiatok