Obsah

Ako sa spoznajú a liečia ovčie kiahne

av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_essentiel_1x1 473x473

Kiahne: Základné informácie
 

Ovčie kiahne sú nezhubné, ale vysoko nákazlivé ochorenie spôsobené vírusom varicella zoster. V 90 % prípadov sa vyskytuje vo veku od 3 mesiacov do 10 rokov. Po inkubačnej dobe 1 až 2 týždne nie sú prvé príznaky veľmi výrazné. Po niekoľkých dňoch sa stanú VEĽMI výraznými:   objavia sa malé pľuzgiere, ktoré veľmi svrbia. Samotné ovčie kiahne sa nedajú liečiť, ale existujú riešenia na zmiernenie svrbenia a prevenciu infekcie, ktorá môže spôsobiť jazvy.

Jazvy po ovčích kiahňach zďaleka nie sú neškodné, najmä ak sú na viditeľnejších miestach, ako je tvár. Pľuzgiere a lézie vzniknuté škrabaním sa preto musia ošetrovať opatrne, aby sa predišlo riziku sekundárnej infekcie, ktorá spôsobuje vznik jaziev.

Ako spoznať ovčie kiahne

Vaše dieťa je unavené, mrzuté a má na sebe malé pľuzgiere... Mohli by to byť kiahne? Ochorenie sa začína malými červenými škvrnami, ktoré sa často objavia najprv na hrudníku alebo krku a potom sa rozšíria na celé telo. Potom sa zmenia na malé pľuzgieriky naplnené tekutinou, ktoré zvyčajne do 48 hodín zaschnú a vytvorí sa na nich červeno-čierna chrasta. Buďte opatrní: ak sa chrasta zoškriabe, hrozí riziko vzniku jazvy.

Ako sa teda liečia kiahne?

 1. Umyte dieťa jemným mydlom s fyziologickým pH. 
   
 2. Vysušte pľuzgiere prípravkom s vysušujúcim zložením, ktorý urýchľuje regeneráciu.
   
 3. Ošetrite zaschnuté pľuzgiere vhodným prípravkom pre starostlivosť o pokožku, aby ste predišli vzniku jaziev.
av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_reconnaitre_soigner_1x1 473x473

Je niečo, čomu sa treba vyhnúť?

Áno!

1. Nezhoršujte stav pľuzgierov.
- Nepoužívajte na ne antiseptické prípravky. To zvyšuje riziko alergickej alebo dráždivej dermatitídy, ktorá môže predĺžiť hojenie.
- Nepreháňajte to so slnkom. UV žiarenie bráni správnemu hojeniu. V prípade vystavenia pokožky slnku ju chráňte opaľovacím krémom s veľmi vysokým ochranným faktorom (SPF 50+).

2. Nehovorte hop, kým ste nepreskočili.
Zvyčajne môžete očakávať 2 až 3 výsevy pľuzgierov. Ak niektoré pľuzgiere zaschnú, zatiaľ čo iné sa objavujú, infekcia ešte neskončila – a hrozí riziko nákazy. Buďte trpezliví!

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Pomoc! Trápi ma intenzívne svrbenie!

Koža svrbí. Naozaj to svrbí... UÁÁÁÁ, strašne to svrbí. Pozor! Poškriabaný pľuzgier po ovčích kiahňach môže zanechať jazvu na celý život. Tu sú naše tipy a triky, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu nájsť úľavu a obmedziť škrabanie.

 • Strihajte dieťaťu nechty nakrátko, aby ste obmedzili vznik škrabancov a sekundárnych infekcií. 
 • Uistite sa, že si vaše dieťa pravidelne umýva ruky.
 • Raz alebo dvakrát denne dieťaťu doprajte veľmi krátky kúpeľ alebo sprchu s vlažnou vodou a tekutým dermatologickým mydlom. 
 • Chráňte pokožku pred potením, ako je to len možné: zhoršuje svrbenie.
 • Voľte voľné oblečenie, ktoré sa netrie o pokožku.
späť na začiatok