Ako funguje hojenie rán

Pri poranení kože sa automaticky spustí prirodzený trojfázový proces obnovy: hojenie jazvy. 

Všetko sa začína „zápalovou“ fázou, ktorá trvá 2 až 7 dní a umožňuje vášmu telu brániť sa: počas tejto fázy bude vaša pokožka začervenaná a teplá.   Kožné bunky sa potom aktivujú, aby uzavreli ranu novým tkanivom (fáza „proliferácie“). Približne po 15 dňoch prejde jazva do fázy „epidermálnej remodelácie“, ktorá môže trvať až 2 roky!

Ak je poškodenie povrchové, pokožka sa môže úplne zregenerovať. Hlbšie rany často zanechávajú jazvu. Stále však môžete podniknúť kroky, ktoré napomáhajú hojeniu rany.

av_votre-peau_cicatrisation_processus_schema test
av_votre-peau_cicatrisation_types-cicatrices_4x5_473x590

Najprv musíte vedieť, o aký typ jazvy ide, aby ste ju mohli čo najlepšie ošetriť

Existujú najrôznejšie druhy jaziev. Porozumenie typu jazvy vám umožní zvoliť správne návyky a starostlivosť. 

PLOCHÁ ALEBO BIELA – Ide o najčastejší typ jazvy. Sú hladké a nenápadné, časom blednú, až sú niekedy takmer neviditeľné.

HYPERTROFICKÁ – Tento typ jazvy, ktorá sa vyznačuje opuchom a začervenaním v mieste pôvodnej lézie, môže byť svrbivý a bolestivý. Tieto jazvy sa dajú zvládnuť pomocou správnych návykov.

KELOIDNÁ – Začervenaná, opuchnutá a často bolestivá jazva tohto typu sa šíri okolo pôvodnej rany. Tieto jazvy treba liečiť liekmi a dokonca aj chirurgicky. 

ATROFICKÉ – Tieto malé škvrny, ktoré zostali po ťažkom akné alebo ovčích kiahňach, majú často kruhový tvar a sú mierne zahĺbené do pokožky. Najlepším riešením týchto jaziev je prevencia.

Všetko, čo potrebujete vedieť pre správne hojenie jaziev

„Táto jazva je teraz mojou súčasťou. Radšej by som sa bez nej zaobišla, to je isté! Ale vďaka starostlivosti, ktorú som jej venovala, sa zmenšila. Prijala som ju za svoju a teraz ju prijímam.“

Julia38 rokov

Zlaté pravidlo pre správne hojenie jaziev: konajte rýchlo

Zlý pád na bicykli, pošmyknutie noža v kuchyni, infikovaná rana, chirurgický zákrok... Naša pokožka nesie všetky stopy našich skúseností. 

Zatiaľ čo sa niektoré jazvy objavia len na chvíľu, iné pretrvávajú dlhšie. Niekedy je ťažké sa s nimi zmieriť. Aby tieto jazvy nezaberali vo vašom živote príliš veľa miesta, je potrebné konať rýchlo a veľmi pozorne sledovať proces hojenia. Spôsob ošetrenia rany má veľký vplyv na kvalitu jazvy.

Ako správne zahojiť jazvu

Zbavte sa jaziev po akné

Všetci máme spomienky na svoje dospievanie, na ktoré by sme najradšej zabudli. Ale keď pupienky zmiznú, niekedy zostanú jazvy a s nimi aj naša frustrácia. S týmito jazvami sa ťažko žije. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť jazvám po akné, je zabrániť ich vzniku. Poďme sa o tom porozprávať.

Zistite, ako sa vyhnúť jazvám po akné

av_votre-peau_cicatrisation_acne_asiatique_jeune-femme_1x1 473x473

Ako sa starať o jazvu po operácii

Fyzický a psychologický vplyv pooperačnej jazvy by sa nemal podceňovať. Aké je tajomstvo kvalitného života s jazvou? Starajte sa o jazvu pomocou špeciálnych prípravkov a pravidelných masáží.

av_votre-peau_cicatrisation_genou_enfant_fille_4x5

Ako zlepšiť vzhľad jazvy po operačnom zákroku

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU
 

Jazvy a slnko sú zlou kombináciou. Preto sa jej za každú cenu vyhnite! Ak jazva nie je prekrytá obväzom alebo odevom, chráňte ju opaľovacím krémom s veľmi vysokou ochranou.

Všetky správne návyky, ktoré potrebujete na ochranu pred slnkom

av_votre-peau_cicatrisation_varicelle_1x1 473x473

Ako sa vyhnúť jazvám po ovčích kiahňach

Kiahne sú jedným zo základných políčok v zdravotnej knižke... A treba povedať, že sú aj neoddeliteľnou súčasťou nášho rodičovského života! Je ťažké vidieť, ako vaše dieťa trápi nežiaduce nutkanie sa poškriabať. Ako viete, po škrabaní pľuzgierov zostávajú jazvy. Potrebujete svoje dieťa upokojiť?

Zistite, ako zmierniť svrbenie a podporiť hojenie ovčích kiahní.

Výhody masáže pri jazvách

Upokojte sa a relaxujte. Je čas na masáž! Ak chcete zlepšiť vzhľad jazvy, kombinujte používanie vhodných produktov s malou masážou na zmäkčenie zrastov. Môžeme začať?

Všetko, čo potrebujete vedieť o správnej masáži jazvy

av_votre-peau_cicatrisation_massage_1x1 473x473

ODPOVEDÁME NA VAŠE OTÁZKY

Sme tu, aby sme vám pomohli odlíšiť fakty od fikcie.

Zlatým pravidlom je konať rýchlo a s náležitou opatrnosťou. 3 kroky pri drobných poraneniach.
1. Ranu očistite vodou a jemným mydlom.
2. Používajte hojivý krém aspoň dvakrát denne na upokojenie, čistenie a regeneráciu pokožky.
3. Chráňte svoju pokožku pred slnkom opaľovacím krémom s veľmi vysokou ochranou (SPF 50+).
Najnovšie informácie o správnom hojení jaziev

Aj obyčajné zranenie, ktoré nie je riadne ošetrené, sa môže rýchlo zhoršiť. Preto venujte pozornosť príznakom infekcie. Podozrivý výtok, nepríjemný zápach, pretrvávajúce začervenanie, opuch, pocit tepla, väčšia bolesť... To všetko naznačuje, že hojenie neprebieha tak, ako by malo. Nečakajte: rýchlo vyhľadajte odborníka.

Chrasta je znakom zlého hojenia jazvy. Pokiaľ je chrasta prítomná, koža sa nemôže sama obnoviť. Aby ste tomu zabránili, môžete použiť prípravok na regeneráciu pokožky.

Tak ako pri mnohých iných problémoch týkajúcich sa vášho tela a pokožky je hlavným riešením prevencia. Najlepším spôsobom, ako predísť jazvám po akné, je správne liečiť akné. Ak ste si pupienok rozškriabali, môžete použiť aj krém na podporu regenerácie a zníženie rizika vzniku jaziev.
Ako predchádzať jazvám po akné

Hojenie závisí od typu, závažnosti a umiestnenia rany. Niektoré časti tela sa liečia ťažšie ako iné (hrudník, hrudná kosť, chrbát a kĺby). Do hry však vstupuje mnoho ďalších faktorov: celkový zdravotný stav, strava, fajčenie, vek, typ pleti atď.
Najnovšie informácie o správnom hojení jaziev

20-gouttes_logo_eta le don d_apaiser_ft carre

NAŠE RIEŠENIE NA OBNOVU VAŠEJ PLETI
Základné produkty na regeneráciu, upokojenie a čistenie citlivej a podráždenej pleti pre celú rodinu.
av_cicalfate_repairing-protective-cream_front_40ml_3282770204667

Regeneračný ochranný krém Cicalfate na suché podráždenia

Mimoriadne účinný krém na všetky druhy kožných problémov: od suchej a začervenanej pleti až po kožné vyrážky, tento krém by nemal chýbať vo vašej skrinke

Christiane, 69 rokov

Objavte produkt
ĎALŠIA TÉMA: BEŽNÉ PODRÁŽDENIA

ĎALŠIA TÉMA: BEŽNÉ PODRÁŽDENIA

Všetci sme vystavení najrôznejším vonkajším vplyvom, ktoré môžu podráždiť našu pokožku, a to aj na tých najintímnejších partiách. Svrbí, štípe alebo páli? Zistite všetko, čo potrebujete vedieť na upokojenie vyrážky a starostlivosť o citlivú pokožku.
späť na začiatok