Ak rozumiete svojej pokožke, pomôžete jej uzdraviť sa 

Vaša pokožka je ako superštít s tromi vrstvami (epidermis, dermis, hypodermis), ktoré sa prirodzene regenerujú, keď sú vystavené nepriaznivým faktorom. Po operácii sa automaticky spustí viacstupňový proces hojenia, ktorý regeneruje vaše tkanivá.
Proces dozrievania jazvy (remodelácia epidermy) môže trvať až 2 roky! Aj keď má vaša pleť neuveriteľnú schopnosť časom sa prirodzene obnovovať, neznamená to, že by ste ju mali nechať, aby sa o seba postarala sama. Cielená starostlivosť môže napomáhať procesu hojenia od začiatku.

Existujú rôzne typy jaziev: biele a diskrétne, hypertrofické, keloidné a atrofické. Pre všetky však platí jedno pravidlo: každá maličkosť, ktorú urobíte, môže mať veľký vplyv na zlepšenie vzhľadu jazvy. A čím skôr, tým lepšie!

Ako zlepšiť vzhľad jazvy? 

Starostlivosti o pokožku – alebo o jazvy – nie je nikdy dosť. Riaďte sa našimi radami (dobre, pravidlami!).

Pravidlo č. 1: Buďte disciplinovaní Dodržiavajte rady svojho chirurga do písmena, aby ste sa vyhli infekcii, ktorá by mohla predĺžiť hojenie: čistenie rany, výmena obväzu atď.

Pravidlo č. 2: Zostaňte v obraze Už v počiatočných fázach hojenia jaziev môžete použiť vhodnú starostlivosť, aby ste podporili regeneráciu a zabránili tvorbe chrasty, ktorá môže spôsobiť nevzhľadné jazvy.

Pravidlo č. 3: Predovšetkým vytrvajte!
Po obnovení epidermy v okolí jazvy
(fáza remodelácie epidermy) kombinujte používanie cielených prípravkov s pravidelnými masážami dvakrát denne po dobu 5 minút. To pomáha zmäkčovať tkanivo, redukovať zrasty a stimulovať krvný obeh.

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1 473x473

AKO MASÍROVAŤ JAZVU
 

Prvým dôležitým krokom je zistiť, ako zrelá je vaša jazva.
Je to veľmi jednoduché: stačí skontrolovať, za ako dlho pokožka po zbelení pod tlakom prsta získa späť svoju farbu.

 • Menej ako 1 sekunda: nezrelá jazva (zvyčajne do 1 mesiaca po uzavretí rany).
 • Medzi 1 a 2 sekundami: dozrievajúca jazva.
 • 3 sekundy alebo viac: zrelá jazva (zvyčajne po 3 mesiacoch).

Pozor: nadmerná masáž môže zhoršiť vývoj a vzhľad jazvy. Nemasírujte jazvu, ktorá je stále zapálená.
Absolvovali ste náš malý test? Nájdite si tú správnu starostlivosť a masírujte!

 • <p><strong>Nezrel&eacute; jazvy: APLIKUJTE JEMNE</strong></p><p>&nbsp; O&scaron;etrenie za&#269;nite &scaron;etrn&yacute;m nanesen&iacute;m pr&iacute;pravku na jazvu a jej okolie, pri&#269;om vyv&iacute;jajte jemn&yacute; tlak. Potom vyhla&#271;te v&nbsp;smere jazvy.</p>
  Nezrelé jazvy: APLIKUJTE JEMNE  Ošetrenie začnite šetrným nanesením prípravku na jazvu a jej okolie, pričom vyvíjajte jemný tlak. Potom vyhlaďte v smere jazvy.
 • <p><strong>Dozrievaj&uacute;ca jazva: MAS&Aacute;&#381;</strong></p><p>&nbsp; Jemne stla&#269;te poko&#382;ku medzi palec a ukazov&aacute;k a rolujte z&aacute;hyb smerom nahor a v smere jazvy, k&yacute;m sa produkt nevstrebe (pribli&#382;ne 5 min&uacute;t).</p>
  Dozrievajúca jazva: MASÁŽ  Jemne stlačte pokožku medzi palec a ukazovák a rolujte záhyb smerom nahor a v smere jazvy, kým sa produkt nevstrebe (približne 5 minút).
 • <p><strong>Zrel&aacute; jazva: NAPNUTIE</strong></p><p>&nbsp; Ukazov&aacute;kom a prostredn&iacute;kom roz&#357;ahujte jazvu, st&aacute;le v smere jazvy, k&yacute;m sa pr&iacute;pravok nevstrebe (asi 5 min&uacute;t).</p>
  Zrelá jazva: NAPNUTIE  Ukazovákom a prostredníkom rozťahujte jazvu, stále v smere jazvy, kým sa prípravok nevstrebe (asi 5 minút).

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Bonusové tipy pre ešte krajšiu jazvu! 

- Chráňte jazvu pred slnkom obväzom, oblečením alebo opaľovacím krémom s veľmi vysokou ochranou (SPF 50+), najmä po kozmetických operáciách alebo dermatologických zákrokoch na tvári. 

- Vyhnite sa treniu oblečenia o jazvu a jej podráždeniu (napr. po cisárskom reze, operácii na zdvíhanie prsníkov, zmenšovaní prsníkov atď.).

- Buďte k sebe láskaví. Zmierte sa s tým, že istý čas budete musieť žiť pomalším tempom, aby ste príliš nezaťažovali svoju jazvu. 

- Na podporu hojenia jedzte vyváženú stravu bohatú na vitamín C, bielkoviny a železo. Obmedzte konzumáciu alkoholu a tabaku.

späť na začiatok