Obsah

Prevencia a liečba vyrážok z plienok

av_votre-peau_cicatrisation_erytheme-fessier_1x1 473x473

Čo presne je vyrážka z plienok?

Vyrážka z plienok je kožná vyrážka na zadočku dieťaťa, ktorá sa zvyčajne objavuje počas prvého roka života.
Ako viete, pokožka slúži ako ochranná bariéra proti vonkajším nepriaznivým vplyvom. Pokožka vášho dieťaťa je však stále veľmi tenká a krehká (a predovšetkým veľmi jemná!). Zadoček vášho dieťaťa je však v plienkach vystavený vlhkosti, teplu a treniu vo dne v noci. Je tiež vystavený kyslosti stolice a moču a niekedy aj produktom, ktoré zle znáša. Výsledkom je niekedy zápal kože. Ale nebojte sa, správnou starostlivosťou sa ho môžete rýchlo zbaviť.

U detí nie je kožná bariéra ani zďaleka úplnou bariérou. Preto je potrebné byť veľmi opatrný. Ak vyrážka z plienok po niekoľkých dňoch neustúpi alebo ak máte pochybnosti o možnej sekundárnej infekcii, určite navštívte lekára.

Ako sa lieči vyrážka z plienok?

Ako sa rozpozná vyrážka z plienok? Vyrážka z plienok sa prejavuje suchým alebo mokvajúcim začervenaním, škvrnami alebo malými pupienkami na zadku, stehnách a genitáliách. Postihnutá časť pokožky môže byť na dotyk teplá. Ako si viete predstaviť, bolí to a vaše dieťa môže byť podráždené a nevrlé. Ak podniknete správne kroky, príznaky zvyčajne zmiznú do niekoľkých dní. Môžeme začať?

Starostlivosť o detský zadoček: návod na použitie

  • Umyte zadoček jemným prípravkom s fyziologickým pH a dôkladne ho osušte.
  • Pre zvýšenie upokojujúceho účinku nastriekajte termálnu vodu.
  • Naneste upokojujúci a regeneračný krém. V prípade škvrnitej vyrážky s výtokom zvoľte vysušujúci prípravok. 
  • Vetrajte! Nechajte zadoček dieťaťa čo najviac voľne na vzduchu. Dieťatku sa to bude páčiť!
av_votre-peau_cicatrisation_fesses_bebe_mode-d-emploi_1x1 473x473

Ako nanášať?

Vypočujte si technické rady!

1. Budete potrebovať dokonalú hygienu!
Vyrážka z plienok môže byť neškodná, ale stále ide o kožné lézie. Aby ste sa vyhli riziku infekcie, je preto nevyhnutné, aby ste si pred výmenou a aplikáciou krému dobre umyli ruky. Ak patríte k ľuďom, ktorí sú neustále na cestách a prebaľujú svoje dieťa na rohu lavičky alebo na zadnom sedadle auta, zvážte umytie rúk hydroalkoholovým gélom.

2. Jemne naneste krém.
Vaše dieťa trpí bolesťami a vy ich nechcete ešte zhoršiť. Buďte preto k zadočku svojho dieťaťa šetrní! Krém naneste na čistú pokožku a krúživými pohybmi ho vmasírujte.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

A čo prístup „prevencia je lepšia ako liečba“?

Ako predchádzať vyrážkam z plienok? Určite platí, že ak sa bez neho dokážete zaobísť (a vyhnete sa niekoľkým bezsenným nociam!), bude to lepšie pre vás aj vaše dieťa. 

  • Kúpte si plienky správnej veľkosti a neupevňujte ich príliš tesne, aby v nich mohol cirkulovať vzduch.
  • Vymieňajte plienku čo najčastejšie, aby dieťa neležalo v moči a stolici.
  • Pri každej výmene plienky (u dievčat spredu dozadu) očistite zadoček veľmi jemným prípravkom bez mydla. Zadoček a záhyby dobre osušte priložením plienky. 
  • Po každej výmene plienky použite preventívne ochranný krém.
späť na začiatok