Obsah

Čo môžete urobiť, aby sa vám jazva dobre hojila?

Prečo je sledovanie hojenia také dôležité?

Keď je pokožka poškodená, spustí sa prirodzený hojivý mechanizmus na jej obnovu. To je kúzlo vášho tela! Celé komando buniek postupne zregeneruje vašu pokožku. Zastavuje krvácanie, chráni, dezinfikuje a uzatvára ranu a potom obnovuje tkanivo... Váš metabolizmus je počas liečby vystavený skúške! Áno, vaša pokožka má úžasné prirodzené schopnosti. Dávajte si však pozor na riziko komplikácií, ktoré môžu oneskoriť hojenie. Buďte v strehu a poskytnite svojej pokožke správnu starostlivosť.

Konečný vzhľad jazvy sa môže objaviť až o niekoľko mesiacov, dokonca aj rokov. Dobrá správa, máte čas konať... Ale čím skôr, tým lepšie! Používaním krémov a iných vhodných ošetrení dajte najlepšiu šancu čo najkrajšej jazve.

Pravidlo č. 1: pozorne sledujte ranu 

Kvalita jazvy závisí najmä od spôsobu ošetrenia rany. Rana je živá oblasť a jej vzhľad sa v priebehu času mení, viac či menej rýchlo v závislosti od povahy lézie.

Jednoducho povedané: ak je rana v počiatočnom štádiu červená, je to zvyčajne dobré znamenie.  Znamená to, že sa tkanivo jazvy hojí. Zvýšte však pozornosť, ak vidíte žltkastý, vláknitý vzhľad alebo začiernené a/alebo spojené plochy. 

Kedy si robiť starosti?

 Ak sa rana nezahojí po 6 týždňoch, ak je bolestivá, ak sa objaví výtok alebo ak rana zapácha, mali by ste sa poradiť so zdravotníkom.

av_votre-peau_cicatrisation_plaie-infection_1x1 473x473

Dobré návyky pre správne liečenie

Aké sú najlepšie spôsoby hojenia bežných poranení pre celú rodinu? Prečítajte si tieto pokyny, potom si ich prečítajte ešte raz a zapamätajte si ich, aby ste neboli zakaždým prekvapení – v dobrom slova zmysle!

1: Čistenie
Máte čisté ruky? Ranu očistite jemným mydlom a vodou, aby ste odstránili cudzorodé častice. Potom ranu osušte, najlepšie priložením uteráku. V prípade veľkej rany zvážte izoláciu rany obväzom.

2: Urýchlenie regenerácie
Aspoň dvakrát denne použite krém na hojenie jaziev, ktorý stimuluje proces obnovy pokožky. Ak z rany niečo vyteká, zvoľte vysušujúci prípravok.

3: Ochrana pred slnkom
Jazvy nemajú radi slnko. V lete aj v zime sa správajte tak, aby ste si mohli vychutnávať slnko v úplnom bezpečí.

 

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Čo jesť pre správne hojenie rán?

Vaše telo a pokožka potrebujú na správne uzdravenie zdravú a pestrú stravu. Je to skvelá príležitosť vyskúšať nové recepty! 

Doprajte si potraviny bohaté na vitamín C (citrusové plody, kivi, jahody, čierne ríbezle, paprika, červené ríbezle atď.) a bielkoviny, ako sú vajcia, mäso a ryby. Mali by ste sa tiež zamerať na potraviny bohaté na železo: morské plody, červené mäso, strukoviny atď. 

Niektorým potravinám by ste sa mali vyhýbať, napríklad mlieku, cukru (bohužiaľ!) a niektorým koreninám (kurkuma, zázvor atď.).

späť na začiatok