Na už poškodenej pokožke spôsobuje vystavenie slnku zápalovú reakciu a jazvy môžu na pokožke zanechať trvalé stopy. Ako chrániť jazvu pred slnkom Prečo by ste nemali vystavovať jazvu slnku? Naše odpovede na vaše otázky o starostlivosti o pokožku a jazvách.

av_votre-peau_cicatrisation_genou_enfant_fille_5x4 470x470

Prečo zanechávajú jazvy na slnku väčšie stopy?

Vaša pokožka rozpráva príbeh celého vášho života. Môže ísť o drobné poranenia aj závažné nehody. Jazvy sú málokedy príjemné, ale patria k životu. Hojenie týchto lézií, ktoré môžu byť viac alebo menej hlboké, môže trvať dlhšiu dobu. Koža, ktorá je v mieste jazvy tenšia a krehkejšia, je počas procesu obnovy kože veľmi citlivá na UV žiarenie.   Keď je poškodená pokožka vystavená slnečným lúčom, snaží sa chrániť tým, že produkuje viac melanínu. To môže viesť k vzniku malých hnedých škvŕn (dermatológovia ich nazývajú pozápalová hyperpigmentácia).

 

Rôzne typy jaziev

Farba jazvy je dobrým ukazovateľom toho, ako dlho bude jazva trvať a v akom štádiu hojenia sa nachádza.

Ružová alebo červená jazva

Ružová alebo červená jazva je „čerstvá“ jazva mladšia než 6 mesiacov. Pokožka, ktorá sa ešte úplne nezregenerovala, na slnku ľahko zhnedne. Riešením je nevystavovať jazvu slnku vôbec, ak je to možné, a chrániť ju oblečením alebo obväzom a v prípade potreby vysokým ochranným faktorom (aspoň SPF 50).

Biela jazva

Biela jazva je zrelá jazva, ktorá už ukončila proces obnovy. Hoci už nehrozí riziko pigmentácie, jazva môže stále reagovať na slnko. V tejto fáze je preto najlepšie pokračovať v aplikácii opaľovacieho krému s vysokým SPF na jazvu.

Správne návyky pre ochranu jaziev pred slnkom

Správne návyky pre ochranu jaziev pred slnkom

  • Celoročné používanie ochrany SPF na jazvu
  • Pokiaľ ide o zvyšok tela, vyhýbajte sa slnečnému žiareniu medzi 11. a 16. hodinou
  • V lete, keď je slnko najhorúcejšie, používajte vysoký ochranný faktor.
  • V zime ho vymeňte za krém s nižším ochranným faktorom SPF, ale neklesajte pod SPF 15. V horách používajte opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 30 a neznižujte ho, aj keď si myslíte, že ste sa dostatočne opálili.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU 

Čo ak je už neskoro?

Poškodenie kože je tu a vaša jazva zhnedla alebo je ohraničená hnedou farbou... Teraz už len musíte nechať čas, aby odviedol svoju prácu. Niektoré pigmentové škvrny môžu časom vyblednúť, hoci to zvyčajne trvá skôr roky ako mesiace. Ak sa už na jazvu nemôžete pozerať, možno budete chcieť zvážiť významnejšie lekárske riešenia, ako sú depigmentačné prípravky, laser alebo chirurgický zákrok.

späť na začiatok