av_solaires_allergie_urticaire_1x1 473x473

Príznaky alergie na slnko

Ako zistíte, že máte alergiu na slnko? Je to jednoduché: po opaľovaní je vaša pokožka červená a svrbí. Alergia na slnko (alebo v lekárskej terminológii lucit) sa prejavuje začervenaním: vyrážkou v podobe malých, mierne vyvýšených červených pupienkov alebo papíl a pocitom svrbenia v miestach, kde bola vaša pokožka vystavená slnku.   Najčastejšie sa vyskytuje na odhalených miestach, ako sú dekolt, ramená, ruky, chrbty rúk a nohy. Existuje niekoľko foriem alergie na slnko.
 

Polymorfná svetelná erupcia

Polymorfná svetelná erupcia je najčastejšou formou alergie na slnko. Najčastejšie postihuje mladé ženy, najmä v oblasti dekoltu, ale môže postihnúť akúkoľvek inú exponovanú oblasť okrem tváre. Reakcia nastáva po prvom alebo druhom vystavení sa slnku v lete. Môže vám na týždeň zničiť život, ale má tú výhodu (ak sa to tak dá nazvať!), že sa neopakuje po ďalšom pobyte na slnku v rovnakom ročnom období, akoby si vaša pokožka na slnko zvykla. Ako sme to už spomínali, polymorfné svetelné erupcie sa budú pravdepodobne vracať každý rok.

 

Polymorfná vyrážka zo slnka

Polymorfná vyrážka zo slnka je menej častá, ale o to nepríjemnejšia, pretože postihuje akúkoľvek exponovanú časť tela vrátane tváre a objavuje sa po každej expozícii, či už na začiatku, uprostred alebo na konci leta. Tento typ alergie na slnko sa v nasledujúcich rokoch pravdepodobne vráti.

 

Jarná vyrážka u mladistvých

Alergia na slnko postihuje aj deti. Najmä jarná vyrážka u mladistvých je forma alergie na slnko, ktorá postihuje uši detí a dospievajúcich, častejšie chlapcov ako dievčatá, a často počas pobytu na horách.

 

Solárna žihľavka

A nakoniec slnečná žihľavka začína v priebehu niekoľkých minút po expozícii a spontánne mizne v tieni po niekoľkých minútach alebo hodinách, v závislosti od jednotlivca. Výsledkom sú silné, červené a svrbivé škvrny podobné popŕhleniu žihľavou. 

 

 

  • <span class="ezstring-field">av_solaires_lucite_estival_4x5_2025x2880</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_lucite-polymorphe_4x5_2025x2880</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_urticaire-solaire_4x5_2025x2880</span>

Priaznivé a škodlivé účinky slnka na pokožku

Ako liečiť alergie na slnko

Hoci existuje viacero spôsobov liečby alergie na slnko, prvým krokom k obmedzeniu rizika je obmedziť pobyt na slnku.

Ochrana pred slnkom

Dostupné opatrenia

Prvým preventívnym opatrením pri benígnej letnej slnečnej vyrážke je vyhýbať sa slnečnému žiareniu: bez slnečného žiarenia nemôže vzniknúť alergická vyrážka! Preto je dôležité poznať (a dodržiavať) pravidlá vystavovania sa slnku a chrániť svoju pokožku nosením oblečenia, klobúka, slnečných okuliarov a výberom správnej ochrany pred slnkom pre váš typ pokožky

Okrem obmedzenia pobytu na slnku môžete niekoľko týždňov pred prvým pobytom na slnku a počas celého pobytu na slnku užívať výživové doplnky predávané v lekárňach. Ak však tieto jednoduché opatrenia nestačia, lekár vám môže predpísať lieky, napríklad syntetické antimalariká, ktoré budete užívať počas celej dovolenky. Váš lekár vám môže odporučiť aj liečbu PUVA, pri ktorej je pokožka vystavená UVA žiareniu v postupne sa zvyšujúcich dávkach. 

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU 

S každým novým slnečným obdobím musíme pestovať správne návyky, pretože žiadna liečba nemôže poskytnúť definitívny liek. Ak máte alergiu na slnko, nezúfajte: v lete nemusíte zostať v tieni! Správne návyky pri vystavovaní sa slnku sa dajú rýchlo naučiť a budú pre vás prínosom. 

 

Akú úlohu zohráva UVA a UVB žiarenie pri alergii na slnko?

Zatiaľ čo UVB žiarenie je zodpovedné za opálenie a spálenie, UVA žiarenie je vinníkom alergie na slnko. Preto je dôležité nájsť opaľovací krém s vysokou ochranou, ktorý chráni pred oboma typmi UV žiarenia.

 

av_solaires_schema_allergie_uva_uvb_1x1_473x590 1: podkožie, 2: zamša, 3: pokožka, 4: UVA; 5: UVB

Benígna letná vyrážka zo slnka postihuje približne 10 % dospelých, pričom ženy sú postihnuté podstatne častejšie, a to v 90 % prípadov. Väčšina postihnutých sú mladí dospelí. Alergie sa môžu vyskytovať niekoľko rokov a potom úplne vymiznúť.

Existujú aj iné príčiny reakcií na slnko ako len nezhubná letná vyrážka zo slnka?

Rozhodne: príznaky nezhubnej letnej vyrážky zo slnka sú rovnaké ako u iných príčin. Benígna letná vyrážka na slnku sa nesmie zamieňať s reakciou spôsobenou aplikáciou parfumu alebo iného fototoxického prípravku na pokožku alebo použitím fotosenzibilizujúcich liekov pred pobytom na slnku!

av_solaires_reaction_medicament_1x1 473x473
späť na začiatok