Lieky a slnko

Niektoré lieky a látky obsahujú molekuly, ktoré reagujú na UV žiarenie, čo znamená, že ich štruktúra sa pri vystavení slnečnému žiareniu mení a stávajú sa alergénnymi alebo dokonca toxickými. Tieto zmeny môžu viesť k zvýšenej citlivosti kože na slnko, tzv. fotosenzibilizácii.

Ktoré lieky vyvolávajú fotosenzibilizáciu?

Existuje ich celý rad: anxiolytiká, antibiotiká, antidepresíva, antidiabetiká, hormonálna liečba atď. Ak sa liečite, pozorne si prečítajte príbalový leták, aby ste zistili, či nie je slnečné žiarenie počas užívania lieku kontraindikované. A keď plánujete dovolenku, poraďte sa vopred so svojím lekárom, aby ste predišli riziku fotosenzibilizácie.

av_solaires_reaction_medicament_1x1 473x473

Čo je to fotosenzibilizujúca liečba alebo lieky?

Lieky a slnečné svetlo sa nie vždy znášajú. Niektoré typy liečby zvyšujú citlivosť kože na slnko, preto je im potrebné venovať zvýšenú pozornosť pred pobytom na slnku.

Niektoré molekuly v liekoch môžu byť pod vplyvom slnečného žiarenia alergénne alebo dokonca toxické. Tieto zmeny môžu viesť k zvýšenej citlivosti kože na slnko, tzv. fotosenzibilizácii.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Lieky v správnom čase

Ak je to možné, liek užívajte radšej večer, okolo 17. alebo 18. hodiny, než ráno.

Priaznivé a škodlivé účinky slnka na pokožku

Ako dochádza k fotosenzibilizácii?

Existujú dva typy reakcií na fotosenzibilizáciu.

Fototoxická reakcia

Najčastejším typom reakcie je fototoxická reakcia, ktorá sa nesmie zamieňať so slnečnou alergiou. K tomuto typu reakcie dochádza pri použití veľkého množstva fotosenzibilizátora. Vzniká v priebehu niekoľkých minút alebo hodín po vystavení sa slnečnému žiareniu a vedie k vzniku červených škvŕn na slnku vystavených oblastiach tváre, krku a dekoltu, ako aj na rukách, nohách a chodidlách. Po počiatočnej fototoxickej reakcii môže ďalšia expozícia spôsobiť oneskorenú reakciu alebo fotoalergiu.

Fotoalergická reakcia

Ide o najvzácnejší typ reakcie, ktorý je spôsobený použitím malého množstva fotosenzibilizujúceho prípravku, ktorý je už pokožke známy. Prejavuje sa do 24 hodín alebo neskôr po vystavení sa slnku. Na miestach vystavených slnku sa objavuje intenzívne svrbenie podobné žihľavke alebo ekzému, ktoré sa potom môže rozšíriť na zvyšok tela. Môžu sa vyskytnúť aj poruchy pigmentácie s hnedým alebo modrastým sfarbením.

Žiadna reakcia po roku liečby neznamená, že ste bez rizika. Môže trvať niekoľko pobytov na slnku, kým sa u vás objaví fotosenzitívna alergická reakcia. A pozor: rovnakú reakciu môžete mať aj po soláriu!

Čo robiť, ak sa u vás objaví fotosenzibilizačná reakcia

V prípade reakcie na fotosenzibilizujúcu liečbu je potrebné okamžite zastaviť akúkoľvek expozíciu slnku. V závislosti od závažnosti vám lekárnik alebo lekár odporučí krém alebo gél na zmiernenie svrbenia a ošetrenie prípadných pľuzgierov.

Vyhýbajte sa slnku

Ako preventívne opatrenie sa odporúča obmedziť pobyt na slnku na minimum alebo jednoducho vôbec nevychádzať na slnko.

Výber správnej ochrany

Dávajte pozor na to, čo vám hovorí vaša pokožka: hoci sa spálenie od slnka zvyčajne objaví dvanásť hodín po vystavení sa slnečnému žiareniu, pacienti často opisujú pocit pálenia už v okamihu expozície. V každom prípade je potrebné vyhnúť sa UV žiareniu a používať maximálnu ochranu pred UVA/UVB žiarením.

Chráňte sa počas celého roka

Či je leto alebo zima, či prší alebo svieti slnko, slnečné lúče majú na pokožku vplyv, preto je dôležité poskytovať pokožke každodennú ochranu, aby bola v bezpečí po celý rok. Aj v meste použite hydratačný krém s nižším SPF, aby ste odfiltrovali UV žiarenie, a mohli si vychutnať obed pod šírym nebom!

av_solaires_lucite_estival_1x1 473x473
av_solaires_demangeaison_boutons_1x1 473x473

Antibiotiká, rovnako ako iné lieky, sú nezlučiteľné so slnkom a môžu spôsobiť reakcie, ako sú pupienky, svrbenie a dokonca problémy s pigmentáciou. Ak podstupujete lekársku liečbu, je nevyhnutné, aby ste sa pred pobytom na slnku oboznámili s príslušnými pokynmi, aby ste znížili riziká spojené s pobytom na slnku. 

Lieky nie sú jedinými fotosenzibilizujúcimi látkami: niektoré parfumy a iné kozmetické prípravky na báze alkoholu sú tiež fotosenzibilizujúce, rovnako ako niektoré rastliny a ovocie (tráva, petržlen, citrusové plody, figy atď.).   Najtypickejším prípadom je, keď si človek pripraví citrónovú šťavu, dotkne sa ruky a po pobyte na slnku sa na nej objavia stopy. Po jedle alebo varení si vždy dobre umyte ruky.
 

ODPOVEDÁME NA VAŠE OTÁZKY

Nie: už obyčajná prechádzka za pekného počasia môže viesť k fototoxickej reakcii. Tento typ reakcie je zďaleka najčastejším typom fotosenzibilizácie a prejavuje sa spálením, ktoré je neúmerné množstvu slnečného žiarenia.

Žiadna reakcia po roku liečby neznamená, že ste bez rizika. Môže trvať niekoľko pobytov na slnku, kým sa u vás objaví fotosenzitívna alergická reakcia.

Lieky nie sú jediné fotosenzibilizujúce látky: niektoré parfumy a iné kozmetické prípravky na báze alkoholu sú tiež fotosenzibilizujúce, rovnako aj niektoré rastliny a ovocie (tráva, petržlen, citrusové plody, figy atď.). Najtypickejším prípadom je, keď si človek pripraví citrónovú šťavu, dotkne sa ruky a po pobyte na slnku sa mu objavia stopy. Po jedle alebo varení si vždy dobre umyte ruky.

Z tej istej ponuky

NAŠE RIEŠENIA PRE OCHRANU NAŠEJ BUDÚCNOSTI

Produkty starostlivosti o pleť Eau Thermale Avène sú navrhnuté tak, aby chránili pokožku a zároveň rešpektovali oceány.

Minerálne mlieko SPF 50+

Minerálne mlieko SPF 50+

Chráni - Hydratuje

späť na začiatok