Počet prípadov rakoviny kože celosvetovo narastá.
Každých 14 sekúnd je u jedného človeka diagnostikovaná rakovina kože. Tretinu všetkých diagnostikovaných rakovín na svete tvoria rakoviny kože a 10 % z nich sa končí smrťou. Existujú dva typy rakoviny kože: karcinómy, ktoré sú lokálne zhubné, a melanómy, ktoré sa môžu rozšíriť do ostatných častí tela a sú najnebezpečnejším typom rakoviny kože.
Aké sú príznaky, liečba a diagnostika jednotlivých typov rakoviny kože? Akú úlohu zohráva slnko pri vzniku melanómu a ako mu možno predchádzať?
Rakovina kože je veľmi častá forma rakoviny, ktorá postihuje pokožku. Vzniká v melanocytoch, bunkách zodpovedných za produkciu melanínu, ktoré sa množia vo veľkom počte, až kým nevznikne nádor. Táto abnormalita melanocytov je z veľkej časti spôsobená vystavením UVA žiareniu. Ak sa rakovina kože zistí včas, ide o nezhubný nádor. Odstránenie nádorového tkaniva sa vykonáva lokálnou operáciou. Ak sa rakovina zistí neskoro, prognóza je horšia, najmä ak rakovinové bunky migrujú a šíria sa po celom tele.
Slnko pôsobí na pokožku kumulatívne. Hoci slnko prináša určité výhody, ako sme už videli, predstavuje aj mnohé riziká: úpal, slnečné alergie, starnutie kože atď. Dlhodobé vystavovanie sa slnku bez ochrany má tiež škodlivé následky v podobe poškodenia DNA. Ak je poškodenie slnkom príliš rozsiahle a časom sa nahromadí, môže viesť k rakovine kože. Slnečné lúče obsahujú ultrafialové (UV) žiarenie. UVC žiarenie je najnebezpečnejšie, ale je blokované ozónovou vrstvou. UVB lúče pôsobia na bunky epidermy, zatiaľ čo UVA lúče môžu preniknúť do najhlbších vrstiev jazvy a spôsobiť poškodenie DNA. Nedávno bol objavený nový nepriateľ pokožky: viditeľné svetelné žiarenie (ako modré vysokoenergetické viditeľné svetlo). Tieto lúče sú škodlivé, pretože napádajú všetky zložky buniek: lipidy, proteíny aj DNA. Poškodenie sa hromadí dlhodobo, a preto je z hľadiska verejného zdravia nevyhnutné chrániť sa pred slnkom od najútlejšieho veku a počas celého života.
Existuje niekoľko rôznych foriem rakoviny kože, pričom existujú dva hlavné typy:
Melanóm sa často prejavuje ako hnedá alebo viacfarebná, asymetrická, nepravidelná škvrna alebo hrčka, ktorá sa časom zväčšuje a nemusí byť nepríjemná na dotyk. Môže začať ako plochá škvrna a potom sa môže stať výraznejším. V zriedkavých prípadoch nemusí byť pigmentovaná. Jeho podobnosť s materským znamienkom môže sťažovať diagnostiku. V prípade pochybností je potrebné konzultovať dermatológa, ktorý vykoná biopsiu. (Zdroj: Európska nadácia pre rakovinu kože).
Miesto výskytu rakoviny kože sa líši v závislosti od typu melanómu, pohlavia a fototypu osoby. Vo všeobecnosti sa malígne melanómy vyskytujú na dolných končatinách, trupe, hlave a zriedkavejšie na horných končatinách u belochov, zatiaľ čo u černochov sú častejšie na chodidlách a slizniciach.
Hoci existuje mnoho faktorov (chemické, fyzikálne, lekárske, výživové, vírusové), zdá sa, že intenzívne a opakované vystavovanie určitých častí tela slnku zohráva aktívnu úlohu pri vzniku melanómov. Preto je dôležité chrániť sa pred slnkom dodržiavaním pravidiel vystavovania sa slnku a výberom kvalitnej ochrany, najmä u ľudí s fototypom 1 a 2, ktorí sú obzvlášť citliví na vznik melanómu: samotná prevencia nestačí na oddialenie vzniku nádorov.
Včasná diagnostika zvyšuje šancu na vyliečenie. Neskoršie diagnózy si vyžadujú rozsiahlejšiu liečbu, aby sa zabránilo šíreniu nádorových buniek v tele. Samotná prevencia nemôže zabrániť vzniku tohto typu nádoru.
Liečba melanómu sa líši podľa štádia vývoja: Melanómy v štádiu I a II sa liečia chirurgicky. Melanómy v štádiu III sa liečia chirurgicky a niekedy inhibítormi BRAF/MEK alebo imunoterapiou. Melanómy v štádiu IV sa liečia chirurgicky, inhibítormi BRAF/MEK alebo imunoterapiou.
Vaša pokožka si všetko pamätá od útleho veku ako film z fotoaparátu. Pokiaľ ide o spálenie, máte určitú „kvótu“, ktorú nesmiete prekročiť. Všeobecne sa predpokladá, že na vznik rakoviny je potrebných 10 až 15 rokov nadmernej expozície. Starajte sa o svoj slnečný kapitál!
Aby ste predišli melanómu, mali by ste sa naučiť starostlivo sledovať svoje materské znamienka. Pigmentové škvrny (a znamienka) sa považujú za podozrivé, ak vykazujú asymetrické zmeny štruktúry, obrysu a farby. V prípade pochybností sa poraďte s dermatológom.
Spoločnosť Eau Thermale Avène sa zaviazala spolupracovať s Európskou nadáciou pre rakovinu kože s cieľom zvyšovať povedomie, vzdelávanie a prevenciu rakoviny kože. Vďaka svojim jedinečným odborným znalostiam v oblasti fotoprotekcie sa spoločnosť Eau Thermale Avène už 30 rokov snaží vytvárať vysokokvalitné a účinné produkty starostlivosti o pokožku, ktoré zaručujú optimálnu ochranu.
Produkty starostlivosti o pleť Eau Thermale Avène sú navrhnuté tak, aby chránili pokožku a zároveň rešpektovali oceány.