Čo znamená pojem „slnečný kapitál“?

Termín „slnečný kapitál“ označuje množstvo UV žiarenia, ktoré pokožka znesie, než dôjde k jej poškodeniu. Táto schopnosť je daná geneticky pri narodení a líši sa podľa fototypu. Náš slnečný kapitál je obmedzený: vo veku 20 rokov sme už vyčerpali 50 % svojej kapacity. Pojem „slnečný kapitál“ sa nepriamo vzťahuje aj na arzenál obranných prostriedkov, ktoré má pokožka k dispozícii na boj proti škodlivým účinkom slnka, ako napríklad spáleniestarnutie pokožky. Získava sa pri narodení, nedá sa obnoviť a závisí od fototypu každého jednotlivca. Každý typ pleti má svoje vlastnosti a odlišné reakcie na slnko. 

Čo ovplyvňuje váš slnečný kapitál?

Slnečný kapitál každého z nás závisí od mnohých faktorov.

Váš fototyp

Svetlé fototypy, veľmi citlivé na slnko (fototyp I a II), majú veľmi nízky slnečný kapitál. Na rozdiel od tmavších tónov pleti (fototyp IV alebo V) je intenzita ich opálenia a kapacita melanocytov počas ich života obmedzená. Čím viac melanínu človek prirodzene má, tým väčší je jeho slnečný kapitál a tým lepšie je vyzbrojený proti slnku. 

Úlohu zohráva aj vaša minulosť

U ľudí, ktorí sa v detstve niekoľkokrát spálili, sa v priebehu rokov znižuje ich solárny kapitál, pretože účinky slnka na pokožku sa kumulujú a pokožka si tieto nepriaznivé faktory pamätá. A pozor na tzv. motýlí efekt: spálenie v detstve sa môže v dospelosti zmeniť na rakovinu kože. 

Životné prostredie

Stres, fajčenie, znečistenie a strava s nízkym obsahom antioxidantov podporujú množenie voľných radikálov. Ide o voľné elektróny, ktoré putujú telom a sú zodpovedné za starnutie pokožky, prispievajú k jej vysušovaniu a zhoršujú jej schopnosť opálenia.

Melanómy priamo súvisia s tým, ako sa staráte o svoj slnečný kapitál.

Hoci existuje mnoho faktorov (chemické, fyzikálne, lekárske, výživové, vírusové), zdá sa, že intenzívne a opakované vystavovanie určitých častí tela slnku zohráva aktívnu úlohu pri vzniku melanómov. Preto je dôležité chrániť sa pred slnkom dodržiavaním pravidiel vystavovania sa slnku a výberom kvalitnej ochrany pred slnkom. Platí to najmä pre ľudí z fototypových skupín I a II, ktorí sú obzvlášť citliví k melanómom: samotná prevencia nestačí na oddialenie vzniku tejto rakoviny kože, ktorá patrí medzi najzávažnejšie. Vystavenie ultrafialovému žiareniu má kumulatívne účinky, čo znamená, že sa v priebehu času sčítavajú alebo hromadia. Poškodenie kože sa začína už v ranom veku a hoci nie je viditeľné, v priebehu života sa zväčšuje. Všeobecne sa predpokladá, že na vznik rakoviny stačí 10 až 15 rokov nadmerného opaľovania. Starajte sa o svoj slnečný kapitál!

 

av_sun-care_intense-protect-50-_social_8_post_3282770141214_hd_5x4 473x473

Výskyt melanómu je priamo úmerný počtu spálení na slnku v detstve, keď je koža najzraniteľnejšia voči žiareniu.

ODPOVEDÁME NA VAŠE OTÁZKY

Keď sa naša schopnosť odolávať poškodeniu slnkom zníži, je to ako keď dostanete trestné body do vodičského preukazu. Ak si chcete naďalej bezpečne užívať slnko, musíte byť ostražití. V skutočnosti si musíme dávať pozor na nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu už od útleho veku. Nikdy však nie je neskoro na to, aby ste to urobili správne. Predchádzanie rizikám spojeným so slnkom si vyžaduje ochranu pred slnečným žiarením, neustálu opatrnosť v súvislosti s vystavovaním sa slnku a najmä prísne dodržiavanie niekoľkých logických pravidiel, pokiaľ ide o slnko: nezdržiavať sa na slnku príliš dlho v čase, keď sú slnečné lúče najintenzívnejšie, nosiť oblečenie, klobúk a slnečné okuliare s ochranou proti UVA žiareniu a používať výrobky s vysokým ochranným faktorom SPF.

Bohužiaľ, neexistuje žiadna zázračná metóda, ktorá by zvýšila vašu schopnosť odolávať poškodeniu slnkom a schopnosť vašej pokožky opaľovať sa. Vaša schopnosť odolávať poškodeniu slnečným žiarením závisí od typu vašej pokožky, návykov pri vystavovaní sa slnku a od toho, koľko UV žiarenia už vaša pokožka nazbierala. Ak si však chcete slnko užívať dlhšie, môžete si osvojiť správne návyky už v mladom veku: kombinujte oblečenie a ochranu pred slnkom, vyhýbajte sa pobytu na slnku počas najhorúcejších častí dňa, upokojte svoju pokožku po pobyte na slnku a pripravte ju pred pobytom na slnku, najmä peelingom, ktorý zvýrazní vaše opálenie.

Spálenie od slnka je už silným signálom, že ste svoju pokožku nechránili. Prvé príznaky starnutia pleti, vrásky a jemné linky, strata žiarivosti a pružnosti sú signálom, že vaša pleť už nedokáže tolerovať vystavenie UV žiareniu a že jej schopnosť odolávať poškodeniu slnkom sa vyčerpala. Tieto príznaky súvisia so spomaleným metabolizmom kožných buniek a opakovanými útokmi voľných radikálov v dôsledku vystavenia UV žiareniu. Výskyt melanómu alebo iných foriem rakoviny kože je ešte silnejším signálom, že by ste svoju pokožku vôbec nemali vystavovať slnku a že je nevyhnutné znamienka sledovať a chrániť.

späť na začiatok