Vplyv slnečných filtrov na oceán
Oceány pokrývajú dve tretiny našej planéty. Sú domovom bohatých zdrojov života a svojou existenciou regulujú klimatickú rovnováhu. Od nich závisí prežitie mnohých populácií a druhov: morský ekosystém sa skladá z niekoľkých malých ekosystémov, ktoré sú nevyhnutné na reguláciu obsahu kyslíka a oxidu uhličitého v atmosfére, ktorú dýchame.
Tento krehký ekosystém je v súčasnosti ohrozený viacerými faktormi, ktoré sú zodpovedné za vymieranie stoviek druhov a vyčerpanie zdrojov: globálne otepľovanie, stúpajúca hladina mora, nadmerné využívanie zdrojov atď. Ohrozuje ho však aj znečistenie spôsobené opaľovacími krémami a ich filtrami, ktoré sú pre oceány nebezpečné samy osebe. Tieto škody spôsobili vyhynutie stoviek druhov a značné vyčerpanie zdrojov. Ak chceme zachrániť naše oceány, musíme konať spoločne.
50 % morských druhov nachádza útočisko v koralových útesoch. 500 miliónov ľudí je závislých na ekosystéme, ktorý poskytujú koralové útesy.
Koraly sú pre morský ekosystém kľúčové. Poskytujú potravu a životné prostredie mnohým rastlinám, baktériám a rybám, chránia pôdu a pobrežie pred odtokom a/alebo eróziou a zmierňujú následky hurikánov a cunami. Koraly sú preto dôležitým článkom pre prežitie morských ekosystémov. Vyskytujú sa vo všetkých moriach a hĺbkach a môžu žiť tisíce rokov. V súčasnosti sú však ¾ koralových útesov ohrozené človekom a 30 % z nich už bolo za posledných 30 rokov nenávratne stratených, najmä v dôsledku poškodenia slnečnými produktmi.
Chemikálie v opaľovacích krémoch spôsobujú postupné ničenie rias, a tým aj koralov. Ako spôsobujú škody? Niektoré z týchto molekúl ničia zooxantely, čo sú mikroriasy, ktoré žijú v symbióze s koralmi. Pri kontakte so škodlivými molekulami zooxantely odumierajú a berú so sebou aj okolité koraly, ktoré najprv zbelejú a potom do 48 hodín odumrú. Oktokrylén je však tiež vinníkom: na jeho toxicitu v koraloch upozornil tím vedcov z Observatoire océanologique de Banyuls-sur-Mer v štúdii uverejnenej v roku 2018 v časopise Analytical Chemistry, čo viedlo k zákazu toxických opaľovacích krémov s obsahom tejto molekuly na Palauských ostrovoch začiatkom roka 2020.
*zdroj: Green Cross
**štúdia Faculty of Science of the Polytechnic University v Marche v Taliansku
Produkty starostlivosti o pleť Eau Thermale Avène sú navrhnuté tak, aby chránili pokožku a zároveň rešpektovali oceány.