Obsah

Vplyv slnečných filtrov na oceán

Hrozba pre oceány

Oceány pokrývajú dve tretiny našej planéty. Sú domovom bohatých zdrojov života a svojou existenciou regulujú klimatickú rovnováhu. Od nich závisí prežitie mnohých populácií a druhov: morský ekosystém sa skladá z niekoľkých malých ekosystémov, ktoré sú nevyhnutné na reguláciu obsahu kyslíka a oxidu uhličitého v atmosfére, ktorú dýchame.

  • Koraly: zásobáreň morskej biodiverzity. Koraly sú dôležitým ekosystémom, ktorý je nevyhnutný pre rozmnožovanie a ochranu mnohých morských druhov.
  • Fytoplanktón: „zelené pľúca“ planéty. Fytoplanktón je hlavným producentom kyslíka (2/3 kyslíka, ktorý dýchame). Pôsobí ako biologická pumpa atmosférického CO2, absorbuje veľkú časť emisií spojených s ľudskou činnosťou a znižuje ich dopad na klímu.
  • Zooplanktón: srdce potravinového reťazca. Zooplanktón je hlavným konzumentom organických látok v oceánoch a zohráva dôležitú úlohu vo fungovaní morského potravinového reťazca.

Tento krehký ekosystém je v súčasnosti ohrozený viacerými faktormi, ktoré sú zodpovedné za vymieranie stoviek druhov a vyčerpanie zdrojov: globálne otepľovanie, stúpajúca hladina mora, nadmerné využívanie zdrojov atď. Ohrozuje ho však aj znečistenie spôsobené opaľovacími krémami a ich filtrami, ktoré sú pre oceány nebezpečné samy osebe. Tieto škody spôsobili vyhynutie stoviek druhov a značné vyčerpanie zdrojov. Ak chceme zachrániť naše oceány, musíme konať spoločne.

50 % morských druhov nachádza útočisko v koralových útesoch. 500 miliónov ľudí je závislých na ekosystéme, ktorý poskytujú koralové útesy.

Koraly v ohrození

Koraly sú pre morský ekosystém kľúčové. Poskytujú potravu a životné prostredie mnohým rastlinám, baktériám a rybám, chránia pôdu a pobrežie pred odtokom a/alebo eróziou a zmierňujú následky hurikánov a cunami. Koraly sú preto dôležitým článkom pre prežitie morských ekosystémov. Vyskytujú sa vo všetkých moriach a hĺbkach a môžu žiť tisíce rokov. V súčasnosti sú však ¾ koralových útesov ohrozené človekom a 30 % z nich už bolo za posledných 30 rokov nenávratne stratených, najmä v dôsledku poškodenia slnečnými produktmi. 

av_solaires_engagement_corail_1x1_v1

Ekologický dopad opaľovacích prípravkov na oceány

Toxické zložky opaľovacích krémov, ktoré sa zriedia pri plávaní v mori alebo rozptýlia vetrom pri používaní aerosólov na plážach, sa hromadia v piesku a usadzujú sa na dne oceánu.

Fotosyntéza v ohrození Tento obrázok ste už určite videli niekedy na dovolenke. Na povrchu vody sa vytvorí tenká vrstva oleja alebo peny, ktorá narúša nielen koraly a riasy, ale aj morskú faunu, pretože pôsobí ako clona a bráni fotosyntéze, ktorá produkuje kyslík nevyhnutný pre morské druhy. Efekt snehovej gule znamená, že sú postihnuté aj planktóny živiace sa mikroriasami atď. V konečnom dôsledku trpí takmer celý potravinový reťazec.

Toxické zložky pre prírodu a morskú faunu Opaľovacie krémy na báze petrochemických produktov majú škodlivý vplyv na morský ekosystém a trvalo ho poškodzujú. Medzi zodpovedné zložky patria parabény, silikóny a oxybenzóny, ktoré pravdepodobne narúšajú endokrinný systém a sú reprotoxické pre morské živočíchy.

Ničivé účinky pre riasy a koraly

Chemikálie v opaľovacích krémoch spôsobujú postupné ničenie rias, a tým aj koralov. Ako spôsobujú škody? Niektoré z týchto molekúl ničia zooxantely, čo sú mikroriasy, ktoré žijú v symbióze s koralmi. Pri kontakte so škodlivými molekulami zooxantely odumierajú a berú so sebou aj okolité koraly, ktoré najprv zbelejú a potom do 48 hodín odumrú.   Oktokrylén je však tiež vinníkom: na jeho toxicitu v koraloch upozornil tím vedcov z Observatoire océanologique de Banyuls-sur-Mer v štúdii uverejnenej v roku 2018 v časopise Analytical Chemistry, čo viedlo k zákazu toxických opaľovacích krémov s obsahom tejto molekuly na Palauských ostrovoch začiatkom roka 2020.

 

av_solaires_effets-destructeurs_coraux_1x1 473x473
Správne postupy

Správne postupy

  • Každý rok uvoľníme do oceánov približne 25 000 ton opaľovacieho krému, čo predstavuje 1 liter za sekundu*.
  • 25 % zložiek opaľovacieho krému sa uvoľňuje do morskej vody po 20 minútach plávania. 
  • Odhaduje sa, že približne 10 % svetových koralov je priamo ovplyvnených UV filtrami**.

*zdroj: Green Cross
**štúdia Faculty of Science of the Polytechnic University v Marche v Taliansku

Objavte náš záväzok  na obnovu morských ekosystémov
Z tej istej ponuky

NAŠE RIEŠENIA PRE OCHRANU NAŠEJ BUDÚCNOSTI

Produkty starostlivosti o pleť Eau Thermale Avène sú navrhnuté tak, aby chránili pokožku a zároveň rešpektovali oceány.

Intense Protect Ultra vodoodolný fluid SPF 50+

Intense Protect Ultra vodoodolný flui...

Chráni - Hydratuje

Sprej pre deti SPF 50+

Sprej pre deti SPF 50+

Chráni

Ochrana pred slnkom v spreji SPF 30

Ochrana pred slnkom v spreji SPF 30

Chráni

späť na začiatok