Obsah

Výber správnej ochrany pred slnkom

Musíte sa ešte naučiť, ako si vybrať medzi rôznymi opaľovacími krémami dostupnými na trhu. Pri rozhodovaní je potrebné zvážiť mnoho faktorov: 

 • Slnečné podmienky (ročné obdobie, zemepisná šírka, nadmorská výška, so snehom alebo bez neho)
 • Dĺžka expozície (plavba, turistika, opaľovanie)
 • Časti, ktoré sa majú chrániť (časti, ktoré sú zvyčajne nezakryté alebo zakryté)
 • Fototyp, typ pleti (suchá, reaktívna, alergická alebo mastná) a vaša alergická alebo fotoalergická anamnéza
 • Index ochrany pred UVB a UVA žiarením, ktorý chráni pred starnutím pokožky a rizikom vzniku rakoviny spôsobenej slnečným žiarením.
 • Životný štýl: športový, mestský, stresový atď. 

POŽIADAVKY NA KVALITNÚ OCHRANU PRED SLNKOM

Prípravok na ochranu pred slnkom musí:

 • Zabezpečiť minimálny ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor) 6
 • Poskytnúť minimálnu ochranu proti UVA žiareniu zodpovedajúcu 1/3 SPF uvedeného na etikete
 • Pokryť najdlhšie UVA lúče: minimálna kritická vlnová dĺžka 370 nm.

VÝBER SPRÁVNEJ OCHRANY PRED SLNKOM

Hodnota SPF (Sun Protection Factor) výrobku udáva úroveň ochrany pred UVB žiarením. UVB lúče sú najnebezpečnejšie, pretože spaľujú pokožku a spôsobujú spálenie na pokožke, ktorá nie je dostatočne chránená melanínovými pigmentmi (UVB lúče spôsobujú 90 % prípadov rakoviny kože). UVA žiarenie však nie je neškodné. Zďaleka nie: preniká hlbšie do zamše a ničí kolagénové a elastínové vlákna, ktoré udržujú pokožku napnutú. Tieto lúče sú preto hlavnou príčinou starnutia pokožky. 

av_solaires_shema_protection_uva_uvb_filtres-chimique-mineral_16x9 1202x670 1: Pokožka – 2: Zamša – 3: Podkožie – 4: Vstrebávanie – 5: Reflexia – distribúcia

Rôzne úrovne ochrany SPF

Existujú 4 kategórie opaľovacích krémov podľa SPF:

 • Nízka ochrana: SPF 6 alebo 10
 • Stredná ochrana: SPF 15, 20 alebo 25
 • Vysoká ochrana: SPF 30 alebo 50
 • Veľmi vysoká ochrana: SPF 50+

V rozsahu vysokej ochrany je však rozdiel medzi dvoma najvyššími formami ochrany minimálny, keďže výrobok s ochranným faktorom SPF 30 filtruje 96,7 % UVB žiarenia v porovnaní s 98 % v prípade výrobku s ochranným faktorom SPF 50.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU 

Riaďte sa návodom na použitie!

Bez ohľadu na zvolený ochranný faktor SPF je najdôležitejšie používať ochranu pred slnkom pravidelne a v dostatočnom množstve. Bolo preukázané, že zníženie odporúčaného množstva o 50 % má za následok zníženie účinnosti o 75 %. Inými slovami, prípravok s ochranným faktorom SPF 20 alebo SPF 30, ktorý sa aplikuje hojne a pravidelne počas dňa, je často účinnejší ako výrobok s ochranným faktorom SPF 50, ktorý sa aplikuje len raz denne.

Ako správne nanášať opaľovací krém

 • Pred prvým použitím výrobku si pozorne prečítajte návod na použitie a bezpečnostné pokyny.
 • Pred pobytom na slnku naneste prípravok rovnomerne na všetky exponované časti tela. 
 • Opakujte aplikáciu opaľovacieho krému, najmä ak ste na slnku dlhší čas a/alebo po kúpaní, osušení uterákom alebo spotení.
 • Používajte dostatočné množstvo prípravku: nedostatočné množstvo opaľovacieho krému výrazne znižuje úroveň ochrany pred slnkom.
av_sun-care_spray-50-_social_3282770100617

Aká úroveň SPF je vhodná pre jednotlivé fototypy?

Výber SPF by mal byť založený na intenzite slnečného žiarenia, dĺžke pobytu na slnku a individuálnom fototype. Čím je pokožka svetlejšia (fototyp 1), tým vyšší by mal byť ochranný faktor SPF.

Fototyp I

Tento typ pleti má veľmi svetlú a mliečnu farbu, často s pehami. Farba vlasov je zvyčajne ryšavá. Aj veľmi krátky pobyt na slnku im spôsobí spálenie pokožky a takmer vôbec sa neopália. Je dôležité, aby sa táto skupina chránila pred slnkom.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 50+

Fototyp II

Svetlá pleť, niekedy s pehami a svetlé vlasy. Títo ľudia sa takmer vždy spália, ale mierne sa opália a na konci dovolenky majú ľahké opálenie.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 50+

Fototyp III

Títo ľudia majú svetlé alebo hnedé vlasy, svetlú alebo tmavú pleť. Na začiatku opaľovania sa môžu spáliť, ale potom sa opália do zlata. Dôležitá je farba očí a vlasov. Blondínky fototypu 3 alebo svetlooké blondínky pri opakovanom opaľovaní starnú rýchlejšie ako tmavooké brunetky.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 30 alebo 50.

Fototyp IV

Túto skupinu tvoria ľudia s tmavou pleťou a hnedými vlasmi, ktorí sa zriedkakedy spália. Ľahko sa opália.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 20 alebo 25.

Fototyp V

Ide o ľudí tmavej pleti, ktorí sa veľmi zriedkavo spália a veľmi rýchlo sa opália. Majú tmavé opálenie.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 20 alebo 25.

Fototyp VI

Túto skupinu tvoria ľudia s čiernou pleťou a tmavými očami, ktorí sú veľmi odolní voči expozícii slnku. Stačí im opaľovací krém s nízkym SPF.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 10 (a 20 až 25 na svetlejšie časti pokožky).

 • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-1_4x5 367x460</span>
 • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-3_4x5 367x460</span>
 • <span class="ezstring-field">av_solaires_protection_phototype-5_4x5 367x460</span>

Výber správnej textúry 

Pri výbere textúry treba mať na pamäti dva ukazovatele: osobné preferencie a typ pleti. Čím je pleť suchšia, tým mastnejšiu textúru si môžete vybrať. Opaľovacie krémy sú vhodné pre suchú pokožku, tekutejšia ochrana pre zmiešanú až mastnú pokožku atď. Výber textúry alebo formátu opaľovacieho krému môže závisieť aj od oblasti tela, ktorá sa má chrániť, a spôsobu aplikácie, ktorý uprednostňujete: sprej, mlieko, tyčinka atď.

 

 

av_solaires_protection_choisir_textures_1x1 473x473

Výber výrobku Avène znamená, že využívate výhody nášho 30-ročného výskumu a inovácií v oblasti slnečnej starostlivosti.

Citlivá pokožka Pre deti a dospelých
Oranžový rad je tu pre vás

Precitlivená pokožka, neznášajúca chemické filtre a parfumy Pre deti a dospelých
Minerálny rad je pre vás ten pravý

Citlivá pokožka Pre deti a dospelých
Rad samoopaľovacej starostlivosti pre vás 

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Opaľovací krém nikdy neposkytuje absolútnu ochranu!

Pojmy „slnečný blok“ a „úplná ochrana“ sa už nepoužívajú, pretože žiadny opaľovací krém nemôže zaručiť úplnú ochranu pred UV žiarením. Od roku 2006 Európska komisia zoskupuje ochranu SPF nad 50 (60, 80 a dokonca 100 %) do jedného indexu 50+. Toto opatrenie sa prijalo preto, aby si spotrebitelia nemysleli, že so 100% ochranným faktorom SPF môžu byť na slnku celý deň bez toho, aby sa museli znovu natierať opaľovacím krémom a aby ich pokožka netrpela účinkami slnka.

av_solaires_sport_jogging_1x1 473x473

Slnko a šport

Športovanie na slnku je riskantné, najmä vonku, kde ste vystavení odrazu slnečných lúčov. V zápale hry je tiež pravdepodobnejšie, že sa zabudnete natrieť opaľovacím krémom každé dve hodiny. Preto by ste si mali vybrať ochranu, ktorá je prispôsobená vášmu pohybu a má textúru odolnú voči vode a potu.

Bližšie informácie

 

Príprava pokožky na slnko

Ochrana pokožky pri pobyte na slnku je zásadná. Môžete sa však o ňu postarať aj vopred, a to prípravou pokožky na slnko, najmä prostredníctvom doplnkov stravy a vhodným stravovaním. A aby ste predĺžili účinky opálenia, je tiež dôležité pokožku po opaľovaní upokojiť..

Bližšie informácie

av_solaires_hydrater_1x1 473x473
av_solaires_cicatrices_proteger_1x1 473x473

Ochrana proti jazvám

Jazvy nemajú radi slnko. Jazva vystavená slnku môže na pokožke zanechať trvalé stopy. Počas prvých mesiacov „života“ jazvy je najlepšie vôbec ju nevystavovať slnku. Po šiestich mesiacoch, keď sa jazva vybieli, by sa mala chrániť vhodným krémom s vysokou ochranou. A to platí pre celý život.

Bližšie informácie

Ochrana materských znamienok

Čím viac znamienok človek má, tým väčšie je riziko vzniku melanómu: 35 % týchto nádorov vzniká z existujúceho materského znamienka. Preto je nevyhnutné účinne chrániť pokožku pred slnkom, aby sa čo najviac obmedzil vznik nových znamienok, a to používaním opaľovacieho krému prispôsobeného vášmu typu pleti. Okrem toho nadmerná expozícia existujúcich znamienok má vplyv na vznik lézií, ktoré sa môžu stať rakovinovými.

Bližšie informácie

av_solaires_proteger_grains-de-beaute_1x1 473x473
av_sun care_lotion 50-_social_1_post_3282770100747_hd

OPAĽOVACIE MLIEKO SPF 50+

Veľmi účinný výrobok s naozaj príjemnou textúrou, ktorá nezanecháva stopy a veľmi ľahko sa rozotiera. Milujem ho na svojej intolerantnej pleti. Je to jeden z mála produktov, ktoré znesiem! Objavte všetky naše produkty na opaľovanie
späť na začiatok