av_solaires_ville_femme_1x1 470x470

Riziká slnka v meste

Hneď ako sa v meste objavia prvé slnečné lúče, záhradky kaviarní a vonkajšie posedenia sa zaplnia ľuďmi. Nie vždy však myslíme na ochranu pokožky, pretože opaľovací krém si spájame skôr s plážou. Ale práve v prvých chvíľach slnečného žiarenia, keď sa pokožka práve prebúdza zo zimy a nie je pripravená na slnko, je riziko spálenia najväčšie.

Pozor na UV žiarenie v meste

Aj v meste je UV žiarenie prítomné všade. Keď vyjdete na ulicu, UV lúče môžu ľahko zasiahnuť vašu tvár, dekolt a ruky. Ako viete, pobyt na slnku nie je bez rizika. Medzi najzávažnejšie následky UV žiarenia pre pokožku patria spálenie, škvrny od slnka, starnutie pokožky alebo v najhorších prípadoch melanóm.

Nebezpečenstvá zhoršené znečistením 

Fenomén znečistenia v mestách (oxid uhoľnatý, výfukové plyny z vozidiel a ťažké kovy) zhoršuje škodlivé účinky slnka. Najmä preto, že sklenené fasády mestských budov silne odrážajú slnečné lúče. A čo je horšie, UVA žiarenie (ktoré preniká hlbšie do pokožky ako UVB žiarenie) môže preniknúť aj cez okná, takže sa k vám dostane aj v aute alebo v kancelárii. Čím teplejšie je počasie, tým viac sa kožné póry otvárajú a zväčšujú, takže pokožka je náchylnejšia na prenikanie častíc znečistenia. Podobne ako slnečné žiarenie, aj toto znečistenie je do veľkej miery zodpovedné za predčasné starnutie pleti.

Stres ako priťažujúci faktor

Stres mestského života môže mať nepriaznivý vplyv na pleť. Rovnako ako slnko a znečistenie, aj stres je faktorom starnutia pleti. V kombinácii s ďalšími dvoma faktormi stres zhoršuje stav pokožky. Aby ste sa vyhli rizikám, ktoré pre pokožku predstavuje verejná doprava, práca a spánok, je dôležité dodržiavať zdravý životný štýl a chrániť si pokožku.

OCHRANA PRE LEPŠIE OPÁLENIE

Používanie opaľovacieho krému neznamená, že sa neopálite – práve naopak! Zabraňuje spáleniu a ďalším poškodeniam pokožky spôsobeným slnečným žiarením a dlhšie udržiava pekný vzhľad.

Správne návyky pre ochranu pokožky v meste

Správne návyky pre ochranu pokožky v meste

Mnoho denných krémov dnes obsahuje filter SPF. Ak to nie je prípad vášho hydratačného krému, mali by ste do svojej rannej starostlivosti o pleť pridať opaľovací krém s ochranným faktorom SPF aspoň 20, aby ste sa ochránili pred UV žiarením, a vybrať si správnu ochranu pre svoj typ pleti. Okrem toho antioxidačné vlastnosti niektorých opaľovacích krémov majú upokojujúci účinok proti stresu spôsobenému UV žiarením a znečistením a môžu zohrávať úlohu pri stabilizácii zloženia opaľovacích prípravkov a zároveň zvyšovať ich účinnosť.

 

späť na začiatok