Obsah

Pravidlá pre vystavovanie sa slnku

av_solaires_exposition_plage_1x1

Prečo môže byť pobyt na slnku taký nebezpečný?

Keď idete na hodinu alebo na popoludnie na slnko, či už na pláž alebo do mesta, vždy riskujete. Predstavuje to mnoho rizík: spálenie od slnka, alergie na slnko, starnutie pokožky v podobe škvŕn od slnka alebo v horšom prípade rakovina kože... Preto je dôležité starostlivo si vybrať ochranu pred slnkom a dĺžku pobytu na slnku a zároveň dodržiavať niekoľko základných pravidiel bezpečného opaľovania.

Pravidlá expozície slnečnému žiareniu

V závislosti od okolností a typu slnečného žiarenia, ktoré sa líši podľa nadmorskej výšky, zemepisnej šírky, ročného obdobia a dennej doby, sa odporúča chrániť sa pred VŠETKÝM slnečným žiarením (hoci hlavnou príčinou spálenia je UVB žiarenie).

Pravidlo 1: Vyberte si správny čas pre pobyt na slnku

Počas najintenzívnejšieho slnečného žiarenia, teda od 12 do 16 hodín, sa ukryte v tieni! Vtedy je slnko na vrchole, t.j. najvyššie na oblohe: vtedy je UV žiarenie najintenzívnejšie, a teda najnebezpečnejšie. Počas tejto časti dňa sa vyhýbajte pobytu na slnku.

Pravidlo 2: Ochranné oblečenie

Najbezpečnejším spôsobom ochrany pokožky pred slnkom je zakryť ju oblečením. Preto nešetrite na oblečení a doplnkoch: noste tričko, klobúk alebo čiapku a slnečné okuliare. To je víťazná kombinácia, ktorá chráni ramená, temeno hlavy aj oči. Slnko môže spôsobiť poškodenie očí, ktoré môže viesť k vážnym problémom so zrakom (napr. šedý zákal). Nezabudnite na jednu vec: tieň a slnečné okuliare od útleho veku!

Pravidlo 3: Reflex opaľovacieho krému

Na ochranu pokožky si vyberte kvalitný opaľovací prípravok s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu (SPF), ktorý vyhovuje vášmu fototypu a typu pokožky (citlivá, intolerantná alebo krehká). Ak chcete splniť všetky požiadavky na ochranu, mali by ste si vybrať ochranu proti slnku s minerálnymi a organickými slnečnými filtrami, odolnú voči vode a potu, hypoalergénnu a bez parfumácie. Nanášajte opaľovací krém na všetky odhalené miesta vrátane krku a chrbtov rúk a (čo je najdôležitejšie) nezabudnite sa znovu natrieť aspoň každé dve hodiny a vždy, keď sa kúpete, osušíte uterákom alebo sa spotíte. 

Pravidlo 4: Dbajte na hydratáciu!

Na slnku sa veľmi rýchlo rozpálite. Aby ste sa vyhli úpalu a dehydratácii, nezabudnite piť veľa vody. Nezáleží na tom, či je neperlivá alebo perlivá, z fľaše alebo z ploskačky – pokiaľ ju nezabudnete vypiť!

Pravidlo 5: Všetko s mierou

Slnko sa vám môže dostať pod kožu, preto to s ním nepreháňajte. Prestávky medzi pobytom na slnku umožnia vašej pokožke „vydýchnuť“ pred ďalším pobytom na slnku. Venujte však pozornosť svojmu solárnemu kapitálu a kumulatívnym účinkom slnka.

  • <p>Pravidlo 2</p>
    Pravidlo 2
  • <p>Pravidlo 3</p>
    Pravidlo 3
  • <p>Pravidlo 4</p>
    Pravidlo 4

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Kedy nevychádzať na slnko (vôbec)

V nasledujúcich prípadoch je dôležité vyhnúť sa slnečnému žiareniu za každú cenu:

  • Keď je slnko na vrchole.
  • Keď nemáte dostatočnú ochranu pred slnkom.
  • Pre bábätká a malé deti, ktorých pokožka je krehkejšia ako naša.
  • Ak máte popáleniny od slnka, ktoré sa ešte nezahojili.
  • Ak užívate lieky, ktoré zvyšujú fotosenzitivitu (napríklad protizápalové lieky alebo antibiotiká).

Tieto pravidlá je potrebné vštepovať najmenším deťom už od útleho veku a u detí s krehkejšou pokožkou by sa mali dodržiavať ešte dôslednejšie.

späť na začiatok