Poškodenie spôsobené slnkom
UV žiarenie pôsobí na pokožku štyrmi základnými procesmi:
Chronické účinky UV žiarenia na pokožku sú kumulatívne a vzájomne závislé. Ultrafialové žiarenie môže pochádzať z prirodzeného zdroja (slnko) alebo z umelého zdroja, ako sú napríklad opaľovacie lampy. Zatiaľ čo nebezpečenstvo UVB žiarenia je známe už dlho, nebezpečenstvo UVA žiarenia bolo objavené len nedávno. Oba typy sú však nebezpečné, pretože prenikajú do pokožky a môžu zasiahnuť oči.
90 % UVB žiarenia absorbuje pokožka, teda epidermis, povrchová vrstva kože. Stimulujú tvorbu pigmentu nazývaného melanín, ktorý vylučujú melanocyty a zafarbuje povrch kože. Toto krásne opálenie je však v skutočnosti obranou pokožky pred agresívnymi slnečnými lúčmi. Keď je UVB žiarenie také silné, že sa mu koža nedokáže brániť, dochádza k spáleniu (hlavným vinníkom je UVB žiarenie). Vysokoenergetické UVB žiarenie môže spôsobiť priame poškodenie DNA kožných buniek: lézie DNA. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k vzniku rakoviny kože.
UVA lúče prenikajú priamo do podkožia, najhlbšej vrstvy kože. Dlho sa predpokladalo, že sú neškodné, pretože na rozdiel od UVB nespôsobujú spálenie, takže pri prenikaní do kože nespôsobujú žiadne nepríjemné pocity. UVA žiarenie je však hlavným vinníkom starnutia pokožky, pretože spôsobuje úbytok elastínu v kožných bunkách. Pokožka stráca pružnosť, vysušuje sa a objavujú sa v nej vrásky, ktoré sa prehlbujú. UVA žiarenie sa podieľa aj na vzniku niektorých druhov rakoviny kože a melanómov.
Hoci sa v lete všetci radi vyvaľujeme na pláži, pobyt na slnku nie je bez rizika. Ultrafialové žiarenie môže spôsobiť početné kožné reakcie a nezvratné poškodenie kože a očí. V najzávažnejších prípadoch môže byť poškodenie smrteľné.
Produkty starostlivosti o pleť Eau Thermale Avène sú navrhnuté tak, aby chránili pokožku a zároveň rešpektovali oceány.