av_solaires_bien-etre_1x1_473x590

Slnko ako zdroj pohody

Slnko je zdrojom života a kľúčom k nášmu vývoju. Je nepopierateľným zdrojom potešenia, dobrej nálady a radosti pre naše duševné a fyzické zdravie. Stačí sa ráno pozrieť do aplikácie o počasí a hneď viete, či sa váš deň dobre začína (alebo nie)! Termín „sezónna afektívna porucha“ sa dokonca používa pre obdobie, keď v zime ubúda slnka. Slnko vytvára hormóny dobrej nálady a tiež zabezpečuje našu chronobiologickú rovnováhu: striedanie cyklov spánku a bdenia. Bez slnka sa nedá žiť.   Najväčším prínosom slnka, ktoré je nevyhnutné pre život, je však syntéza vitamínu D prostredníctvom UVB žiarenia. Niekoľkominútová expozícia tváre slnku denne stačí na to, aby sa vytvorilo potrebné množstvo vitamínu D, ktorý umožňuje vstrebávanie vápnika v tráviacom systéme a posilňuje náš imunitný systém, čím nás chráni pred infekciami a mikróbmi z prostredia.

 

Slnko má aj liečivé účinky. Psoriáza, vitiligo a ekzém sú len niektoré z kožných ochorení, ktoré sa zlepšujú vďaka protizápalovému účinku slnečného žiarenia.

Slnečný svit áno, ale s mierou

Slnko môže mať aj negatívne účinky na pokožku v dôsledku UVA a UVB žiarenia:

  • Spálenie od slnka,
  • starnutie pleti
  • hnedé škvrny od slnka 
  • melanóm

UVA: tieto veľmi prenikavé lúče menia elastické vlákna kože a sú zodpovedné za predčasné starnutie pokožky, ktoré sa prejavuje najmä hnedými škvrnami od slnka. Tieto lúče sa podieľajú aj na vzniku niektorých druhov rakoviny kože a melanómov.

UVB lúče stimulujú melanín a spôsobujú opálenie, ktoré sa objaví do 48 hodín. Tieto lúče sú z dlhodobého hľadiska zodpovedné za „spálenie“ a predčasné starnutie pokožky a môžu tiež vyvolať vznik niektorých druhov rakoviny kože. 

 

av_solaires_avec-moderation_1x1 472x472

Priaznivé a škodlivé účinky slnka na pokožku

Ako účinne chrániť pokožku pred slnkom

Ak si chcete naplno užívať slnko a bez obáv si vychutnávať jeho blahodarné účinky, je dôležitá kvalitná ochrana. Nie je prekvapením, že najbezpečnejšou formou ochrany zostáva oblečenie. Ak sa chystáte vystavovať slnku, je nevyhnutné chrániť si pokožku kvalitným opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF, ktorý filtruje UVA a UVB žiarenie.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU 

Správne postupy, ako si užiť slnko (bez spálenia):

• Nevystavujte dojčatá a malé deti priamemu slnečnému žiareniu.

• Nechoďte von na slnko v najteplejších hodinách dňa, t. j. od 11. do 16. hodín.

• Noste vhodný ochranný odev (tričko, slnečné okuliare, klobúk atď.).

• Nezostávajte na slnku príliš dlho, aj keď používate opaľovací krém.

• Aby ste zostali chránení, často aplikujte opaľovací krém, najmä po potení, plávaní alebo utieraní uterákom.

• Buďte opatrní: Ak nepoužijete odporúčané množstvo opaľovacieho krému, výrazne znížite úroveň ochrany.

späť na začiatok