Ochrana a sledovanie materských znamienok
Materské znamienko alebo névus je hnedý útvar buniek, ktorý sa zvyčajne nachádza na koži alebo slizniciach. Materské znamienka sú tvorené melanocytárnymi bunkami, ktoré sú zodpovedné za farbu kože a jej opálenie. Začínajú sa exogénne objavovať na koži medzi 6. mesiacom a 1 rokom života a rastú až do dospelosti. Tvorba materských znamienok závisí od viacerých faktorov:
Slnko je jedným zo spúšťačov vzniku materských znamienok, preto sa deti až na malé výnimky rodia bez nich. Čím viac znamienok má človek, napríklad v prípade veľmi svetlej pokožky typu I alebo II, tým vyššie je riziko vzniku rakoviny kože: 35 % týchto nádorov vzniká z existujúceho materského znamienka. Preto je potrebné deti a dospievajúcich dobre chrániť pred slnkom, aby sa zastavil rast znamienok a zabránilo sa vzniku melanómu z už existujúceho znamienka. Samotný vzhľad melanómu je zavádzajúci, pretože si ho možno ľahko pomýliť s materským znamienkom podľa jeho vzhľadu, hnedej farby a absencie nepríjemných pocitov. Preto je rovnako ako v prípade pokožky dôležité osvojiť si správne postupy ochrany znamienok pred UVA a UVB žiarením a od útleho veku sa venovať prísnej fotoprotekcii.
Na ochranu znamienok a zníženie rizika vzniku melanómu je dôležité čo najviac chrániť aj tie najmenšie znamienka pred slnkom. Odporúča sa prísne dodržiavať pravidlá pre vystavovanie sa slnku, aby sa zabránilo vzniku nových znamienok:
Znamienka krásy a pehy sú úplne odlišné javy. Pehy sú spôsobené nahromadením pigmentu a často sú znakom veľmi svetlej pleti, ktorá sa nedokáže chrániť pred slnkom. Čím viac pieh máte, tým je pravdepodobnejšie, že vaša pokožka bola nadmerne vystavená slnku. Pigment sa aktivuje UV žiarením a plní ochrannú funkciu.
Ako zistíte, či je znamienko rizikové? A ako môžete sledovať zmeny svojich znamienok zblízka? Je dôležité, aby ste si znamienka nechali skontrolovať alebo vyšetriť dermatológom aspoň raz ročne. Ak je vaša pokožka riziková alebo ste sa v minulosti stretli s melanómom, robte to častejšie. Nájdite si čas na celkovú kontrolu pleti a nezabudnite na žiadne oblasti tváre a tela:
1. Na tvári skontrolujte všetky časti vrátane uší a oblasti za ušami
2. Trup, chrbát a boky, tvárou k zrkadlu.
3. Predlaktia, horné a dolné končatiny, dlane.
4. Zadná časť nôh, priestory medzi prstami, chodidlá, genitálie.
5. Zadnú časť krku a pokožku hlavy, postupne, pomocou zrkadla.
6. Spodná časť chrbta a zadok.
Pri kontrole znamienok vám pomôže mnemotechnická pomôcka: pravidlo ABCDE. Každý z týchto príznakov vo vzhľade znamienka je podozrivý a zaslúži si vašu pozornosť:
Každá zmena znamienka by mala byť považovaná za varovanie, ktorému treba venovať pozornosť, pretože zmeny môžu predchádzať vznik rakoviny kože.
Produkty starostlivosti o pleť Eau Thermale Avène sú navrhnuté tak, aby chránili pokožku a zároveň rešpektovali oceány.