Obsah

Ochrana detskej pokožky

av_solaires_enfants_vulnerable_1x1

Detská pokožka je krehkejšia

Prečo však deti reagujú na slnko odlišne?
• Deti majú tenšiu vrchnú vrstvu kože ako dospelí, takže sú náchylnejšie na poškodenie slnkom. 
• Deti stále rastú. Ich telo ešte nie je veľmi odolné voči slnku, ich pokožka je nezrelá a ich pigmentový systém sa len vyvíja.
• Ich pokožka je veľmi citlivá na produkty, ktoré používajú. Potrebujú ochranu pred slnkom prispôsobenú ich veku a citlivej pokožke.

Deti: sú veľmi zraniteľné vo vzťahu k slnku

Deti sú na slnku zraniteľným cieľom. Po prvé, svojím životným štýlom sú viac vystavené slnku a ich pokožka je krehkejšia. 

Životný štýl s expozíciou slnku

V škole, na ihrisku, cez víkend v parku, na pláži počas dovolenky... Deti sú vystavené slnku veľmi často, pretože v škole trávia vonku v priemere 10 hodín týždenne.

Ich stále krehká pokožka je náchylnejšia na poškodenie slnkom, ak nie je správne chránená, a preto sa môže ľahko poškodiť. 

av_solaires_schema_difference_peaux_bebe_adulte_1x1 1: Podkožná vrstva 2: Zamša 3: Pokožka

Od narodenia sa 50 až 80 % našej schopnosti odolávať slnečnému žiareniu z celkového množstva slnečného žiarenia, ktorému sa počas života vystavíme, vyčerpá pred dosiahnutím veku 18 rokov. Pri pobyte na slnku si dávajte pozor na motýlí efekt: spálenie v detstve môže viesť k rakovine kože o niekoľko rokov neskôr v dospelosti.

Pozor: zákaz slnka pre bábätká

Spálenie slnkom je najnebezpečnejšie v novorodeneckom období. Dôvodov je niekoľko:

• pokožka je stále krehká,
• dieťa ešte nedokáže regulovať svoju telesnú teplotu,
• spálenie od slnka môže ovplyvniť celú fyziológiu,
• riziko dehydratácie alebo hypertermie (zvýšená telesná teplota).
Dieťa mladšie ako jeden rok by nikdy nemalo byť ponechané na slnku, a to ani na krátky čas. Pätnásť minút v tieni pod slnečníkom stačí na to, aby vaše dieťa získalo vitamín D, ktorý potrebuje na rast a vývoj silných kostí.

 

Správne kroky na ochranu pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia

Nikdy nie je príliš skoro na to, aby ste svoje deti naučili, ako sa správne opaľovať. Znalosť (a dodržiavanie) pravidiel pobytu na slnku je jediným spôsobom, ako si bezpečne užívať slnko.

Zamyslite sa nad dennou dobou, kedy ste na slnku

„Kedy sa môžem ísť hrať na slnko s kamarátmi?“ Aj keď je dieťa netrpezlivé, je veľmi dôležité vyhýbať sa hodinám s maximálnym slnečným žiarením medzi 11. a 16. hodinou, keď je slnko na oblohe na vrchole a jeho UV žiarenie je najnebezpečnejšie – najmä na pláži, kde piesok odráža slnko. Je na vás, či ich rozptýlite omaľovánkami alebo zdriemnutím, ale vašou úlohou je nájsť alternatívne aktivity!
 

Chráňte dieťa oblečením

Oblečenie je jedným z najlepších spôsobov ochrany detí pred slnkom na cestách. Dbajte na dlhé rukávy, vrchné oblečenie zakrývajúce ramená, nohavice a klobúky so širokou strieškou. 
 

Chráňte aj oči dieťaťa 

Detské oči, podobne ako koža, ešte nedozreli a sú obzvlášť citlivé na žiarenie. Preto sa odporúča vybaviť dieťa certifikovanými okuliarmi s ochranou proti UVA žiareniu, ktoré sú prispôsobené tvaru jeho tváre. Čím skôr si vaše dieťa zvykne na nosenie okuliarov, tým ľahšie ich bude znášať!
 

 Používajte kvalitnú ochranu pred slnkom

Je dôležité pravidelne a hojne nanášať na pokožku dieťaťa opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 50 a opakovane ho nanášať aspoň každé dve hodiny – najmä preto, že deti majú veľa príležitostí odstrániť opaľovací krém: napríklad pri plávaní, hre alebo potení. Dnešné deti sa stávajú dospelými, preto je dôležité naučiť ich správnej ochrane pred slnkom už od útleho veku.
 

Dbajte na to, aby bolo dieťa vždy hydratované.

Deti nemusia vždy myslieť na to, aby boli hydratované, keď pobehujú a hrajú sa na schovávačku v prírode. Je veľmi dôležité, aby dieťa na slnku pilo veľa vody, aby nedošlo k dehydratácii. 
 

Žiadne priame vystavenie slnku

Ak je to možné, vyberajte si aktivity v tieni a nevystavujte sa priamemu slnku. Samozrejme, že si môžete užívať pláž, ale vezmite si so sebou slnečník! Ale pozor: tieň neznamená úplnú ochranu! Dávajte pozor na nepriame UV žiarenie.
 

av_solaires_enfant_application_protection_1x1_v1 473X473

Priznajme si, že deti nie sú práve fanúšikmi opaľovacích krémov.

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:

  • Najskôr naneste opaľovací krém na telo a nakoniec na tvár. Urobte si z nanášania opaľovacieho krému zábavu!
  • Naneste požadované množstvo (napríklad 2 kvapky na rameno*) na dlaň.

  • Požiadajte dieťa, aby si končekmi prstov nabralo malé množstvo a nanieslo si ho v malých bodkách na tvár a telo, aby vyzeralo ako lienka alebo leopard.
  • Potom krém rovnomerne rozotrite po celom tele.
späť na začiatok