Prečo však deti reagujú na slnko odlišne?
• Deti majú tenšiu vrchnú vrstvu kože ako dospelí, takže sú náchylnejšie na poškodenie slnkom.
• Deti stále rastú. Ich telo ešte nie je veľmi odolné voči slnku, ich pokožka je nezrelá a ich pigmentový systém sa len vyvíja.
• Ich pokožka je veľmi citlivá na produkty, ktoré používajú. Potrebujú ochranu pred slnkom prispôsobenú ich veku a citlivej pokožke.
Deti sú na slnku zraniteľným cieľom. Po prvé, svojím životným štýlom sú viac vystavené slnku a ich pokožka je krehkejšia.
V škole, na ihrisku, cez víkend v parku, na pláži počas dovolenky... Deti sú vystavené slnku veľmi často, pretože v škole trávia vonku v priemere 10 hodín týždenne.
Ich stále krehká pokožka je náchylnejšia na poškodenie slnkom, ak nie je správne chránená, a preto sa môže ľahko poškodiť.
Od narodenia sa 50 až 80 % našej schopnosti odolávať slnečnému žiareniu z celkového množstva slnečného žiarenia, ktorému sa počas života vystavíme, vyčerpá pred dosiahnutím veku 18 rokov. Pri pobyte na slnku si dávajte pozor na motýlí efekt: spálenie v detstve môže viesť k rakovine kože o niekoľko rokov neskôr v dospelosti.
• pokožka je stále krehká,
• dieťa ešte nedokáže regulovať svoju telesnú teplotu,
• spálenie od slnka môže ovplyvniť celú fyziológiu,
• riziko dehydratácie alebo hypertermie (zvýšená telesná teplota).
Dieťa mladšie ako jeden rok by nikdy nemalo byť ponechané na slnku, a to ani na krátky čas. Pätnásť minút v tieni pod slnečníkom stačí na to, aby vaše dieťa získalo vitamín D, ktorý potrebuje na rast a vývoj silných kostí.
Nikdy nie je príliš skoro na to, aby ste svoje deti naučili, ako sa správne opaľovať. Znalosť (a dodržiavanie) pravidiel pobytu na slnku je jediným spôsobom, ako si bezpečne užívať slnko.
„Kedy sa môžem ísť hrať na slnko s kamarátmi?“ Aj keď je dieťa netrpezlivé, je veľmi dôležité vyhýbať sa hodinám s maximálnym slnečným žiarením medzi 11. a 16. hodinou, keď je slnko na oblohe na vrchole a jeho UV žiarenie je najnebezpečnejšie – najmä na pláži, kde piesok odráža slnko. Je na vás, či ich rozptýlite omaľovánkami alebo zdriemnutím, ale vašou úlohou je nájsť alternatívne aktivity!
Oblečenie je jedným z najlepších spôsobov ochrany detí pred slnkom na cestách. Dbajte na dlhé rukávy, vrchné oblečenie zakrývajúce ramená, nohavice a klobúky so širokou strieškou.
Detské oči, podobne ako koža, ešte nedozreli a sú obzvlášť citlivé na žiarenie. Preto sa odporúča vybaviť dieťa certifikovanými okuliarmi s ochranou proti UVA žiareniu, ktoré sú prispôsobené tvaru jeho tváre. Čím skôr si vaše dieťa zvykne na nosenie okuliarov, tým ľahšie ich bude znášať!
Je dôležité pravidelne a hojne nanášať na pokožku dieťaťa opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 50 a opakovane ho nanášať aspoň každé dve hodiny – najmä preto, že deti majú veľa príležitostí odstrániť opaľovací krém: napríklad pri plávaní, hre alebo potení. Dnešné deti sa stávajú dospelými, preto je dôležité naučiť ich správnej ochrane pred slnkom už od útleho veku.
Deti nemusia vždy myslieť na to, aby boli hydratované, keď pobehujú a hrajú sa na schovávačku v prírode. Je veľmi dôležité, aby dieťa na slnku pilo veľa vody, aby nedošlo k dehydratácii.
Ak je to možné, vyberajte si aktivity v tieni a nevystavujte sa priamemu slnku. Samozrejme, že si môžete užívať pláž, ale vezmite si so sebou slnečník! Ale pozor: tieň neznamená úplnú ochranu! Dávajte pozor na nepriame UV žiarenie.
Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:
Produkty starostlivosti o pleť Eau Thermale Avène sú navrhnuté tak, aby chránili pokožku a zároveň rešpektovali oceány.