av_solaires_acne_1x1 470x470

Vplyv slnka na aknóznu pleť

Zlepšenie, ktoré ľudia s aknóznou pleťou pociťujú na začiatku leta, je často iba krátkodobé. Slnečné žiarenie má v skutočnosti niekoľko negatívnych účinkov na pleť so sklonom k akné. Tieto mechanizmy fungujú tak, že akné zhoršujú s oneskorením.

Keratinizácia

UV žiarenie spočiatku pomáha vysušiť povrchovú vrstvu pokožky a s ňou aj baktérie P. acnes, ktoré sú zodpovedné za akné. Ide o takzvanú keratinizáciu kože, pri ktorej dochádza k stvrdnutiu kožných buniek. Štruktúra pleti sa zdá byť hladšia a pravidelnejšia a pupienky sa zmenšujú. O niekoľko týždňov neskôr sa však pleť pomstí a výsevy sa vrátia. Ide o tzv. bumerangový efekt pri akné. Ako to funguje?   Keďže pokožka je hrubšia, je pre ňu v skutočnosti ťažšie odstraňovať odumreté bunky. Kožný maz a nečistoty sa ťažšie odplavujú a začínajú upchávať póry, čo vedie k väčšiemu množstvu čiernych bodiek a mikrocýst, ktoré sú ohrozené infekciou (je to trochu ako kanalizácia, ktorá sa upchá a nemôže odvádzať odpadné látky). Letné horúčavy a pot nepomáhajú: pot vytvára priaznivé prostredie pre množenie baktérií súvisiacich s akné.

 

av_votre-peau_cicatrisation_acne_1x1 473x473

Úloha mazových žliaz

Aj keď sa zdá, že vaša pleť je v letných mesiacoch oddýchnutá a akné je vo „vypnutom“ režime, v skutočnosti na ňu stále útočí. Pokožka má nedostatok lipidov a začne produkovať nadmerné množstvo mazu, aby tento nedostatok nahradila. Nadmerná aktivita mazových žliaz môže viesť k vzniku pupienkov, čiernych bodiek a mikrocýst, čo je dôvod, prečo sa akné po lete zvykne vracať. A nezabúdajte, že na slnku bunky neprestávajú produkovať kožný maz: ten sa len zachytáva v hrubšej koži. Keď pokožka zastaví tento ochranný proces, vypustí všetok prebytočný kožný maz.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Ak si osvojíte niekoľko správnych návykov, môžete si užívať výhody slnka a zároveň sa starať o svoju pleť so sklonom k akné.

Obmedzte expozíciu slnku

V prvom rade sa vyhýbajte nadmernému vystavovaniu sa slnku, aby ste zabránili zhoršeniu akné. Problémy s pigmentáciou môže spôsobiť aj nadmerné opaľovanie a/alebo nedostatočná ochrana pred slnkom. Ľudia s akné alebo jazvami po akné sú obzvlášť náchylní na hyperpigmentáciu. Pri pobyte na slnku sa vyhýbajte aspoň najnebezpečnejším hodinám od 11. do 16. a dodržiavajte všetky pravidlá pobytu na slnku. Soláriám by ste sa mali úplne vyhýbať, pretože podporujú zhrubnutie kože.

Používajte vhodnú ochranu pred slnkom

Na zníženie rizika hyperpigmentácie je dôležité používať účinnú ochranu pred slnkom prispôsobenú pleti so sklonom k akné, ktorá má nemastné a nekomedogénne zloženie. Pre pleť so sklonom k akné je obzvlášť vhodná ľahká textúra, napríklad gélový alebo tekutý výrobok. Tak ako pri každom pobyte na slnku, nezabudnite sa znovu natrieť opaľovacím krémom aspoň každé dve hodiny a po kúpaní, osušení uterákom alebo spotení.

Nezabudnite si ráno a večer umyť tvár micelárnou vodou alebo čistiacim gélom s neutrálnym pH, aby ste odstránili nečistoty a prebytočný kožný maz na povrchu. Raz alebo dvakrát týždenne môžete na pleť aplikovať peeling alebo masku, aby ste odstránili odumreté kožné bunky a zabránili neskoršiemu upchávaniu pórov. Vyvážená strava a pravidelná hydratácia môžu tiež pomôcť odstrániť toxíny.

 

  • <span class="ezstring-field">av_solaires_acne_application_produits_4x5_368x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_solaires_acne_soleil_4x5_v1_368x460</span>
  • <span class="ezstring-field">av_votre-peau_cicatrisation_acne_4x5_368x460</span>

STAROSTLIVOSŤ PRI OPAĽOVANÍ

STAROSTLIVOSŤ PRI OPAĽOVANÍ

Cleanance opaľovací krém na tvár pri akné SPF 50+

  • 91 %: ultraľahká textúra¹
  • 91 %: dlhotrvajúci zmatňujúci účinok¹
  • 96 %: pokožka zostáva nelepivá¹

Veľmi vysoká ochrana pred slnkom pre citlivú, mastnú pleť so sklonom k akné.

¹% osôb, ktorí súhlasili. Spotrebiteľský test, 64 osôb vo veku 12 až 58 rokov (priemerný vek 30 rokov), aplikácia počas 22 dní, najmenej 2 aplikácie denne.

Objavte viac
STAROSTLIVOSŤ PRI OPAĽOVANÍ
späť na začiatok