Čo presne je spálenie od slnka? 

Spálenie od slnka (alebo solárny erytém) je zápalová reakcia kože spôsobená expozícii UVA a UVB žiareniu. Sprevádza ho začervenanie, bolestivý pocit horúčavy a svrbenie, ktoré v najťažších prípadoch môže viesť k vzniku pľuzgierov. Spálenie od slnka môže na pokožke zanechať aj jazvy. Závažnosť sa líši v závislosti od typu a fototypu pokožky, individuálnej citlivosti na UV žiarenie, genetických faktorov, dĺžky a frekvencie expozície a intenzity slnečného žiarenia. 

 

av_solaires_schema_brulure_degres-1-2-2-3_16x9 1: Podkožie – 2: Zamša – 3: Pokožka – 4: Začervenanie – 5: Pľuzgiere – 6: Zafarbená zamša – 7: Mierna bolesť 

Tri typy slnečného žiarenia

Priame žiarenie

Mení sa v závislosti od nadmorskej výšky, zemepisnej šírky, ročného obdobia a dennej doby

Difúzne žiarenie

Rozptýlené atmosférickými zložkami, ako sú mraky, hmla a prachové častice

Odrazené žiarenie

Z povrchov; líši sa podľa miery odrazu konkrétneho povrchu (sneh, piesok, more, tráva atď.).

Priame, difúzne a odrazené žiarenie sa spoločne nazývajú celkové slnečné žiarenie. 

av_solaires_soleil_bienfaits_mefaits_5x4_590x590

Ak vás okrem spálenia bolí hlava alebo máte horúčku, môžete mať úpal. V takom prípade sa obráťte na svojho lekárnika alebo lekára. Príznaky sa môžu zhoršiť do 2 dní po spálení, ale do niekoľkých dní ustúpia.

Popáleniny prvého stupňa

Popálenina prvého stupňa je jednoduchý erytém: koža je červená, suchá a bolestivá. Ide napríklad o povrchové spálenie bez pľuzgierov alebo šupín, pri ktorom je postihnutá len pokožka. Popálenina prvého stupňa sa v priemere úplne zahojí za týždeň a nezanechá na pokožke jazvu. Pravidelnou hydratáciou pokožky pomôžete jej hojeniu. 

av_solaires_schema_brulure_degre-1_1x1_473x373 1: Podkožie – 2: Zamša – 3: Pokožka – neporušená koža – 4: Začervenanie 
av_solaires_schema_brulure_degre-2-superficiel_1x1_473x420 1: Podkožie – 2: Zamša – 3: Pokožka – 4: Začervenanie – 5: Pľuzgier

Povrchové popáleniny druhého stupňa

Povrchové popáleniny druhého stupňa sa vyznačujú výskytom červených pľuzgierov naplnených čírou tekutinou okamžite alebo do niekoľkých hodín po popálení. Postihnutá je zamša. Koža je mimoriadne citlivá na dotyk a aj kontakt s oblečením je bolestivý. Hojenie trvá 2 až 3 týždne a po popálení nezostáva na koži jazva. Na uľahčenie hojenia nezabudnite pokožku dezinfikovať a hydratovať.

Hlboké popáleniny druhého stupňa

Pľuzgiere sú zvyčajne popraskané. Pod týmito pľuzgiermi je zamša zafarbená a bolesť je mierna, pretože koža je akoby „umŕtvená“. Zatiaľ čo pri povrchovej popálenine druhého stupňa je koža červená a citlivosť je zachovaná, pri tejto popálenine sú zničené cievy. Tento typ popáleniny si vyžaduje lekárske ošetrenie. Hojenie zvyčajne trvá 2 až 3 týždne a jazva je viac-menej nenápadná.

av_solaires_schema_brulure_degre-2-profond_1x1_473x422 1: Podkožie – 2: Zamša – 3: Pokožka – 4: Zafarbená koža – 5: Mierna bolesť
av_solaires_schema_brulure_degre-3_1x1_473x395 1: Podkožie – 2: Zamša

Popáleniny tretieho stupňa 

Koža je ako lepenka, má bielu alebo hnedastú farbu, stráca citlivosť a chĺpky sú spálené. Postihnutá je zamša, niekedy aj podkožné tkanivo, v takom prípade hrozí riziko infekcie. Jasne červené škvrny s opuchom sa objavia 2 až 6 hodín po expozícii a končia silným olupovaním a dlhotrvajúcou pigmentáciou. Táto fáza vyžaduje akútnu liečbu, zvyčajne v nemocnici.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Pozor na úpal

Ak vás okrem spálenia bolí hlava alebo máte horúčku, môžete mať úpal. V takom prípade sa obráťte na svojho lekárnika alebo lekára. Príznaky sa môžu zhoršiť do 2 dní po spálení, ale do niekoľkých dní ustúpia.

Ako sa zbaviť spálenín od slnka

Spáleniny od slnka sa hoja približne týždeň a dochádza k ich olupovaniu. Spálenie od slnka môže zmiznúť až po dlhšej dobe, ak sa na ňom vytvorili pľuzgiere a zničilo sa veľa ciev. Hojenie môže trvať dva týždne až mesiac a po popálení môžu na pokožke zostať škvrny alebo jazvy. 

av_thermal spring water_spray_social_19_post_3282779003131_hd_473x435

Ako získať úľavu od spálenia slnkom

Ak máte bežné popáleniny, môžete urobiť niekoľko vecí, ktoré vám pomôžu upokojiť pokožku:

  • Vôbec nevychádzajte na slnko (bez ohľadu na to, ako veľmi ste sa spálili!) a zostaňte v tieni.
  • Pite veľa vody, aby ste predišli dehydratácii. 
  • Na spálené miesta naneste upokojujúce krémy po opaľovaní.
  • Popálené miesto osviežte studenou vodou.

  • Ak sa objavia pľuzgiere, nemali by sa prepichovať a je vhodné ich zakryť sterilným obväzom.
  • Sledujte svoju teplotu.
  • V prípade bolesti hlavy alebo horúčky užite paracetamol.

Ak je popálenie závažnejšie, s hlbokými príznakmi druhého alebo tretieho stupňa, ako sú pľuzgiere a paradoxná absencia bolesti, čo najskôr vyhľadajte lekára. 

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU 

Ako „uhasiť oheň“ po spálení slnkom?

  • Začnite obkladom z termálnej vody Avène. Obklad si pripravíte tak, že do termálnej vody Avène namočíte vreckovku, priložíte ju na postihnuté miesto a necháte pôsobiť 15 minút, pričom miesto pravidelne postrekujete termálnou vodou. 
  • Ak chcete zvýšiť osviežujúci účinok, uchovávajte termálnu vodu Avène v spreji v chladničke. 
  • Vezmite si do rúk trochu prípravku na regeneráciu po opaľovaní a naneste ho na pokožku tak, že si ruky prikladáte na telo a tvár bez toho, aby ste ho rozotreli.

Následky opakovaného spálenia kože od slnka

Bez ohľadu na intenzitu môže mať spálenie vážne dlhodobé následky. Koža si všetko pamätá a opakované popáleniny sa môžu natrvalo vpáliť do kože ako na film z fotoaparátu, niekedy až do takej miery, že sa nedajú obnoviť. Preto je dôležité zvoliť si vhodnú ochranu pred slnkom a dôsledne dodržiavať pravidlá pre pobyt na slnku, aby ste sa vyhli riziku rakoviny kože. 

av_solaires_enfant_application_protection_1x1_v1_473x489

Riziká starnutia pleti

Slnko, podobne ako fajčenie, je faktorom, ktorý urýchľuje starnutie pokožky. UVB lúče spôsobujú zhrubnutie pokožky, zatiaľ čo UVA lúče ničia spojivové tkanivo pokožky a spôsobujú stratu pružnosti a schopnosti hydratácie. Vrásky, opuchy a hnedé škvrny od slnka sú príznakmi predčasného starnutia pleti. Ak však pokožka zhrubne, opálenie je ťažšie: melanocyty v pokožke sú menej reaktívne, pretože tiež predčasne starnú, a spálenie je bolestivejšie, pretože pokožka je suchšia. Je to začarovaný kruh, ktorý je potrebné čo najskôr prelomiť ochranou pokožky pred slnkom už od útleho veku. 

Koža zostáva krehká.

Po spálení by sa mala pokožka nechať odpočinúť a počkať nejaký čas, kým sa opäť vystaví slnku. Popálená pokožka je krehká a citlivejšia na všetky vonkajšie faktory: chlad, vietor a soľ sú faktory, ktoré môžu pokožku napadnúť.
Pokožka má pamäť: všetko na nej zanechá svoj obraz ako na filme vo fotoaparáte a spálenie od slnka môže zanechať stopy.

Riziko rakoviny kože

Príliš časté vystavenie UVA žiareniu môže viesť k nezvratným zmenám v genetickej výbave kožných buniek, ktoré sa potom rýchlo množia a spôsobujú vznik nádorov. Existuje niekoľko typov rakoviny kože spôsobených najmä slnkom, z ktorých najzávažnejší je melanóm. 

Spálenie od slnka: Odpovedáme na vaše otázky

Vyhýbajte sa slnečným lúčom (klobúk, slnečné okuliare a slnečník) a každý večer sa natrite prípravkom po opaľovaní, aby ste zmiernili bolesť.

Spálenie od slnka je z 80 % spôsobené UVB žiarením a z 20 % UVA žiarením.

Melanín je prirodzenou fotoprotekciou pokožky pred UV žiarením (preto opálená pokožka blokuje UV žiarenie lepšie ako biela pokožka). Táto ochrana je však obmedzená: prekročenie určitej úrovne žiarenia môže spôsobiť popálenie pokožky. Aj keď ste sa opálili, je dôležité, aby ste svoju pokožku naďalej chránili opaľovacím krémom s vysokým SPF.

Popáleniny druhého stupňa vyvolávajú opálenie. Ale za akú cenu? Nevzhľadné pľuzgiere, riziko depigmentácie, bolesť, predčasné starnutie pokožky... To však neplatí v prípade popálenín prvého stupňa: koža sa jednoducho vráti do pôvodného stavu v priebehu niekoľkých hodín alebo dní.

Spálenie od slnka sa nikdy nemôže považovať za prípravu na opaľovanie a po spálení by ste nemali vychádzať na slnko. Hoci spálenie od slnka niekedy po niekoľkých dňoch ustúpi opáleniu, môže spôsobiť aj trvalé pigmentové škvrny.

Z tej istej ponuky

RIEŠENIE NA UPOKOJENIE POKOŽKY POŠKODENEJ SLNKOM

Avène Termálna voda v spreji

Avène Termálna voda v spreji

Upokojuje - Obnovuje kožnú bariéru

Reparačná starostlivosť po opaľování

Reparačná starostlivosť po opaľování

Upokojuje - Hydratuje

Cicalfate+ Obnovujúci ochranný krém

Cicalfate+ Obnovujúci ochranný krém

Upokojuje - Obnovuje - Čistí

späť na začiatok