Čo je to tehotenská maska?

Tehotenská maska, známa aj ako melazma, postihuje takmer výlučne tehotné ženy.

Príznaky tehotenskej masky

Tehotenská maska je stav kože, ktorý sa prejavuje nepravidelne tvarovanými pigmentovými škvrnami na tvári (čelo, nos, lícne kosti alebo horná pera), krku alebo dekolte. Tehotenská maska sa u niektorých tehotných žien objavuje po prvom trimestri tehotenstva a môže pretrvávať aj po pôrode až do šiestich mesiacov veku dieťaťa.

 

av_solaires_taches-brunes_1x1 473x473

Príčiny melazmy

Tehotenská maska je spôsobená nadprodukciou melanínu, pigmentu zodpovedného za farbu kože, melanocytmi, bunkami špecializovanými na opaľovanie, ktoré sú v stave nadmernej funkcie. Za nadmernú tvorbu melanínu je zodpovedná hormonálna nerovnováha spôsobená tehotenstvom a zvýšením hladiny hormónov, najmä estrogénu. Pri jeho vzniku však zohráva úlohu aj typ a miesto vystavenia slnečným lúčom. Uvedomte si, že aj veľmi nízka úroveň slnečného žiarenia stačí na to, aby sa objavila tehotenská maska. K vzniku tehotenskej masky môžu prispieť aj genetické faktory (fototyp, rodinná anamnéza atď.). 

av_solaires_melasma_femme_enceinte_1x1 473x473

Koho sa tehotenská maska týka?

V rozpore s názvom netrpia tehotenskou maskou len tehotné ženy.

Tehotné ženy sú tehotenskou maskou postihnuté najčastejšie.

Odhaduje sa, že vo Francúzsku trpí tehotenskou maskou 5 % tehotných žien, ale jej výskyt sa v jednotlivých krajinách značne líši. Ženy tmavej pleti sú vo všeobecnosti tehotenskou maskou postihnuté viac ako ženy svetlej pleti. Riziko vzniku tohto kožného ochorenia závisí od fototypu každého človeka, t. j. od farby jeho pokožky a vlasov. Najviac postihnuté sú najtmavšie fototypy 4 a 5. 

 

Ak ste už počas tehotenstva trpeli tehotenskou maskou, mali by ste zostať ostražité a nezabudnúť sa chrániť vhodným opaľovacím krémom. U žien postihnutých tehotenskou maskou totiž hrozí, že sa v budúcich tehotenstvách objaví znova.

Tento problém sa však môže týkať aj mužov.

Niektorí muži môžu mať na tvári aj slnečné škvrny, ktoré vyzerajú ako tehotenská maska. Nazýva sa melazma alebo chloazma. Príčinou môže byť užívanie estrogénovej liečby, napríklad v prípade rakoviny prostaty, alebo príliš častá expozícia slnku. 

 

av_solaires_masque-de-grossesse_homme_1x1

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU 

Ako zabrániť vzniku tehotenskej masky

Rovnako ako pri spálení od slnka, aj tu platí pravidlo „nulové riziko = nulová expozícia“. Aby ste sa vyhli vzniku tehotenskej masky, je nevyhnutné chrániť sa pred slnkom vyhýbaním sa slnečnému žiareniu, nosiť klobúk a používať vhodný opaľovací krém s vysokou ochranou. 

Ošetrenie tehotenskej masky

Ošetrenie tehotenskej masky

Melazma zvyčajne zmizne po pôrode. V opačnom prípade sa môžete obrátiť na dermatológa, ktorý vám predpíše depigmentačné krémy na báze hydrochinónu. Môže tiež vykonať depigmentačný peeling, teda masku zloženú z účinných látok, ktoré pomáhajú bojovať proti poruchám pigmentácie pokožky.

 

Z tej istej ponuky

NAŠE RIEŠENIA PRE OCHRANU NAŠEJ BUDÚCNOSTI

Produkty starostlivosti o pleť Eau Thermale Avène sú navrhnuté tak, aby chránili pokožku a zároveň rešpektovali oceány.

Kompaktný make-up so svetlým odtieňom SPF 50

Kompaktný make-up so svetlým odtieňom...

Makeup - Chráni - Zjednocuje

Tmavý kompaktný mejkap s ochranným faktorom SPF 50

Tmavý kompaktný mejkap s ochranným fa...

Makeup - Chráni - Zjednocuje

späť na začiatok