av_solaires_taches-brunes_closeup_1x1 470x470
Čo sú to hnedé škvrny od slnka?

Škvrny od slnka alebo starecké škvrny, v lekárskej terminológii známe ako lentigo (alebo v menej veselej francúzskej terminológii „cintorínske kvety“), sú spôsobené nadmerným vystavovaním sa slnku. Vznikajú v dôsledku ukladania melanínu v pokožke alebo v zamši. Ide o bežnú formu hyperpigmentácie, ktorá sa prejavuje ako malé, ploché, stmavnuté oblasti svetlohnedej až čiernej farby. Škvrny od slnka sa vyskytujú na tvári, krku, ramenách, dekolte, predlaktiach a chrbtoch rúk. 

Aké sú príčiny?

Slnečné škvrny sú spôsobené nerovnováhou melanocytov, buniek zodpovedných za produkciu melanínu, prirodzeného pigmentu, ktorý farbí pokožku. V prípade škvŕn od slnka koža po vystavení UV žiareniu produkuje príliš veľa melanínu, a preto sa vytvoria škvrny.

Hnedé škvrny nie sú jediným znakom starnutia pleti spôsobeného slnkom. Starnutie pleti prebieha na dvoch úrovniach: Na pokožke: UVB lúče spôsobujú vznik malých škvŕn od slnka. V zamši: UVA žiarenie spôsobuje tvorbu hlbokých vrások.

Koho ovplyvňujú slnečné škvrny?

Všetkých, mužov aj žien. Hnedé škvrny sa častejšie vyskytujú u ľudí po 40. roku života (odtiaľ pochádza ich názov), ale môžu sa objaviť aj skôr. Výskyt škvŕn však závisí od farby pleti a času stráveného na slnku: čím je pleť svetlejšia, tým je citlivejšia na účinky slnečného žiarenia. Aby ste nestarli (aspoň čo sa týka vašej pleti), nestačí večer používať krém proti vráskam. Keď ide o slnko, prevencia je lepšia ako liečba! Dermatológovia často hovoria o ochrane pred slnečným žiarením, t. j. o ochrane pokožky pred slnkom a o tom, aby ste ju nevystavovali nadmernému slnečnému žiareniu. Ochrana pred slnkom je preto najdôležitejším krokom pri prevencii vzniku stareckých škvŕn. 

 

av_solaires_taches-brunes_1x1 470x470

Priaznivé a škodlivé účinky slnka na pokožku

Ako sa vyhnúť škvrnám od slnka na tvári a krku

Vyberte si dobrú ochranu pred slnkom

Chráňte sa počas celého roka

Predchádzanie účinkom slnka na starnutie pokožky si vyžaduje fotoprotekciu, t. j. neustálu opatrnosť pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu: nevychádzajte na slnko v čase, keď je najintenzívnejšie, noste oblečenie, klobúk a (certifikované) slnečné okuliare a používajte prípravky na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom SPF, ktoré sú vhodné pre váš typ pleti. 

Slnečné lúče pôsobia na vašu pokožku aj počas zamračených dní, preto je dôležité poskytnúť pokožke každodennú ochranu, aby bola v bezpečí po celý rok. Aj v meste používajte hydratačný krém s ľahkým ochranným faktorom SPF, aby ste odfiltrovali UV žiarenie: len tak si môžete vychutnať obed pod šírym nebom!

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Nepreháňajte to

Obmedzte pobyt na slnku, počas najhorúcejších hodín sa nezdržiavajte na slnku a ak je to možné, noste oblečenie a klobúk na ochranu pred slnkom. Ak je vaša pokožka vystavená slnku, pravidelne používajte opaľovací krém s vhodným ochranným faktorom SPF, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre váš typ a stav pokožky.

Už viac ako 30 rokov sa Eau Thermale Avène snaží ponúkať tie najlepšie produkty pre ochranu citlivej pokožky pred slnkom. V súčasnosti sú naše opaľovacie prípravky na prvom mieste v rebríčku produktov fotoprotekcie v európskych lekárňach*.

*IQVIA – Pharmatrend International – rok 2018 – v objeme a hodnote.
späť na začiatok