Atopický ekzém – Kontaktný ekzém
Pri výskyte kontaktného ekzému sa príznaky u jednotlivých pacientov líšia. Vo všetkých prípadoch je však prvým príznakom erytém (začervenanie), po ktorom niekedy nasleduje edém (opuch). Nasleduje výsev vezikúl (malých pľuzgierikov) a výtok spôsobený ich prasknutím. Koža na očných viečkach, tvári a genitáliách opuchne a začervená. Kontaktný ekzém je obzvlášť intenzívny na rukách a nohách, pretože sa pravidelne trie. Vzplanutie nezanecháva jazvy, pokiaľ koža nezostane v kontakte s alergénnou látkou. V tomto prípade sa ekzém stáva chronickým: koža zhrubne a praská.
Táto citlivosť kože je spôsobená alergénmi v našom životnom prostredí:
Kontaktný ekzém sa môže objaviť na rôznych častiach tela v priebehu niekoľkých dní po kontakte s alergénom.
Kontaktný ekzém na zápästí, ušnom lalôčiku alebo bruchu je typický pre reakciu na nikel (ktorý sa napriek zákazu v Európe nachádza v šperkoch, hodinkách a gombíkoch). Za ekzém na rukách často môžu konzervačné látky v hygienických alebo kozmetických prípravkoch. Pri ekzéme na tele sa alergén môže nachádzať v pracích tekutinách. Na nohách sú často príčinou reakcie látky (formaldehyd, lepidlo, guma, latex atď.) v obuvi. V prípade tváre sa môžete zamerať na vonné a konzervačné látky obsiahnuté v krémoch a mejkape. Na genitáliách sa kontaktný ekzém často objavuje v dôsledku používania kondómov (latex) alebo depilačných krémov.
Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť kontaktnému ekzému, je zbaviť sa alergizujúcej látky.
Ak chcete pokožku upokojiť a ochrániť ju pred vysušením, používajte mimoriadne výživné prípravky bez obsahu mydla. Emolienčný krém používaný niekoľkokrát denne udržiava dobrú úroveň hydratácie a obnovuje kožnú bariéru.
Prípravky Eau Thermale Avène určené na zmiernenie kontaktného ekzému