Obsah

Atopický ekzém – Kontaktný ekzém

Kontaktný ekzém je alergická reakcia, ktorá vedie k miestnemu podráždeniu kože. Toto zápalové ochorenie vzniká pri kontakte kože s alergénnou látkou, ktorej sa musí čo najviac vyhýbať. Existujú riešenia na ochranu pokožky pred precitlivenosťou a zápalmi.

av_eczema-psoriasis_eczema-de-contact_mains_1x1_v1

Kontaktný ekzém: Aké sú príznaky? 

Pri výskyte kontaktného ekzému sa príznaky u jednotlivých pacientov líšia. Vo všetkých prípadoch je však prvým príznakom erytém (začervenanie), po ktorom niekedy nasleduje edém (opuch). Nasleduje výsev vezikúl (malých pľuzgierikov) a výtok spôsobený ich prasknutím. Koža na očných viečkach, tvári a genitáliách opuchne a začervená. Kontaktný ekzém je obzvlášť intenzívny na rukách a nohách, pretože sa pravidelne trie. Vzplanutie nezanecháva jazvy, pokiaľ koža nezostane v kontakte s alergénnou látkou. V tomto prípade sa ekzém stáva chronickým: koža zhrubne a praská. 

 

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

„Ak sa na tvári alebo rukách opakovane objavujú svrbivé škvrny, môže ísť o kontaktný ekzém, ktorý treba konzultovať s dermatológom.“

 

Táto citlivosť kože je spôsobená alergénmi v našom životnom prostredí:

  • Alergizujúce látky: zlúčeniny kovov (nikel), chemické zlúčeniny v oblečení (farbivá, koža atď.), konzervačné látky (kozmetika, farby, pracie prostriedky), antibiotické a antihistamínové krémy, peruánsky balzam, lepiace obväzy, rastliny, latex atď.
  • Fotoalergény, ktoré pri vystavení slnku spôsobujú kontaktný ekzém: lieky (antibiotiká, diuretiká, anxiolytiká), niektoré prípravky proti plesniam vlasov, nechtov a pokožky, parfumy a oleje, opaľovacie krémy a hygienické prípravky.
av_eczema-psoriasis_allergenes_1x1_v1

Reakcia pokožky v dvoch fázach

Epidermálna reakcia pri kontaktnom ekzéme prebieha v dvoch fázach:

Fáza senzibilizácie. 

Môže trvať niekoľko dní až niekoľko rokov. Alergénna látka preniká do pokožky, ktorá sa stáva citlivou. V reakcii na to sa aktivuje váš imunitný systém: neobjavia sa žiadne príznaky, ale vaše bunky boli vystavené alergénu.

Fáza odhalenia.

Koža sa s alergénnou látkou stretne druhýkrát. Keď sa aktivuje imunitný systém, príznaky na seba nenechajú dlho čakať. Alergia sa začína v mieste kontaktu a šíri sa ďalej. Kontaktný ekzém sa objaví do 24 až 48 hodín po expozícii.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Členok, tvár... ako nájdeme vinníka? 

Kontaktný ekzém sa môže objaviť na rôznych častiach tela v priebehu niekoľkých dní po kontakte s alergénom.
Kontaktný ekzém na zápästí, ušnom lalôčiku alebo bruchu je typický pre reakciu na nikel (ktorý sa napriek zákazu v Európe nachádza v šperkoch, hodinkách a gombíkoch). Za ekzém na rukách často môžu konzervačné látky v hygienických alebo kozmetických prípravkoch. Pri ekzéme na tele sa alergén môže nachádzať v pracích tekutinách. Na nohách sú často príčinou reakcie látky (formaldehyd, lepidlo, guma, latex atď.) v obuvi. V prípade tváre sa môžete zamerať na vonné a konzervačné látky obsiahnuté v krémoch a mejkape. Na genitáliách sa kontaktný ekzém často objavuje v dôsledku používania kondómov (latex) alebo depilačných krémov.

av_xeracalm_lipid-replenishing-cleansing-oil_5_post_3282770146790_hd

 

Osvedčené postupy na upokojenie kontaktného ekzému

Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť kontaktnému ekzému, je zbaviť sa alergizujúcej látky. 

Ak chcete pokožku upokojiť a ochrániť ju pred vysušením, používajte mimoriadne výživné prípravky bez obsahu mydla. Emolienčný krém používaný niekoľkokrát denne udržiava dobrú úroveň hydratácie a obnovuje kožnú bariéru.

Z tej istej ponuky

Naše riešenie pre ochranu pokožky pred zápalmi

Prípravky Eau Thermale Avène určené na zmiernenie kontaktného ekzému

Avène Termálna voda v spreji

Avène Termálna voda v spreji

Upokojuje - Obnovuje kožnú bariéru

späť na začiatok