Obsah

Dojčenský ekzém

Má vaše dieťa suchú pokožku a červené škvrny na tvári, rukách a nohách? Škriabe sa, krúti sa a zle spí? Možno trpí detským ekzémom. Hoci toto bežné ochorenie zvyčajne v detstve vymizne, vaše dieťa potrebuje úľavu.

av_eczema-psoriasis_bebe_1x1_v1

Dojčenský ekzém: ako ho rozpoznať, ako ho pochopiť a poskytnúť dieťaťu úľavu

Vaše dieťa je nevrlé, zle spí, trie sa o plachtu, krúti sa... Detský ekzém sa objavuje niekoľko týždňov po narodení. Najnáchylnejšie sú čelo, líca a brada, ale začervenané škvrny sa môžu objaviť aj na iných častiach tela. Koža pod plienkou je našťastie väčšinou ušetrená. 

Tento typ ekzému sa potom usadzuje v záhyboch: pod lakťami, kolenami, zápästiami. Detský ekzém postihuje približne dve z desiatich detí a súvisí aj s dedičnými faktormi. Zvyčajne sa v detskom veku spontánne zahojí, ale dieťaťu je potrebné uľaviť a starať sa oň medzi jednotlivými vzplanutiami.

Preto sa riaďte našimi radami, ako upokojiť detskú pokožku

Keď ho vidím, ako sa škrabe, mám chuť mu pomôcť a uľaviť mu. Všetci sme sa rozhodli bojovať spoločne, aby sa mu darilo.

Cécile, Théova matka

Dojčenský ekzém: je potrebný test na alergie? 

Nie je to nevyhnutné, pretože ekzém nie je vyslovene alergickým ochorením. Na diagnostikovanie detského ekzému stačí vyšetrenie všeobecným lekárom, dermatológom alebo pediatrom. 

Môže však súvisieť aj s alergiou na kravské mlieko v dojčenskej výžive. Túto hypotézu treba zvážiť, ak sa vyrážka vyskytuje na veľkej časti tela alebo ak dieťa trpí tráviacimi problémami: zle trávi mlieko a nepriberá na váhe. V tomto prípade a len v tomto prípade sa vykonajú alergologické testy. V prípade potvrdenej alergie sa musí mlieko nahradiť, aby sa predišlo nedostatku výživy.

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1

Dojčenský ekzém: atopická dermatitída alebo kontaktný ekzém?

Oba typy ekzémov sa môžu vyskytnúť u detí, ale ich pôvod, priebeh a liečba sa líšia.

Atopický ekzém... ?

Atopický ekzém u dojčiat je spôsobený genetickou predispozíciou kože, ktorá neplní svoju úlohu bariéry proti vonkajším vplyvom. Atopický ekzém u dojčiat nie je spôsobený konkrétnym alergénom, ale vysokou citlivosťou kože na všetky alergény.

Prečítajte si všetko o atopickom ekzéme

...alebo kontaktnom ekzéme?

Kontaktný ekzém u dojčiat sa zvyčajne objavuje neskôr ako atopický ekzém. Ide o alergickú reakciu na alergén po kontakte s výrobkom alebo predmetom: mydlom, parfumom, niklom atď. Zápalová reakcia, t.j. svrbiace červené škvrny, je v tomto prípade hyperlokalizovaná. 
V oboch prípadoch je potrebné dieťa hydratovať a uľaviť mu.

Prečítajte si všetko o kontaktnom ekzémeNaše tipy na hydratáciu a ochranu pred svrbením

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Detský ekzém sa dá zmierniť v čase vzplanutia aj v pokojovej fáze.

Vzplanutie detského ekzému sa prejavuje výskytom červených, svrbiacich škvŕn. Na toto obdobie, ktoré trvá niekoľko dní, lekár predpíše dermokortikoidy, liek na báze kortizónu. Pri lokálnej aplikácii a dodržiavaní pokynov lekára výrazne zlepšuje kvalitu života dieťaťa.

Mimo vzplanutia zostáva pokožka suchá a krehká. Je dôležité ju vyživovať a chrániť vhodným krémom, aby bola dobre hydratovaná. Každodenná aplikácia emolienčného prípravku pomáha oddialiť nástup ekzému u dieťaťa.

Preto sa riaďte našimi radami, ako upokojiť detskú pokožku

av_xeracalm_cream_social_1_post_3282779405553_hd

Osvedčené postupy na zmiernenie ekzému u dojčiat

Základom liečby detského ekzému je preto pravidelná aplikácia emolienčného prípravku, najlepšie hneď po kúpaní. 

Po umytí dieťaťa nedráždivým prípravkom ho jemne osušte a potom krém pred aplikáciou zohrejte v rukách, aby sa zjemnil. Potom ho aplikujte jemnou masážou dieťaťa od stehien po členky, od ramien po zápästia, od hrudníka po brucho a od zadnej strany ramien po zadok, nezabudnite na tvár. Zárukou sú účinnosť a spoločná chvíľa nežnosti! 

Pravidlá hydratácie

Z tej istej ponuky

Naše riešenia pre zmiernenie dojčenského ekzému

Produkty Eau Thermale Avène určené na upokojenie a výživu detskej pokožky.

Avène Termálna voda v spreji

Avène Termálna voda v spreji

Upokojuje - Obnovuje kožnú bariéru

späť na začiatok