Obsah

Príčiny psoriázy

Keďže existujú rôzne typy psoriázy, majú aj rôzny pôvod. Toto chronické zápalové ochorenie, ktoré spôsobuje zrýchlenú obnovu epidermálnych buniek, má genetickú aj environmentálnu zložku.

av_eczema-psoriasis_cellules-immunitaires_1x1_v2 472x472

 

Keď imunitný systém zlyhá

Jednou z príčin psoriázy je porucha imunitného systému. Odborníci ju označujú ako autoimunitné ochorenie. V koži sa z neznámych príčin aktivujú imunitné bunky nazývané T-lymfocyty a neutrofily. Produkujú zápalové molekuly. Tento jav stimuluje proliferáciu keratínocytov, buniek epidermy, ktoré tvoria šupinaté plaky charakteristické pre psoriázu.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Niekedy je na seminári dôležité vysvetliť hydroterapeutickým pacientom, že psoriázu „nechytíme“. U osoby, ktorá nemá žiadne predispozície, sa vzplanutie neobjaví, ani keď utrpí emocionálny šok. 

 

Poradca na vzdelávacích seminároch o zdraví pokožky – Hydroterapeutické centrum Avène

 

Je psoriáza dedičná?

Boli identifikované gény, ktoré sa u ľudí podieľajú na predispozícii k psoriáze. Žiadny z nich sa však sám osebe nepodieľa na vzniku ochorenia. Je pravdepodobné, že na vznik psoriázy je potrebná kombinácia viacerých genetických abnormalít. Presný genetický mechanizmus, ktorý môže spôsobovať psoriázu, zatiaľ nie je známy. Najmenej 30 % prípadov sa však vyskytuje v rodine.

av_eczema-psoriasis_enfant_parent_1x1 472x472

Psoriáza: vonkajšie príčiny

Psoriáza je zápalové ochorenie s rôznymi príčinami. Vplyv môže mať aj prostredie pacienta (klimatické podmienky, znečistenie atď.) a životný štýl (stres, alkohol, tabak, drogy atď.).

Úloha niektorých baktérií

Psoriáza sa niekedy vyskytuje u detí, najmä po infekcii nosohltanu. To je obzvlášť časté v prípade streptokokov.
V tomto prípade je najčastejšia gutátna forma psoriázy.

Podozrivé lieky

Môžu sa na tom podieľať aj niektoré lieky. To je prípad niektorých imunosupresív, molekúl indikovaných pri liečbe hypertenzie a bipolárnych porúch.

 

Liečba psoriázy

Psoriáza u detí

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Identifikácia osobných faktorov

Príčiny psoriázy a jej vzplanutia závisia aj od prostredia a životného štýlu. Ich identifikácia a následná eliminácia môže pomôcť. To sa týka trenia o oblečenie, určitých polôh, fajčenia a škrabania. Napríklad u obkladača sa psoriáza častejšie vyskytuje na kolenách, o ktoré sa celý deň opiera. V závislosti od konkrétnej osoby môže byť vzplanutie vyvolané chladom, teplom alebo slnečným žiarením. 

AV_XERACALM_CONCENTRATE_BEAUTY_VISUAL 472x472

Boj proti stresu

Hoci emocionálny šok alebo stres nie sú príčinou psoriázy, môžu viesť k jej vzplanutiu. Stres je v skutočnosti príčinou aj dôsledkom ochorenia. Úzkosť môže viesť k vzplanutiu, ktoré následne spôsobuje stres, napríklad z toho, že sa na vás ľudia pozerajú, z nedostatku spánku alebo svrbenia. Rôzne prístupy, ako je joga, sofrológia alebo meditácia, sú cennými pomocníkmi v boji proti tomuto stresu. 

Podrobná starostlivosť a tipy proti svrbeniu

späť na začiatok