Obsah

Psoriáza na tvári

Nie je najčastejším miestom výskytu psoriázy, ale niektorí pacienti môžu mať psoriázu na tvári. Príznaky psoriázy na tvári však možno zmierniť pomocou niekoľkých jednoduchých opatrení. Uvedieme niekoľko tipov.

av_eczema-psoriasis_visage_1x1_619_619

 

Čo je to psoriáza na tvári?

Psoriáza na tvári nie je najčastejším typom. Tvár je zriedka jediným miestom výskytu psoriázy. Najčastejšie je psoriáza tváre vlastne psoriázou pokožky hlavy, ktorá sa „prelieva“ na čelo. Nie je však systematická: u detí postihuje skôr očné viečka a kožu okolo úst. U dospelých sa môže vyskytovať aj medzi obočím a v nazolabiálnych záhyboch.

Časti pokožky postihnuté psoriázou

Ako rozpoznať psoriázu na tvári

Psoriáza na tvári sa môže podobať iným kožným ochoreniam alebo sa môže vyskytovať spolu s nimi. Napríklad sebo-psoriáza je kombináciou psoriázy a seboroickej dermatitídy. Je spôsobená hubami a prejavuje sa červenými škvrnami a šupinami, najčastejšie na mastných partiách tváre.
Dôverujte svojmu dermatológovi, ktorý presne určí povahu vašej psoriázy na tvári a predpíše vám vhodnú liečbu.

Liečba psoriázy

av_eczema-psoriasis_front_sourcils_1x1_619_619

Minimalizácia psoriázy na tvári

Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť viditeľnosť psoriázy na tvári.

Mejkap

Viete, prečo je na trhu toľko zelených korektorov? Pretože je to farba, ktorá neutralizuje červenú. V kombinácii s kompaktným mejkapom je ideálny na maskovanie psoriázy na tvári. Aby sa lézie nezhoršovali, je dôležité vybrať si odličovacie prípravky pre citlivú pleť, ktoré sú dostupné v lekárňach.
Tieto maskovacie techniky, známe aj ako lekársky alebo zdravotný mejkap, sú veľmi užitočné na posilnenie sebavedomia. Na zlepšenie svojho vzhľadu ich môžu používať ženy aj muži. Nezabudnite však, že tento typ korekcie sa vykonáva len na miestach postihnutých psoriázou. Dva dôležité kroky: hydratujte si tvár a oblasti postihnuté psoriázou krémom pre citlivú pleť tesne pred nanesením mejkapu a večer. Nakoniec odstráňte mejkap pleťovým mliekom naneseným končekmi prstov. Potom naneste hydratačný krém.

Slnko

Zatiaľ čo vietor a chlad majú tendenciu zhoršovať psoriázu na tvári, slnko jej môže prospievať. Ak sa slnku vystavujete postupne a s mierou a ak si pokožku dobre chránite, UV žiarenie môže znížiť zápal kože a minimalizovať tvorbu kožných plakov. V prípade potreby konzultujte so svojím lekárom.

Slnko a psoriáza

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Psoriáza na tvári je obzvlášť citlivá na jeseň a v zime.

Suchá pokožka je často živnou pôdou pre psoriázu, najmä psoriázu na tvári, a to najmä na jeseň a v zime. Je to spôsobené klimatickými podmienkami, ktoré pri pobyte vonku vysušujú pokožku, ako napríklad vietor a chlad. Koža môže reagovať aj na náhle výkyvy teploty, pretože akýkoľvek podnet môže vyvolať vzplanutie psoriázy.
Nemusíte si zakrývať tvár, aby ste sa tomu vyhli! Prvá vec, ktorú môžete urobiť na prevenciu psoriázy, je hydratácia.

Osvedčené postupy liečby psoriázy na tvári

Nezabudnite si ráno a večer vyčistiť tvár a odstrániť make-up. Používajte prípravky prispôsobené psoriáze na tvári. Mali by byť bez mydla a šetrné. Vyberte si pleťové mlieka alebo gély, ktoré sa dajú nanášať končekmi prstov, aby ste sa vyhli treniu spôsobenému vatovými tampónmi. Tie môžu byť pre pokožku príliš agresívne. Nakoniec nastriekajte upokojujúcu a nedráždivú termálnu vodu, ktorá pokožku zjemní. Pre hydratáciu citlivej pokožky si vyberte emolienčné prípravky, ktoré na pokožke vytvoria ochrannú bariéru. Používajte ich šetrne a pravidelne a vaša pokožka sa vám poďakuje!

späť na začiatok