Obsah

Psoriáza a ekzém u dospelých: naša starostlivosť a tipy proti svrbeniu

Ekzém a psoriáza: Ako zmierniť svrbenie?

Prečo ekzém a psoriáza svrbia? 

Ako viete, nutkanie poškrabať sa nie je nikdy príjemné. Môže nás zastihnúť v tej najhoršej možnej chvíli a nakoniec zamestná všetky naše myšlienky! To môže výrazne ovplyvniť kvalitu nášho života. Viete, kde sa berie nutkanie škrabať sa pri ekzémoch a psoriáze? Existuje mnoho dôvodov. Počas zhoršenia príznakov sa u vás môže vyskytnúť zápal. Ale môže to byť aj tým, že vaša pokožka je suchá, alebo dokonca tým, že ste sa ocitli v neočakávanej situácii: úzkosť, stresujúce udalosti atď. môžu vyvolať nutkanie... Je to začarovaný kruh: čím viac sa škrabete, tým viac sa budete chcieť škrabať. Preto je dôležité pôsobiť na tieto rôzne oblasti, aby ste opäť získali určitý komfort. 

100 % pacientov s atopickou dermatitídou, detí aj dospelých, si škrabe kožu.

Joëlle Nonni, vedúca vzdelávacích seminárov o zdraví pleti – kúpele Avène

Hydratácia na prvom mieste

Kľúčom k boju proti svrbeniu je hydratácia. Prečo? Jednoducho preto, že nielen upokojuje, ale aj zabraňuje svrbeniu. A riešení je neúrekom. Po prvé, na hydratáciu pleti možno použiť emolienčné prípravky. V ideálnom prípade by sa emolienčné prípravky mali aplikovať raz alebo dvakrát denne. Malý tip: prípravok vždy majte poruke v taške alebo v zásuvke v kancelárii.

Do starostlivosti môžete zahrnúť aj termálnu vodu. Niekoľko výdatných postrekov a použitie namočených obkladov pomôže pokožku upokojiť. Bonusový tip: chlad znecitlivie svrbenie. 

Vyhnite sa svrbeniu: aké sú výhody emolienčných látok?

Ako používať emolienčný prípravok

 

1. Niekoľkokrát denne

Denne po umytí používajte emolienčný prípravok. Rozotrite dostatočné množstvo krému medzi dlaňami. Naneste ho na tvár a telo. V prípade svrbenia opakujte aplikáciu emolienčného prípravku počas dňa.

2. Ako správne rozotrieť krém

Krém jemne naneste na tvár končekmi prstov. Na zvyšok tela nanášajte na pokožku širokými ťahmi bez trenia. Trením pokožky, aby sa prípravok lepšie vstrebal, sa jej stav skôr zhorší.

 

Svrbenie: nepodľahnite pokušeniu

Keď pokožka začne svrbieť, je najlepšie vyhnúť sa škrabaniu. Prečo? Pretože je to naozaj začarovaný kruh. Škrabanie spôsobuje vznik ložísk a zvyšuje riziko sekundárnej infekcie. To vás donúti poškrabať sa ešte viac.

Už päť minút škrabania môže oddialiť účinok liečby o pätnásť dní. 

A ak je pokušenie poškrabať sa príliš silné, urobte to jemne, plochou ruky, masážnym valčekom alebo hladkými kamienkami. Môžete sa tiež spoľahnúť na upokojujúce vlastnosti chladu: napríklad pomocou hladkých kamienkov, ktoré ste mali v chladničke. Prečo nepoužiť studené obklady alebo vrecko zmrazeného hrášku, ktoré môžete nechať pôsobiť 10 minút? Dávajte pozor, aby ste ich neaplikovali priamo na pokožku. 

späť na začiatok