Obsah

Život s ekzémom a psoriázou – Dospelí – Vhodná hygiena

Vaša každodenná hygiena

Ekzém a psoriáza: prečo sa umývať každý deň?

Koža trpiaca ekzémom alebo psoriázou je oslabená, a preto je vystavená vysokému riziku infekcie. Preto je dôležité umývať si pokožku každý deň vhodnými nedráždivými prípravkami. Bez ohľadu na to, či ste vo fáze akútneho zhoršenia príznakov alebo nie, každý deň si pokožku šetrne umývajte, aby ste ju účinnejšie hydratovali. Dobre vyčistená pokožka lepšie absorbuje emolienčné prípravky, ktoré potrebuje na zjemnenie a výživu.

Kúpeľ má niekoľko výhod: čistí, uvoľňuje a pripravuje pokožku na aplikáciu emolienčných prípravkov. Pre starostlivosť o podráždenú pokožku je dôležité osvojiť si šetrné umývacie návyky a vyhýbať sa treniu.

Ekzém a psoriáza – sprchovanie a kúpele

Ak si chcete sprchu alebo kúpeľ užiť, musíte chrániť svoju citlivú pokožku. 

Po prvé, ak vás láka leňošiť vo vani celé hodiny, majte na pamäti, že vaša pokožka vám to môže vyčítať. Neprekračujte 5 minút v sprche a 15 minút vo vani.

Ďalším dôležitým detailom je teplota. Voda v sprche alebo vo vani by nemala mať vyššiu teplotu ako 34 °C. Tým zabránite svrbeniu. 

Po kúpaní pokožku jemne osušte bez trenia, aby ste nepoškodili ochranný film na pokožke. Každú oblasť je najlepšie šetrne osušiť priložením mäkkej, napríklad bavlnenej tkaniny. 

 Ekzém a psoriáza: všetko, čo potrebujete pre šetrné umývanie

Pre pleť s nedostatkom lipidov je veľmi dôležité vybrať si správne čistiace prostriedky.

 

Olej alebo gél bez obsahu mydla

Olej, gél, krém alebo dermatologická umývacia kocka: nech už si vyberiete akýkoľvek umývací prostriedok, vyhnite sa produktom, ktoré obsahujú mydlo, detergenty, ktoré narúšajú hydrolipidický film pokožky, ako aj parfumy a esenciálne oleje. Prejdete tým riziku kožných vyrážok a alergických reakcií.

Zabudnite na kúpeľňové doplnky

Ak ste v pokušení použiť špongiu alebo žinku, odolajte tomu. Je lepšie umývať sa rukami, jednoducho a šetrne. Vaše ruky sú oveľa čistejšie a menej agresívne k vašej pokožke ako akékoľvek kúpeľňový doplnok. 

 

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Emolienčné prípravky: zmäkčujte vodu vo vani

Voda z vodovodu môže byť pre pokožku s ekzémom alebo psoriázou trochu drsná alebo príliš agresívna. Možno ho však zjemniť pridaním niekoľkých kvapiek tekutého emolienčného prípravku, napríklad umývacieho oleja. Existujú prípravky, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa rozpúšťali vo vode a rýchlo pôsobili. Účinok je okamžitý: neutralizujú vysušujúci účinok vodného kameňa. To zvyšuje komfort pokožky.

Správne kroky na ochranu pokožky

Ak máte psoriázu, je dôležité vyhnúť sa všetkému, čo by mohlo podráždiť vašu pokožku.

späť na začiatok