Obsah

Psoriáza v pokožke hlavy

Všimli ste si červené škvrny a malé šupinky odumretej kože na okrajoch tváre a vlasov. Niekedy svrbia. Čo ak je príčinou psoriáza? Tu je niekoľko tipov, ako rozpoznať, predchádzať a zmierniť jej príznaky.

av_eczema-psoriasis_cuir-chevelu_1x1_619_619

Rozpoznanie psoriázy na pokožke hlavy

Pokožka hlavy je jedným z najčastejších miest výskytu psoriázy a postihuje polovicu všetkých ľudí trpiacich psoriázou. Toto chronické kožné ochorenie rozpoznáte podľa červených škvŕn s bielou odumretou kožou (šupinami) na povrchu. Psoriáza je spôsobená nadmerne rýchlou obnovou kožných buniek a prechádza do vzplanutia.
Psoriáza na pokožke hlavy sa môže nachádzať v hornej časti čela, za ušami a vzadu na krku, alebo dokonca môže pokrývať celú hlavu ako prilba. Lupiny vo vlasoch spôsobujú skutočné problémy, často spojené so svrbením. Šupinatenie kože vedie k vzniku veľkých, suchých, bielych plakov. Vzhľadom na postihnutú časť tela je jej psychologický dopad väčšinou značný.

Psoriáza

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

„Už sú to dva roky, čo som si na vlasovej pokožke všimla škvrny s priemerom niekoľkých centimetrov s chrastami, ktoré odpadávali ako lupiny. Je to psoriáza?“

 

Prevencia a liečba psoriázy na hlave 

Diagnózu psoriázy na hlave musí stanoviť lekár alebo dermatológ. V závislosti od konkrétneho miesta vám predpíše vhodné lieky vo forme gélu, mlieka, peny, krému alebo šampónu. Ak sa psoriáza na hlave častejšie vyskytuje na čele, za ušami a na zadnej strane krku, zvážte hydratáciu pokožky mimo obdobia vzplanutia. Odporúča sa každodenná aplikácia emolienčneho prípravku, aby sa zabránilo vysušovaniu pokožky, ktoré je u ľudí trpiacich psoriázou bežné. Na tento účel si pre uľahčenie aplikácie vyberte emolienčny prípravok, ktorý je dostatočne fluidný. Musí byť prispôsobený pre toto použitie a je potrebné dodržiavať návod na použitie.(napr. naneste emolienčný prípravok končekmi prstov na pokožku hlavy malými krúživými pohybmi, nechajte pôsobiť 3 hodiny alebo cez noc a potom zmyte jemným šampónom). Tým sa zníži tvorba šupín a svrbenie, ktoré môže byť v prípade psoriázy na hlave intenzívne. Škrabanie lézií môže spôsobiť sekundárne infekcie a viesť k takzvanému Koebnerovmu fenoménu, ktorý psoriázu ďalej zhoršuje.

Starostlivosť a tipy proti svrbeniu

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1_619_619

Otázky týkajúce sa psoriázy na hlave

Psoriáza vzhľadom na svoje umiestnenie na pokožke hlavy vyvoláva určité otázky.

Spôsobuje vypadávanie vlasov?

Nie, samotná psoriáza na hlave nespôsobuje vypadávanie vlasov. Ak sa však nelieči, môže spomaliť rast vlasov, ktoré sa zachytávajú v šupinách. K ich krehkosti a lámavosti prispieva aj škrabanie.

Môžem si farbiť vlasy?

Za určitých podmienok áno. Farbenie sa neodporúča napríklad počas vzplanutia alebo na podráždenej či nedávno poškrabanej pokožke. V každom prípade si vyberajte farby s prírodnými účinnými látkami, a nie chemické farbivá, ktoré môžu dráždiť.

Život s ekzémom a psoriázou

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Psoriáza na pokožke hlavy: niekoľko tipov, ako sa vyhnúť škrabaniu

Ak máte psoriázu na pokožke hlavy, určite používajte veľmi jemný šampón, pretože akékoľvek podráždenie môže vyvolať vzplanutie psoriázy, a tým aj svrbenie. Aj čistenie a sušenie musia byť čo najšetrnejšie.
Pokožku je potrebné denne dôkladne umývať a hydratovať. Napríklad umývací olej a emolienčný prípravok pomáhajú „zjemniť“ šupiny a obmedziť svrbenie a škrabanie.
V kombinácii s liečbou predpísanou lekárom alebo dermatológom pomôžu tieto opatrenia zlepšiť stav psoriázy na pokožke hlavy.

 

Najlepšie postupy na liečbu psoriázy na pokožke hlavy

Základom starostlivosti o pokožku hlavy pri psoriáze je každodenná hydratácia. Na umývanie tváre a vlasov a hydratáciu citlivých oblastí si vyberte produkty špeciálne určené pre suchú pokožku a svrbenie a nanášajte ich šetrne končekmi prstov. Pokožku a vlasy je tiež potrebné vysušiť čo najšetrnejšie.

Z tej istej ponuky

Naše riešenie pre psoriázu na pokožke hlavy

Prípravky Eau Thermale Avène určené na upokojenie psoriázy na pokožke hlavy.

Avène Termálna voda v spreji

Avène Termálna voda v spreji

Upokojuje - Obnovuje kožnú bariéru

späť na začiatok