Obsah

Psoriáza na genitáliách

Psoriáza môže postihnúť všetky časti tela. Výnimkou nie sú ani intímne partie, kde môže byť postihnutá oblasť genitálií (a zriedkavejšie záhyb medzi zadkom). Trápi to práve vás? Neváhajte kontaktovať svojho dermatológa alebo gynekológa. Upokojí vás a poskytne vám rady a vhodnú liečbu.

av_eczema-psoriasis_psoriasis-genital_1x1_619_619

 

Psoriáza na genitáliách: príznaky

Keďže postihuje intímne časti tela, nie je ľahké hovoriť o psoriáze na genitáliách. Nie je to však nič nezvyčajné. Vyskytuje sa u polovice mužov so psoriázou a u tretiny žien. Tento typ psoriázy sa prejavuje ako červené škvrny s ohraničenými okrajmi. Vzhľadom na miestnu vlhkosť kože však chýbajú šupiny, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na zvyšku tela. Na druhej strane je veľmi ťažké zvládnuť svrbenie. Preto je lepšie tomuto svrbeniu predchádzať.

Tipy pre starostlivosť proti svrbeniu.

Kde sa vyskytuje genitálna psoriáza?

Vzhľadom na umiestnenie na genitáliách vyvoláva psoriáza určité otázky

U žien...

Červené škvrny sa najčastejšie objavujú v ochlpených partiách. To znamená oblasť malých a veľkých pyskov. Ženy môžu byť často postihnuté aj tzv. inverznou psoriázou, známou aj ako psoriáza kožných záhybov. Táto psoriáza postihuje záhyby v oblasti slabín, hornú časť stehien alebo záhyb medzi zadkom (ano-genitálna psoriáza).

...a u mužov

Genitálna psoriáza sa vyskytuje na žalude, koži penisu alebo na miešku, ktorý obklopuje semenníky. Rovnako ako u žien je často postihnutá intergluteálna brázda (ano-genitálna psoriáza).

 

Genitálna psoriáza: nebojte sa o nej hovoriť

Vždy je dobré mať na pamäti, že genitálna psoriáza nie je nákazlivá. Keďže ide o citlivé oblasti, je to často tabuizovaná téma. Môže ovplyvniť kvalitu života a je výraznejšia v intímnych vzťahoch. Strach ukázať sa druhému... dopad na psychiku je skutočný. Neváhajte sa o tom porozprávať so svojím partnerom. A nebojte sa o tom hovoriť so svojím lekárom, gynekológom alebo dermatológom. Môže vás upokojiť a odporučiť vhodnú liečbu.

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1_619_619

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

V každodennom živote je dôležité rozvíjať dobré návyky

Škrabanie, nevhodné toaletné potreby alebo nosenie tesného oblečenia môžu viesť k takzvanému Koebnerovmu fenoménu. Stručne povedané: zhoršenie alebo udržiavanie psoriázy v dôsledku trenia alebo podráždenia.
Začnime umývaním. Vyhnite sa agresívnym čistiacim prípravkom. Veľmi výživné umývacie kocky, čistiace gély pre intímnu hygienu alebo umývací olej znižujú vysušovanie pokožky a slizníc. Ak chcete znížiť lokálnu vlhkosť, pokožku sušte jemným priložením uteráka, nie trením. A prečo nepoužiť sušič vlasov pri strednej teplote?
Ďalšia rada: pokiaľ ide o spodnú bielizeň, nevyberajte si príliš tesný strih a vyhýbajte sa syntetickým materiálom, ktoré majú nepríjemnú tendenciu zadržiavať pot. Vyberte si bavlnu.

 

AV_Cicalfate_Repairing protective cream 40ml_4_social_post_HD_619_619

Osvedčené postupy liečby psoriázy na genitáliách

Vzhľadom na tenkú a citlivú pokožku v oblasti genitálií je potrebné liečbu prispôsobiť. V prvom rade môže dermatológ predpísať lokálnu liečbu dermokortikoidmi a/alebo derivátmi vitamínu D. Ale pozor, môžu dráždiť sliznice. V takom prípade môže pokožku upokojiť vysušujúci regeneračný sprej a ochranný regeneračný krém s meďou a zinkom (Cicalfate+). 
Lokálne zvlhčovanie následne zmierni pocit svrbenia alebo pálenia. Použite na to emolienčný prípravok. Na druhej strane sa vyhnite príliš mastným textúram, ako sú masti, ktoré majú tendenciu podporovať mokvanie. 

Liečba psoriázy

Z tej istej ponuky

Naše riešenie pre psoriázu v intímnych oblastiach

Prípravky Eau Thermale Avène určené na upokojenie genitálnej psoriázy

Cicalfate+ Vysušujúci a obnovujúci sprej

Cicalfate+ Vysušujúci a obnovujúci sprej

Obnovuje - Vysušuje - Čistí - Vysušuje

Cicalfate+ Obnovujúci ochranný krém

Cicalfate+ Obnovujúci ochranný krém

Upokojuje - Obnovuje - Čistí

Avène Termálna voda v spreji

Avène Termálna voda v spreji

Upokojuje - Obnovuje kožnú bariéru

späť na začiatok