Obsah

Rôzne lokálne výskyty ekzému

Suchá pokožka, začervenanie... Ekzém môže postihnúť všetky časti tela. Postihnuté oblasti sa u jednotlivých osôb líšia. Ich lokalizácia závisí aj od typu ekzému. Atopický ekzém postihuje určité časti tela, najmä v závislosti od veku. Pri kontaktnom ekzéme je postihnutá tá časť tela, ktorá bola vystavená pôsobeniu alergénu. Uvedieme ich prehľad.

Atopický ekzém: lokálny výskyt u dojčiat

Atopický ekzém sa objavuje v priemere okolo 3. mesiaca života a objavuje sa vo viac-menej pravidelných výsevoch, ktoré sa časovo zhodujú s prerezávaním zúbkov a infekciami nosohltanu. Lézie majú potom podobu malých červených škvŕn.

U detí mladších ako jeden rok tento ekzém postihuje symetricky najmä vystupujúce časti tváre, ako je čelo, brada a líca. Niekedy však aj nohy, paže a záhyby na krku. Na druhej strane nos a zadok sú väčšinou ušetrené. 

Medzi prvým a druhým rokom života sa tieto ekzematické prejavy presúvajú a najčastejšie sa vyskytujú v záhyboch pod kolenami a lakťami, ďalej za ušami, na hlave a krku.

Podrobne o detskom ekzéme

Podrobne o ekzéme na ramenách a nohách

av_eczema-psoriasis_bebe_1x1_v1
av_eczema-psoriasis_enfant_demangeaisons_bras_1x1

Atopický ekzém u detí a dospievajúcich

Od dvoch rokov až do dospievania majú lézie atopického ekzému belavý vzhľad. Presúvajú sa na rôzne časti tváre: na očné viečka, okolo úst alebo za ušami, ale aj na lakťové a kolenné jamky, na ruky, zápästia a členky.

Vo väčšine prípadov však atopický ekzém vymizne v období dospievania. 

Sú lézie výrazne lokalizované? Na hrudi, okolo pupka, uprostred chrbta? Potom môžete byť alergickí na látky v kréme alebo na nikel v pracke opasku alebo zapínaní podprsenky. Ide o kontaktný ekzém: vaša pokožka reaguje na určitý alergén.

Ak je však vaša pokožka celkovo suchá a citlivá a červené škvrny sa objavujú na iných častiach tela, je pravdepodobnejšie, že ide o atopický ekzém.

Podrobne o ekzéme na rukách

Podrobne o atopickom ekzéme

Život s ekzémom a psoriázou u detí

 

Atopický ekzém: ktoré časti tela bývajú postihnuté u dospelých? 

Asi 10 % pacientov trpí atopickým ekzémom aj v dospelosti. Pri tomto type kožného ochorenia sú škvrny červené, výrazné a pripomínajú lišaje. Jeho výskyt sa líši od atopického ekzému v detstve. Najčastejšie sú postihnuté ruky a tvár, najmä očné viečka, a tiež veľké záhyby (lakťové a kolenné jamky).

Podrobne o ekzémoch okolo očí a na očných viečkach

Podrobne o ekzéme na ramenách a nohách

„Keď som mala asi 18 alebo 20 rokov, ekzém zmizol. Znovu sa však objavila na mojich rukách. Mám 38 rokov, ale ruky mám ako sedemdesiatročná.“

Carole

Ekzém: víťazné ošetrujúce trio

Všade, kde sa atopický ekzém vyskytuje (tvár, ruky, paže, nohy atď.), je liečba založená predovšetkým na lokálnej starostlivosti. Prvým krokom je šetrné a vhodné čistenie pleti, aby sa zabránilo ďalšiemu vysušovaniu a podráždeniu pokožky.

Lekár vám môže predpísať lieky na upokojenie zápalu (dermokortikoidný krém). Cieľom základnej starostlivosti, ktorá zahŕňa každodennú aplikáciu emolienčného prípravku, je bojovať proti suchosti pokožky a obnoviť jej ochrannú bariéru. 

Alternatívy k škrabaniu vám môžu pomôcť zvládnuť svrbenie. 

Život s ekzémom a psoriázou

Ekzém – Správne čistenie pleti

  • <span class="ezstring-field">av_eczema-psoriasis_enfant_maman_dermatologue_4x5</span>
  • <span class="ezstring-field">av_eczema-psoriasis_application_produit_bras_4x5</span>
  • <span class="ezstring-field">av_eczema-psoriasis_massage_4x5</span>

Kontaktný ekzém: alergická reakcia

To, čo nazývame „kontaktný ekzém“, je v skutočnosti alergia. Kontakt pokožky s výrobkom alebo predmetom môže vyvolať zápalovú reakciu. Tento ekzém sa prejavuje kožnými léziami (pľuzgiere) a svrbením (pruritus). Miesta, kde sa objaví začervenanie, zodpovedajú miestu kontaktu s alergénom. To je skutočným vodítkom k tomu, čo alergiu spôsobilo.

Kontaktný ekzém

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Prevencia recidív kontaktného ekzému spočíva vo vyhýbaní sa alergénom. To však nie je vždy jednoduché. Najmä ak ste im vystavení v práci. V tomto prípade je potrebné chrániť pokožku (rukavice, ochranný odev atď.). Nezabudnite používať bariérové krémy, ako je Cicalfate na ruky od spoločnosti Avène, ktoré umožňujú zmierniť riziko. Dôležité je tiež šetrné umývanie čistiacim prípravkom bez detergentov a zabezpečenie dobrej hydratácie emolienčným prípravkom.

Liečba kontaktného ekzému

Kontaktný ekzém: môže postihnúť všetky časti tela 

Pokožku hlavy, uši, pery, krk, podpazušie, brucho, chrbát, ruky, nohy... Kontaktný ekzém môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela.

V našom každodennom živote pochádzajú alergény najmä zo štyroch zdrojov. Oblečenie: najčastejšie sú to farby na textil, koža, lepidlo alebo guma na topánkach, niklové doplnky (pracka na opasku, gombíky na nohaviciach, náušnice atď.).

Kozmetika: parfumy, šampóny, dezodoranty, farby na vlasy, laky na nechty atď.

Na treťom mieste sú lieky aplikované na pokožku ako sú antiseptiká alebo protizápalové krémy, a potom alergény, ktoré sa nachádzajú na pracovisku.

Podrobne o ekzéme na bruchu a chrbte

Podrobne o ekzéme na tvári a krku

Podrobne o ekzéme na ramenách a nohách

ODPOVEDÁME NA VAŠE OTÁZKY

Sme tu, aby sme odlíšili pravdivé a nepravdivé informácie.

To je pravda. Niektoré kontaktné alergie môžu pochádzať z rúk. Napríklad? Lak na nechty, ktorý nemusí spôsobiť reakciu na prstoch, ale môže spôsobiť alergiu na iných miestach pokožky, ako sú očné viečka, tvár a krk.

Pravda. Aj po rokoch používania toho istého parfumu alebo umývania sa tým istým sprchovým gélom sa môže náhle objaviť alergická reakcia... V skutočnosti existuje latentné obdobie medzi prvým vystavením alergénnej látke a nástupom príznakov. Toto obdobie môže trvať od niekoľkých dní až po niekoľko rokov. Inými slovami, môžete sa náhle stať alergickým aj na výrobok, ktorý predtým nespôsoboval žiadne problémy.

To nie je pravda. Nedostatočná hygiena nemá nič spoločné so vznikom ekzému. Naopak, vzplanutie ekzému môže byť vyvolané príliš častým umývaním alebo používaním prípravkov obsahujúcich dráždivé látky.

NAŠE RIEŠENIE NA OBNOVU PLETI

Produkty Eau Thermale Avène sú navrhnuté tak, aby ste sa cítili lepšie vo svojej koži
av_xeracalm_balm_1_post_3282770114171_ld -2-

Rad XeraCalm A.D

Milujem ho, už ma netrápi začervenanie, svrbenie alebo alergia. Moja pokožka je jemná. Objavte naše produkty proti svrbeniu
späť na začiatok