Obsah

Ako liečiť psoriázu

Psoriáza je chronické, nepredvídateľné a náročné ochorenie. Svrbenie a suchosť kože však možno zmierniť, aby sa predišlo riziku recidívy. Stručne povedané, na oddialenie a kontrolu zhoršovania príznakov. Pozrime sa na riešenia, ktoré môžu zmeniť váš život!

av_votre-peau_cicatrisation_ameliorer-aspect_1x1 472x472

 

Liečba prispôsobená vašej psoriáze

Každý pacient potrebuje vlastnú liečbu, ktorá je prispôsobená niekoľkým kritériám: závažnosti ochorenia, postihnutej oblasti, životnému štýlu a vplyvu ochorenia na každodenný život. Výber stratégie liečby môžu ovplyvniť aj určité kontraindikácie a rodinná anamnéza. Dôvera v lekára je preto veľmi dôležitá. Pre maximalizáciu úľavy od psoriázy a zlepšenie kvality života je nevyhnutný individuálny prístup.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

„Liečba je založená na používaní lokálnych prípravkov pri miernych a ľahších formách. Tie sa môžu kombinovať s liekmi vyhradenými pre stredne ťažké až ťažké formy.“

 www.dermato-info.fr, Francúzska dermatologická spoločnosť

 

Doplnkové prístupy k liečbe psoriázy

Prvým krokom pri liečbe psoriázy je vyhýbať sa jej spúšťačom: v závislosti od konkrétnych okolností to môže byť slnko, stres atď. Váš dermatológ vám ponúkne špecifickú liečbu pre obdobie vzplanutia a inú pre ľahšiu udržiavaciu fázu liečby. Vo fáze vzplanutia sa predpisuje lokálna liečba: dermokortikoidy a/alebo analógie vitamínu D3. V prípade rezistencie na ne sa používajú lieky nelokálnej povahy (retinoidy, metotrexát, ciklosporín, apremilast). Na bielenie kožných lézií sa používa fototerapia. Prebieha trikrát týždenne počas dvoch mesiacov. Pochopiť a zmierniť následky tohto ochorenia pomáha napríklad vhodný mejkap, kúpeľné procedúry, pravidelné lekárske kontroly, psychologická starostlivosť a relaxácia.

Vodná terapia pri ekzémoch a psoriáze

av_instit-doctor-skin-patient-hdrvb-square 472*472

Kam patria hydratačné produkty?

Emolienčné látky, ktoré zjemňujú a rozmaznávajú vašu pokožku.

Emolienčné prípravky zmäkčujú suchú pokožku (xeróza), upokojujú zápal a zmierňujú svrbenie (pruritus). Sú veľmi užitočné pre pacientov, ktorých pokožka sa liečbou vysušuje (perorálne retinoidy a PUVA terapia).

Tieto emolienčné prípravky sa používajú počas vzplanutia spolu s lokálnou liečbou. Aby bola liečba psoriázy čo najúčinnejšia, musíte denne používať emolienčné prípravky! 

Pravidlá hydratácie

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Správna liečba psoriázy u dieťaťa 

Hoci je to zriedkavé, psoriáza sa môže vyskytnúť aj u detí. Je dôležité zabrániť vysušovaniu pokožky dieťaťa šetrnou a pravidelnou hydratáciou. Vyberajte si umývacie gély bez mydla a produkty s neutrálnym pH. Rešpektujú hydrolipidický film a nevysušujú pokožku. Ďalším tipom je zabezpečiť, aby bola voda v sprche alebo vani dieťaťa vlažná. Horúca voda podporuje vysušovanie pokožky a aktivuje zápal, a tým aj psoriázu. Deťom sa odporúča aj psychologická podpora, aby sa zabezpečilo, že choroba bude mať čo najmenší vplyv na ich duševnú pohodu.

Psoriáza u detí

av_xeracalm_lipid-replenishing-cleansing-oil_7_post_3282770146790_ld_1-1 472x472

Chlad, slnko... rady pre odolnú pleť!

Chráňte svoju pleť pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi:

  • Obmedzte čas strávený v sprche na 5 až 10 minút. Ak je voda príliš tvrdá, vysušuje pokožku, preto používajte šetrné umývacie prostriedky bez mydla.
  • Po sprchovaní použite emolienčný prípravok. Vyberte si hydratačné prípravky bez parfumácie vyvinuté špeciálne pre citlivú pokožku.
  •  Slnko môže byť prospešné, ale aj škodlivé. Používanie opaľovacieho krému ochráni aj vašu pokožku, najmä ak máte psoriázu na tvári. 

Starostlivosť a tipy proti svrbeniu

Slnko a psoriáza

späť na začiatok