Obsah

Partie postihnuté psoriázou

Keďže existujú rôzne typy psoriázy, môžu byť postihnuté rôzne časti tela. Teraz sa postupne pozrieme na jednotlivé časti tela, od hlavy až po päty.

Psoriáza v pokožke hlavy

Psoriáza v pokožke hlavy

Vlasová pokožka je častým miestom výskytu psoriázy. U 50–80 % ľudí so psoriázou sa nakoniec vyvinie postihnutie pokožky hlavy. Je to však aj mimoriadne citlivá časť tela, o ktorú sa treba starať.

Je takou strategickou časťou tela.

„Citlivá pokožka“? Nemajte obavy. Existujú účinné liečebné postupy, ktoré môžu pôsobiť proti zápalu a rýchlo zmierniť svrbenie.

Psoriáza v pokožke hlavy
Psoriáza na tvári

Psoriáza na tvári

Keď psoriáza postihne najviditeľnejšiu časť tela, život s ňou môže byť veľmi ťažký. Hoci nie je veľmi častá a postihuje častejšie deti (očné viečka a pery) ako dospelých (čelo, obočie a nos), má na pacientov spoločenský aj estetický dopad. Nemusíte sa obávať. Existujú účinné riešenia. Jemné čistenie tváre, hydratácia, mejkap... povieme vám všetko.

Psoriáza na tvári

Psoriáza na rukách a nohách

Keďže postihuje dlane a/alebo chodidlá, môže sa zdať, že palmoplantárna psoriáza menej obmedzuje každodenný život. Skrýva však svoju skutočnú povahu. Lézie na týchto častiach tela sú suché, zapálené a praskajú. To sťažuje manuálne činnosti alebo chôdzu. Aj tu existujú účinné liečebné postupy. S trochou trpezlivosti (pretože pokožka na týchto častiach tela je silnejšia), hygienou a vhodnými produktami to zvládnete. 

Psoriáza na rukách a nohách

PSORIÁZA NA NECHTOCH

Keď hovoríme, že psoriáza môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela, je tu jedna neočakávaná: nechty. Skutočne, u 80–90 % pacientov sa počas života objaví ochorenie nechtov, ktoré nemá nič spoločné so psoriázou na rukách. Preto je potrebné zaviesť osobitnú liečbu.

Oblasti trenia

Niektoré časti tela sú psoriázou postihnuté špecifickejšie: pokožka vystavená treniu (lakte, kolená, spodná časť chrbta atď.). Ak si vyberiete správne oblečenie a necháte prípravky pôsobiť, lézie budú čoskoro dávnou spomienkou.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Pozor na Koebnerov fenomén

 
Ako viete, pokožku postihnutú psoriázou nie je vhodné nijako traumatizovať. Existuje na to prekvapujúci dôvod, známy ako Koebnerov fenomén. Ide o vznik a rozvoj nových lézií na zdravej koži, ktorá práve prešla traumou, ako je trenie, škrabanie, tesný odev, spálenie od slnka. Preto máme jednu radu: rozmaznávajte svoju pokožku.
Psoriáza: postihuje aj intímne partie

Psoriáza: postihuje aj intímne partie

Naše intímne partie nie sú voči psoriáze imúnne. Je to trochu tabu, ale stáva sa to často. V tomto prípade môže psoriáza spôsobovať pálenie a môže sa ľahko zameniť s plesňovou infekciou. Aj v tomto prípade si môžete byť istí, že príznaky sa dajú ľahko liečiť, najmä správnou starostlivosťou a šetrnou hygienou.

Psoriáza na intímnych partiách
Psoriáza: viacero postihnutých častí tela naraz?

Psoriáza: viacero postihnutých častí tela naraz?

Zostáva jedna otázka: môžu byť psoriázou postihnuté rôzne časti tela súčasne? Bohužiaľ, je to možné, pretože psoriáza sa zriedkavo vyskytuje izolovane. Človek môže mať súčasne viacero foriem psoriázy alebo rôzne formy psoriázy v rôznych obdobiach.

Psoriáza

ODPOVEDÁME NA VAŠE OTÁZKY

Psoriáza: Sme tu, aby sme rozlišovali pravdivé informácie od nepravdivých.

Je pravda, že čistiace prostriedky pre domácnosť môžu byť dráždivé. Ak musíte umývať riad alebo upratovať, noste ochranné rukavice s bavlnenou podšívkou (dostupné v lekárňach), aby ste zabránili treniu a poteniu.

Aj obyčajná depilácia voskom môže vyvolať rozšírenie lézií. Podráždenie môže viesť k takzvanému Koebnerovmu fenoménu. Okrem toho horúce a studené vosky spôsobujú zmenu teploty pokožky. A vytrhávanie chĺpkov je ešte agresívnejšie. Preto je vhodnejšie jemné holenie.

Neexistuje jediná správna odpoveď. Niektorí pacienti opisujú, že sa im genitálna psoriáza pri používaní kondómu zhoršuje, iní uvádzajú, že kondómy uľahčujú pohlavný styk tým, že znižujú trenie.

av_xeracalm_balm_1_post_3282770114171_ld -2-

Prípravky starostlivosti o pokožku Eau Thermale Avène pri psoriáze, aby ste sa cítili lepšie vo svojej koži

Milujem ho, už ma netrápi začervenanie, svrbenie alebo alergia. Moja pleť je jemná. Objavte naše produkty proti svrbeniu
späť na začiatok