Atopický ekzém
Toto chronické zápalové ochorenie kože, známe ako atopický ekzém alebo atopická dermatitída, sa prejavuje suchou kožou, červenými zápalovými léziami a niekedy aj intenzívnym svrbením. Zvyčajne sa objavuje v ranom detstve a môže pretrvávať až do dospelosti. Môžeme vás ubezpečiť, že sa dá zmierniť a predchádzať vzplanutiam.
Atopická dermatitída je výsledkom mnohých faktorov. Predovšetkým je dedičná: ak sú obaja rodičia postihnutí, 8 z 10 detí má „šancu“, že sa uňho ekzém vyvinie. Tento atopický stav bráni pokožke, aby správne plnila svoju úlohu ochrannej kožnej bariéry. Je potom priepustnejšia pre alergény prítomné v prostredí, ako sú peľ alebo roztoče.
Voči týmto nepriaznivým vplyvom, ale aj v dôsledku príliš suchého prostredia, zle vypranej bielizne alebo dráždivých pracích prostriedkov imunitný systém reaguje prehnane: začervenaním, svrbením, zápalom a mokvaním. Ide o vzplanutie atopického ekzému. Mimo tohto obdobia je pokožka suchá a nedokáže si udržať správnu mieru hydratácie.
Aby ste pomohli svojej pokožke alebo pokožke vášho dieťaťa lepšie plniť úlohu ochrannej kožnej bariéry, musíte konať! Vo vašom obytnom priestore, napríklad v zle vetranej domácnosti, sa nachádzajú milióny roztočov, ktoré môžu zhoršiť atopickú dermatitídu. Preto pravidelne vetrajte (skoro ráno a neskoro večer, aby ste zabránili prenikaniu peľu, ktorý je tiež zodpovedný za alergickú nádchu), vyhýbajte sa kobercom a koberčekom v spálňach, pravidelne vysávajte, utierajte prach vlhkou špongiou a každý týždeň perte posteľnú bielizeň pri teplote najmenej 55 °C. Pri oblečení, ktoré je v priamom kontakte s pokožkou, zabudnite na dráždivý akryl a vyberte si bavlnu.
Atopický ekzém môže mať dopad na duševné zdravie: stres, úzkosť, poruchy spánku, strata sebadôvery atď. Neváhajte sa obrátiť na svojho lekára alebo združenia pacientov, ktorí vám môžu poskytnúť cenné rady, ako zvládnuť atopickú dermatitídu v každodennom živote. Nie ste sami: vo Francúzsku trpia týmto ochorením približne 4 % ľudí starších ako 15 rokov.
Mimo vzplanutia je ideálne používať emolienčný krém pravidelne, a to hneď po sprche alebo kúpeli. Aplikácia na mierne vlhkú pokožku je často jednoduchšia. Zohrejte krém v dlaniach a rozotrite ho po tele veľkými pohybmi bez trenia pokožky. Týmto spôsobom pokožka zadržiava vodu a postupne obnovuje svoju ochrannú funkciu kožnej bariéry. Aby bola pokožka pružná a hodvábne jemná, tento postup by sa mal opakovať každý deň alebo aj niekoľkokrát denne.
Prípravky Eau Thermale Avène určené na upokojenie atopického ekzému.