Obsah

Atopický ekzém

Toto chronické zápalové ochorenie kože, známe ako atopický ekzém alebo atopická dermatitída, sa prejavuje suchou kožou, červenými zápalovými léziami a niekedy aj intenzívnym svrbením. Zvyčajne sa objavuje v ranom detstve a môže pretrvávať až do dospelosti. Môžeme vás ubezpečiť, že sa dá zmierniť a predchádzať vzplanutiam.

 

Čo je atopický ekzém?

Atopická dermatitída je výsledkom mnohých faktorov. Predovšetkým je dedičná: ak sú obaja rodičia postihnutí, 8 z 10 detí má „šancu“, že sa uňho ekzém vyvinie. Tento atopický stav bráni pokožke, aby správne plnila svoju úlohu ochrannej kožnej bariéry. Je potom priepustnejšia pre alergény prítomné v prostredí, ako sú peľ alebo roztoče. 

Voči týmto nepriaznivým vplyvom, ale aj v dôsledku príliš suchého prostredia, zle vypranej bielizne alebo dráždivých pracích prostriedkov imunitný systém reaguje prehnane: začervenaním, svrbením, zápalom a mokvaním. Ide o vzplanutie atopického ekzému. Mimo tohto obdobia je pokožka suchá a nedokáže si udržať správnu mieru hydratácie.

av_peaux-sensibles_schema_eczema-atopique_1x1_v2 472x472 1. Voda sa veľa odparuje. 2. Alergény ľahko prenikajú do pokožky.
av_eczema-psoriasis_femme_fenetre_environnement_1x1_v2 472x472

Atopický ekzém: prispôsobte svoje prostredie

Aby ste pomohli svojej pokožke alebo pokožke vášho dieťaťa lepšie plniť úlohu ochrannej kožnej bariéry, musíte konať! Vo vašom obytnom priestore, napríklad v zle vetranej domácnosti, sa nachádzajú milióny roztočov, ktoré môžu zhoršiť atopickú dermatitídu. Preto pravidelne vetrajte (skoro ráno a neskoro večer, aby ste zabránili prenikaniu peľu, ktorý je tiež zodpovedný za alergickú nádchu), vyhýbajte sa kobercom a koberčekom v spálňach, pravidelne vysávajte, utierajte prach vlhkou špongiou a každý týždeň perte posteľnú bielizeň pri teplote najmenej 55 °C. Pri oblečení, ktoré je v priamom kontakte s pokožkou, zabudnite na dráždivý akryl a vyberte si bavlnu.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

„Pri čistení nezabudnite používať rukavice, aby ste si chránili ruky pred dráždivými produktmi.“
Tatiana

 

Ako zmierniť atopický ekzém?

Atopický ekzém sa dá liečiť počas vzplanutia a medzi vzplanutiami.

Počas vzplanutia

Počas vzplanutia atopickej dermatitídy sa na zmiernenie zápalu, začervenania a svrbenia používajú masti, krémy alebo pleťové mlieka na báze kortizónu. Ide o najčastejšiu formu liečby. Na zmiernenie silného svrbenia však možno predpísať aj antihistaminiká. Imunomodulátory (ktoré upravujú reakciu imunitného systému) sú tiež indikované pri stredne ťažkých až ťažkých formách ekzému. Tieto lieky však nezabraňujú recidívam.

Liečba atopického ekzému

Medzi vzplanutiami

Aby ste pomohli pokožke obnoviť funkciu ochrannej kožnej bariéry, je potrebné vykonávať základnú starostlivosť. Ide o každodennú aplikáciu emolienčného prípravku, ktorý pomáha bojovať proti suchosti pokožky a oddialiť jednotlivé vzplanutia. Pleťové mlieko, krém, balzam... Je na vás, aby ste si vybrali textúru, ktorá vám alebo vášmu dieťaťu najviac vyhovuje. 

Pravidlá hydratácie u detí

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Atopická dermatitída nespôsobuje len fyzické ťažkosti. 

Atopický ekzém môže mať dopad na duševné zdravie: stres, úzkosť, poruchy spánku, strata sebadôvery atď. Neváhajte sa obrátiť na svojho lekára alebo združenia pacientov, ktorí vám môžu poskytnúť cenné rady, ako zvládnuť atopickú dermatitídu v každodennom živote. Nie ste sami: vo Francúzsku trpia týmto ochorením približne 4 % ľudí starších ako 15 rokov.

av_xeracalm_soothing concentrate_social_9_post_3282770114201_hd 472x472

 

Osvedčené postupy na upokojenie atopickej dermatitídy

Mimo vzplanutia je ideálne používať emolienčný krém pravidelne, a to hneď po sprche alebo kúpeli. Aplikácia na mierne vlhkú pokožku je často jednoduchšia. Zohrejte krém v dlaniach a rozotrite ho po tele veľkými pohybmi bez trenia pokožky. Týmto spôsobom pokožka zadržiava vodu a postupne obnovuje svoju ochrannú funkciu kožnej bariéry. Aby bola pokožka pružná a hodvábne jemná, tento postup by sa mal opakovať každý deň alebo aj niekoľkokrát denne.

Z tej istej ponuky

Naše riešenie pre zmiernenie atopického ekzému.

Prípravky Eau Thermale Avène určené na upokojenie atopického ekzému.

Avène Termálna voda v spreji

Avène Termálna voda v spreji

Upokojuje - Obnovuje kožnú bariéru

späť na začiatok