Obsah

Ruky, chodidlá, lakte a kolená: špecifická psoriáza

Psoriáza môže postihnúť všetky časti tela. Horné a dolné končatiny nie sú výnimkou. Postihnutá môže byť klenba, dlane alebo nechty. To isté platí pre „trecie plochy“ lakťov a kolien.

av_xeracalm_soothing concentrate_social_8_post_3282770114201_hd 492x492

 

Citlivé končatiny

Psoriáza môže sťažovať chôdzu, ak sa objaví na chodidlách alebo prstoch, a podávanie rúk, ak sú postihnuté dlane, prsty alebo nechty. Všetky tieto partie sú citlivé. Keď suché šupiny nakoniec odpadnú, koža sa odhalí, môže krvácať a môžu sa objaviť malé praskliny. Starostlivosťou o psoriázu, vrátane každodennej aplikácie emolienčného prípravku, možno znížiť a oddialiť vzplanutia: na verejnosti sa budete cítiť uvoľnenejšie a pokojnejšie.

Je potrebné používať hydratačný krém, pleťové mlieko alebo balzam každý deň, aby sa zabránilo napätiu, ktoré sa vyskytuje pri psoriáze.

Združenie L'Association France Psoriasis

Palmoplantárna psoriáza postihuje klenbu chodidiel a dlane rúk. Koža je na týchto miestach podráždená. Dlane sú v neustálom kontakte s vonkajším svetom. Aby ste predišli podráždeniu a zápalu veľmi suchých kožných lézií, používajte výrobky bez mydla s neutrálnym fyziologickým pH, pri umývaní rúk a nôh sa vyhýbajte horúcej vode a vždy sa osušte jemným priložením uteráka. Opatrne sa obliekajte a vyzliekajte: rany, ktoré sa často vyskytujú pri tomto type psoriázy, môžu sťažovať obliekanie svetrov a ponožiek kvôli drobným vláknam, ktoré sa prichytávajú ku koži. Chráňte si ruky tým, že pri umývaní riadu budete nosiť rukavice a pravidelne používať regeneračný a ochranný krém na ruky (krém na ruky Cicalfate): jeho účinok „druhej kože“ pôsobí proti dráždivým produktom.

av_eczema-psoriasis_mains_bras_1x1 492x492

Keď psoriáza zasiahne necht

Lupiny na nechtoch pravdepodobne spontánne zmiznú:

Vyhnite sa manikúre a príliš krátkym nechtom, aby ste obmedzili drobné poranenia kože. Chráňte sa pred vlhkosťou, aby ste zabránili šíreniu baktérií a plesní, alebo použite terapeutický lak na nechty, ktorý chráni pred trením.

V prípade zápalových bolestí kĺbov, opuchov a stuhnutosti prstov sa poraďte so svojím dermatológom/reumatológom. Ak trpíte psoriatickou artritídou, ktorá sa často vyskytuje spolu so psoriázou na nechtoch, poskytnú vám vhodnú starostlivosť.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Vyhýbajte sa fajčeniu pri psoriáze rúk a nôh!

Ak chcete optimalizovať účinnosť liečby psoriázy na rukách a nohách, vyhýbajte sa fajčeniu.

 Nikotín a tabakové výrobky oslabujú pokožku a imunitný systém a stimulujú zápalové mechanizmy. Z týchto dôvodov fajčenie zvyšuje riziko vzniku psoriázy na rukách a nohách. Najmä u žien (ktoré sú kvôli hormónom citlivejšie na účinky fajčenia) môže fajčenie dokonca zhoršiť účinnosť liečby tejto konkrétnej formy psoriázy. Dobrou správou je, že sa preukázalo, že zanechanie fajčenia vedie k rýchlemu zlepšeniu psoriázy na rukách a nohách.

 

Doprajte svojej pokožke šetrnú hydratáciu

Pri starostlivosti o psoriázu ošetrujte končatiny: Krémami bez parfumácie vhodnými pre suchú pokožku. Vyberte si emolienčnu textúru, ktorá vám najviac vyhovuje, aby bolo toto pravidelné ošetrenie jemné a príjemné. Krém nanášajte v tenkých vrstvách tak, že ho najprv rozotriete v dlaniach. Toto je ideálny spôsob, ako ho naniesť jemne a účinne bez toho, aby ste použili príliš veľa prípravku naraz.

Starostlivosť a tipy proti svrbeniu

av_eczema-psoriasis_application_creme_bras_1x1 492x492
Z tej istej ponuky

Naše riešenie na upokojenie psoriázy

Produkty Eau Thermale Avène určené na upokojenie pokožky rúk a nôh

Avène Termálna voda v spreji

Avène Termálna voda v spreji

Upokojuje - Obnovuje kožnú bariéru

späť na začiatok