Obsah

Psoriáza a ekzém u detí: naša starostlivosť a tipy proti svrbeniu

Prečo ekzém a psoriáza svrbia?

Tu budeme hovoriť predovšetkým o ekzémoch. U detí psoriáza zvyčajne nesvrbí alebo svrbí veľmi málo. Prečo ekzém svrbí? Ak trpíte ekzémom, možno ste na svoje dieťa nevedomky preniesli atopické ochorenie kože. Jednoducho povedané, ochranná kožná bariéra dieťaťa nefunguje tak, ako by mala. Koža je suchšia a viac vystavená infekciám a alergénom. Výsledkom je výskyt škvŕn, začervenaných oblastí a svrbenie. To má veľký vplyv na kvalitu života vášho dieťaťa – a tiež na váš život – vaše dieťa môže mať problémy so zaspávaním, zlú náladu a iné problémy.

Podľahnutie svrbeniu (pruritus) zvyšuje počet lézií a riziko sekundárnej infekcie. Škrabanie stimuluje zápal, ktorý vyvoláva túžbu po ďalšom škrabaní a uzatvára jedinca do začarovaného kruhu.

AV_ATSW_Spray_Soothing baby-s irritations_social_post_3282779003124_LD-jpg

Ako zmierniť svrbenie

Upokojenie pokožky vášho dieťaťa je zásadné. Pomôcť vám môže niekoľko jednoduchých, ale užitočných krokov. Predovšetkým dieťaťu nezakazujte škrabanie. Takéto rady majú na deti často opačný účinok. 

Chlad zmierňuje svrbenie. Majte po ruke termálnu vodu v spreji a ventilátor na ochladenie pokožky.Masírujte si pokožku hladkými kamienkami, ktoré ste si odložili do chladničky. 

Keď pokožka svrbí, povzbuďte dieťa, aby poškrabalo niečo iné, napríklad prikrývku. A ak je nutkanie naozaj príliš silné, dieťa si môže jemne potrieť alebo poklepať dlaňou po pokožke. Prípadne môžete vyskúšať masážne koliesko. 

Nakoniec sa môžete pokúsiť odviesť pozornosť dieťaťa inde. Hrajte, spievajte, tancujte – čokoľvek je potrebné!

Vyhnite sa svrbeniu: aké sú výhody emolienčných látok?

Použitie emolienčného prípravku pomáha obnoviť ochrannú funkciu pokožky dieťaťa a zabraňuje svrbeniu. Okrem toho, že tieto výrobky sú účinné, aplikácia emolienčného prípravku sa môže stať skutočným momentom zdieľania a budovania citového puta.

Správny čas pre emolienčné prípravky

Ideálne je aplikovať ošetrenie večer po umytí. Aj keď lézie zmiznú, liečbu opakujte hneď, ako svrbenie ustúpi, aby ste predĺžili čas, než sa príznaky ekzému opäť zhoršia.

Používajte emolienčné prípravky na celé telo

Vmasírujte emolienčný prípravok do každej časti tela od hlavy až po päty, pričom dbajte na to, aby ste sa vyhli ekzémovým oblastiam. A čo tvár? Nanášajte emolienčný prípravok malými ťahmi a nezabudnite na zadnú časť uší. Na očné viečka, ústa a kútiky úst naneste končekmi prstov. 

A aby bolo používanie emolienčných prípravkov zábavné, prečo nepoužiť vhodnú detskú básničku?

 

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Čo ak dieťa nepostojí?

Pre menšie deti nie je vždy jednoduché vydržať pri hydratácii v pokoji. Eau Thermale Avène vám pomôže. V 21 príbehoch, ktoré pomáhajú proti škrabaniu, môžete sledovať každodenné dobrodružstvá Pikédoo a jeho „krajinu“. Je to skvelá pomôcka, ktorá vám pomôže naniesť emolienčné prípravky na pokožku vášho dieťaťa a zároveň ho upokojí. Je to jednoduchý malý bonus, ktorý vám pomôže lepšie pochopiť problémy s pleťou a naučiť sa správne návyky pre každý deň... takmer bez rozmýšľania.

Správne postupy pre prevenciu svrbenia

Mali by ste využiť každú príležitosť na optimalizáciu svojho rituálu starostlivosti. Najlepším spôsobom boja proti svrbeniu je prevencia. 

Čo robiť a čomu sa vyhýbať. Kúpte dieťa len raz denne v teplej vode maximálne 15 minút. Používajte len šetrné čistiace prostriedky bez obsahu mydla. Osušte pokožku, ale netrite ju. Snažte sa dieťa obliekať do bavlneného oblečenia. Nevystavujte dieťa alergénnym látkam (zvieracia srsť, prach atď.).

Aby ste zabránili škrabaniu lézií, pravidelne dieťaťu strihajte nechty a od útleho veku ho učte, aby sa ekzému nedotýkalo.

späť na začiatok