Obsah

Ekzém na tvári a krku

Ekzém sa môže vyskytovať na všetkých častiach tela. Červených škvŕn a svrbenia nie sú ušetrené ani tvár (líca, čelo, pery alebo uši) a krk. Našťastie existujú riešenia, ktoré zmierňujú nepríjemné pocity počas vzplanutí a chránia tenkú a krehkú pokožku tváre.

av_eczema-psoriasis_cou_1x1_619_619

Príčiny ekzému na tvári a krku

Na tvári a krku sa môže objaviť atopický alebo kontaktný ekzém. V prípade tváre postihuje viac dojčatá a dospelých. Ekzém na krku je bežný u detí. 
Ak je príčinou alergén, môže to byť rúž alebo šperky obsahujúce nikel. Alergén sa môže na tvár preniesť aj rukami, napríklad z laku na nechty alebo peľu prenášaného vzduchom. Krk je preto veľmi exponovanou časťou tela, pretože sa ho často dotýkame bez toho, aby sme si to uvedomovali. Okrem toho v zime prichádza do kontaktu s mnohými odevmi alebo predmetmi, ako sú visačky na rolákoch alebo vlnené šály, ktoré môžu podráždiť pokožku.

Kontaktný ekzém

Atopický ekzém

Keď sa na tvári objavia ložiská ekzému, choroba je viditeľná a znášať pohľady ostatných môže byť ťažšie.

Stéphanie MerhandZakladateľka francúzskej asociácie pre ekzémy Associationeczema.fr

 

Ekzém môže postihnúť aj uši

Začervenanie na ušnom lalôčiku, chrasty v záhyboch, bolesť alebo dokonca zvláštny nepríjemný pocit. Ekzém sa niekedy objavuje aj na ušiach. Ak sa v záhybe pod ušným lalôčikom objaví trhlina, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o atopickú formu. V týchto oblastiach sa však často vyskytuje aj kontaktný ekzém. Odporúčame zamerať sa na tieto príčiny: náušnice z bižutérie, mobilné telefóny, načúvacie prístroje, šampón, farba na vlasy alebo dokonca kvapky do uší.

av_eczema-psoriasis_oreilles_1x1_619_619

Zmiernenie príznakov ekzému na tvári a krku

Tu sú základné pravidlá na zmiernenie vzplanutí ekzému a dlhodobé upokojenie pokožky na tvári.

Predchádzanie vzplanutiam ekzému na tvári a krku

Zatiaľ čo liečba vzplanutí ekzému na tvári a krku zvyčajne spočíva v lokálnej liečbe pomocou kortizónu alebo lokálnych imunosupresívnych mastí, mimo vzplanutí je potrebné pokožku regenerovať. Na zníženie reaktivity a zníženie frekvencie zhoršovania príznakov používajte každý deň emolienčný prípravok.

Upokojenie pokožky tváre a krku dieťaťa

U bábätiek sa ekzém objavuje na pokožke hlavy, tvári a v záhyboch krku. Červené, chrastovité škvrny sú niekedy spôsobené aj slinami. Ak chcete zmierniť vzplanutie, niekoľkokrát denne použite vhodné emolienčný prípravok. Na liečbu počas vzplanutia vám lekár môže predpísať dermokortikoidy.

Ekzém u dojčiat

Prípravky

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Ako sa vysporiadať s ekzémom okolo úst?

Keď sa okolo úst a na perách objavia mokvajúce chrasty, ide o vzplanutie ekzému. Či už ide o atopický alebo kontaktný ekzém, aplikácia lokálneho kortikosteroidu rýchlo zmierni súvisiaci pruritus, čiže svrbenie. Táto liečba však nestačí. Pri používaní emolienčného prípravku je potrebné postupovať opatrne, a to aj mimo vzplanutia. Vaša pokožka bude lepšie hydratovaná a chránená a vy budete môcť oddialiť zhoršenie príznakov. Mali by ste sa tiež vyhýbať dotyku a olizovaniu pier, aby ste predišli podráždeniu. Ďalší tip: ak ste hudobník, váš nástroj, napríklad trúbka alebo klarinet, môže tiež spôsobiť dermatitídu.

av_eczema-psoriasis_maquillage-medical_1x1_619_619

 

Používajte mejkap šetrný k pleti

Pred použitím nového mejkapu ho najprv vyskúšajte na malej plôške pleti. Predídete tak vzplanutiam ekzému. Používajte medicínsky mejkap a čistiaci prostriedok bez parfumácie. Prebytočné množstvo odstráňte pomocou jednorazovej vreckovky. Potom nastriekajte na pleť termálnu vodu Avène a masírujte ju, aby ste odstránili všetky zvyšné nečistoty. Nakoniec pleť jemne osušte priložením mäkkého uteráku. Výrobky vymieňajte raz za 3 mesiace.

Starostlivosť a tipy proti svrbeniu pre dospelých

Chlad pomáha zmierniť svrbenie a začervenanie pokožky. Preto neváhajte a odložte si hydratačný krém na celý deň do chladničky, aby ste v prípade potreby mohli večer pleť upokojiť.

Stéphanie MerhandZakladateľka francúzskej asociácie pre ekzémy Associationeczema.fr
Z tej istej ponuky

Naše riešenie pre zmiernenie atopického ekzému.

Prípravky Eau Thermale Avène určené na upokojenie atopického ekzému.

Avène Termálna voda v spreji

Avène Termálna voda v spreji

Upokojuje - Obnovuje kožnú bariéru

späť na začiatok