Obsah

Ekzém na rukách a nohách

Svrbia vás ruky po umytí? Pociťujete bolesť po použití niektorých prípravkov v domácnosti? Trápia vás aj nohy, najmä keď sa potíte? Je možné, že vaše ruky a nohy sú postihnuté ekzémom. Toto kožné ochorenie môže byť bolestivé a sťažovať každodenný život a prácu. Niekoľko tipov, ako ju zmierniť.

av_eczema-psoriasis_mains_plaques-rouges_1x1 472x472

Ako rozpoznať ekzém na rukách a nohách?

Veľmi suchá a zhrubnutá koža na chrbte ruky, malé pľuzgiere akoby naplnené vodou medzi prstami, olupujúce sa končeky prstov... Ide o najčastejšie formy ekzému rúk a nôh, ktoré môžu postihovať celé končatiny alebo ich časti. Pri tomto chronickom kožnom ochorení sa striedajú obdobia vzplanutia (pľuzgiere, svrbiace červené škvrny, popraskaná koža atď.) s obdobiami pokoja, keď koža zostáva suchá. Zhoršuje ho chladné alebo veľmi horúce počasie alebo kontakt s určitými dráždivými látkami. Ekzém na rukách a nohách môže mať niekoľko príčin, ktoré nie je vždy ľahké identifikovať.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

„Pri upratovaní nezabudnite používať rukavice, ktoré ochránia ruky pred dráždivými produktmi.“
Tatiana

 

Čo spôsobuje ekzém na rukách a nohách?

Ekzém na rukách a nohách môže byť spôsobený viacerými faktormi.

 

Kontaktný ekzém

Ide o alergickú reakciu na konkrétny alergén. Na rukách ju vyvoláva prítomnosť niektorých výrobkov používaných v domácnosti, kozmetiky atď. Niektoré povolania sú týmto alergénom obzvlášť vystavené. Na nohách je často príčinou materiál ponožiek alebo obuvi.

Kontaktný ekzém

Atopický ekzém

V tomto prípade nejde o špecifickú alergiu, ale o genetickú predispozíciu, ktorá uľahčuje prenikanie všetkých alergénov do kože. Pokožka rúk je vystavená každodennej záťaži. Na nohách sa ekzém vyskytuje skôr lokálne na členkoch a priehlavkoch na nohách, než na chodidlách. 

Atopický ekzém (príčiny – definícia – schéma atď. )

Dyshidróza, ďalšia príčina ekzému na rukách a nohách

Ak vaše svrbenie spôsobujú malé, veľmi bolestivé pľuzgiere naplnené čírou tekutinou, ktoré sa objavujú najmä na jar alebo v lete, potom je váš ekzém na rukách a nohách pravdepodobne spôsobený dyshidrózou, nazývanou aj bulózny ekzém. Jeho pôvod nie je dobre známy, ale zvyčajne vzniká na atopickom podklade. Existuje niekoľko faktorov, ktoré tento typ ekzému vyvolávajú alebo podporujú: alergie na niektoré kovy (nikel, kobalt), teplo, nadmerné potenie, plesne na nohách atď. Objavuje sa pozdĺž prstov na rukách a nohách, na dlaniach a chodidlách.

av_eczema-psoriasis_main_dyshidrose_1x1 472x472

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Je dôležité zistiť, čo spôsobuje ekzém na rukách a nohách.

Najprv treba zistiť, či reakciu na rukách alebo nohách nevyvoláva niektorý alergén (s tým vám môže pomôcť alergológ). V takom prípade by ste sa mali snažiť vyhnúť kontaktu s alergénom, napríklad chrániť si ruky pri umývaní riadu alebo nosiť bavlnené ponožky namiesto syntetických.

Niekedy sa však konkrétna príčina nedá určiť. Dobrou správou je, že bez ohľadu na príčinu je liečba ekzému na rukách a nohách rovnaká: dermokortikoidy vo fáze vzplanutia a každodenná hydratácia počas obdobia pokoja na oddialenie týchto vzplanutí a zníženie ich frekvencie.

Liečba atopického ekzému

av_xeracalm_soothing-concentrate_1_post_3282770114201_hd 472x472

Osvedčené postupy na zmiernenie ekzému na rukách a nohách

Emolienčné krémy, ktoré obnovujú ochrannú kožnú bariéru a chránia pokožku pred alergénmi, sú ideálne na hydratáciu a upokojenie rúk a nôh postihnutých ekzémom. Mali by sa aplikovať jemnou masážou, v prípade potreby aj niekoľkokrát denne. Bavlnené rukavice a ponožky môžu optimalizovať ich hydratačný účinok. Niektoré krémy sú tiež špeciálne navrhnuté tak, aby izolovali pokožku rúk od dráždivých látok a vytvorili priehľadnú ochrannú bariéru podobnú rukavici.

Starostlivosť a tipy proti svrbeniu

späť na začiatok