Obsah

Život s ekzémom a psoriázou: Deti

Ekzém a psoriáza: zvláštna citlivosť detí. Postihnutie ekzémom alebo psoriázou je takmer trvalým zdrojom nepohodlia. Najmä pre tých najmenších. Svrbenie, nedostatok spánku, stres, niekedy aj podráždenie... tieto dve ochorenia ovplyvňujú kvalitu života. Spoločne môžete túto ťažkú skúšku zvládnuť.

av_eczema-psoriasis_bebe_1x1_v1 472x472

Psoriáza a ekzém u detí: aké sú rozdiely?

Psoriáza sa zvyčajne vyskytuje u geneticky predisponovaných jedincov. Prejavuje sa nadmerne rýchlou obnovou epidermálnych buniek a chronickým zápalom kože.
Na druhej strane, ekzém je kombináciou narušenej ochrannej kožnej bariéry a vyššej citlivosti imunitného systému na alergény, čo zvyšuje reaktivitu kože.
Hoci sa tieto dva stavy líšia svojimi príčinami, sú si v mnohých ohľadoch podobné. V oboch prípadoch ide o chronické ochorenie charakterizované striedaním vzplanutí a období remisie. Ložiská sú červené a môžu veľmi svrbieť. Zatiaľ čo psoriáza nie je u detí veľmi častá, atopický ekzém postihuje v Európe 10-15 % detí mladších ako 7 rokov. 

 

Psoriáza a ekzém u detí: typické príznaky

Vzplanutie sa prejavuje výskytom ložísk.
Pri psoriáze sú tieto lézie červené a šupinaté. U detí zriedkavo svrbia a postihujú najmä miesta, kde dochádza k treniu: lakte, lakťové a kolenné jamky, chodidlá, dolná časť chrbta. Môžu postihnúť aj pokožku hlavy, obočie, ušné kanáliky. Dokonca aj nechty, dlane či chodidlá.

Ložiská atopického ekzému (vyskytujúce sa zvyčajne u dojčiat a detí) sú často menej hrubé, menej ohraničené a menej šupinaté, než sú ložiská psoriázy. Avšak svrbia. U detí do jedného roka postihujú niektoré časti tváre (čelo, bradu, líca) a končatiny (nohy, ruky). Vo veku od jedného do dvoch rokov sa ekzém častejšie vyskytuje na hlave, krku a kožných záhyboch. U detí starších ako dva roky sú postihnuté záhyby (krk, pod ušami, lakte, kolená, zadok), ruky, zápästia a členky.

Psoriáza u detí

Atopický ekzém

Pokožka postihnutá ekzémom – tvár a krk

Tipy proti svrbeniu u detí

 

av_eczema-psoriasis_enfant_rougeur_cou_1x1 472x472

Svrbenie a pálenie spôsobené týmito ochoreniami je pre deti skutočným utrpením a rýchlo sa stáva zdrojom stresu, ktorý má výrazný dopad na ich každodenný život.

av_carnets-experts_bebe_maman_1x1 472x472

 

Ako reagovať v úlohe
rodiča?

Ak vaše dieťa trpí atopickou dermatitídou alebo psoriázou, dobre viete, aké ťažké je niekedy toto ochorenie zvládnuť. Čo môže byť viac skľučujúce, ako vidieť svoje dieťa trpieť a nevedieť, ako mu pomôcť? Predovšetkým, aj keď sú tieto choroby dedičné, nemajte pocit, že ste za ne zodpovední. Na druhej strane máte pred sebou dôležitú úlohu. Môžete svoje dieťa podporiť a pomôcť mu zvládnuť situáciu. Rozprávajte sa s ním, povzbudzujte ho, aby vyjadril svoje pocity. Je dôležité nezľahčovať jeho nepríjemné pocity. A samozrejme, identifikujte spúšťače ekzému a aktívne sa zapojte do starostlivosti.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

 Pruritus, neznesiteľný pocit svrbenia, je začarovaný kruh. Inými slovami, čím viac sa vaše dieťa škrabe, tým viac sa bude chcieť škrabať. Je však veľmi ťažké zakázať dieťaťu dotýkať sa svrbiacich ložísk. Našťastie existujú alternatívy. Keď dieťa svrbí pokožka, povzbuďte ho, aby sa poškrabalo na plyšovom zvieratku, alebo mu doprajte nejakú fyzickú aktivitu, ktorá ho uvoľní.

Tipy pre starostlivosť proti svrbeniu

av_eczema-psoriasis_dermatologue_enfant_1x1_v1 472x472

Aké prípravky 
sú k dispozícii?

Do liečby ekzému alebo psoriázy sú zapojené tri kľúčové osoby – vaše dieťa, vy ako rodič a váš lekár. Len lekárske vyšetrenie (pediatrom, dermatológom alebo všeobecným lekárom) umožní stanoviť jasnú diagnózu, lepšie pochopiť ochorenie a nasadiť najúčinnejšiu liečbu. Závisí to od viacerých faktorov, napríklad od vplyvu na kvalitu života a závažnosti príznakov.

Liečba atopického ekzému

Liečba psoriázy

Ako možno predchádzať ekzémom a psoriáze?

Okrem liečby sa môžete venovať aj prevencii vzplanutí a svrbenia. Prevencia je založená na troch pilieroch, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu cítiť sa lepšie. Prvým z týchto pilierov je hydratácia. Emolienčný alebo hydratačný prípravok obnovuje funkciu ochrannej kožnej bariéry a zabraňuje novému vzplanutiu. Všetko o tom nájdete v kapitole Podrobne o pravidlách hydratácie. 
Druhý pilier: správna hygiena. Mnohí rodičia si myslia, že je lepšie odďaľovať kúpanie alebo sprchovanie detí postihnutých ekzémom alebo psoriázou. Hygiena je však nevyhnutná. Ako sa teda vyvarovať podráždeniu pokožky pri umývaní? Odpoveď nájdete v kapitole Podrobne o správnej hygiene. 

Posledný pilier: vyhýbajte sa škrabaniu, aby ste nepoškodili pokožku. Nie je to ľahká úloha. Ale nebojte sa. Aj tu existujú jednoduché riešenia, napríklad použitie hladkých kamienkov. Prečítajte si našu špeciálnu podrobnú kapitolu. 

av_eczema-psoriasis_application_creme_produit_1x1_v1 472x472

EKZÉM A PSORIÁZA U DETÍ: ODPOVEDÁME NA VAŠE OTÁZKY

Sme tu, aby sme rozlišovali pravdivé informácie od nepravdivých.

To je veľmi zastaraný názor. Ale nie je to pravda. Ani jedna z týchto chorôb nie je nákazlivá. V oboch prípadoch ide o chronické zápalové ochorenie. Sú spôsobené abnormalitami kože a environmentálnymi faktormi, ako sú alergény.

Žiaľ nie. Súčasná liečba a starostlivosť sa zameriavajú na riešenie príznakov. Sú veľmi účinné, ale ich cieľom nie je, aby choroba raz a navždy zmizla. Snaží sa liečiť príznaky počas akútnej fázy a predchádzať vzniku nových vzplanutí.

Áno, je to tak. Stres ovplyvňuje imunitný systém. Môže zhoršiť alebo vyvolať vzplanutie.

Áno, samozrejme. Buďte však opatrní, pretože chlór a soľ môžu spôsobiť podráždenie. Vaše dieťa by preto malo dodržiavať niekoľko pokynov. Prvým z nich je použiť pred kúpaním bariérový krém. Ochráni pokožku. Po kúpaní opláchnite pokožku čistou vodou. Nakoniec pred obliekaním použite emolienčný prípravok.

Kúpeľné procedúry sa často odporúčajú deťom so sklonom k atopii alebo trpiacim psoriázou. Zahŕňajú procedúry využívajúce účinky termálnej vody (kúpele, sprchy, pitné kúry atď.), vzdelávacie semináre, ktoré poskytujú dieťaťu a jeho rodičom možnosť dozvedieť sa viac o kožnom ochorení a jeho liečbe, a pravidelné lekárske prehliadky.

Naše riešenie pre mladú atopickú pokožku

Produkty Eau Thermale Avène, vďaka ktorým sa bude vaše dieťa cítiť lepšie vo svojej koži
av_xeracalm_balm_1_post_3282770114171_ld -2-

Rad XeraCalm A.D

Milujem ho, už ma netrápi začervenanie, svrbenie alebo alergia. Moja pleť je jemná.
späť na začiatok