Obsah

Slnko a psoriáza

Slnko zlepšuje náladu. Pôsobí pozitívne aj pre väčšinu ľudí so psoriázou, ale len ak dodržíte niekoľko opatrení. Uvedieme niekoľko tipov, ako si čo najlepšie vychutnať slnečné lúče.

AV_ Sun Care_Tinted Fluid 50-_Social_3282770112689_HD 472x472

Psoriáza: keď slnko zmierňuje príznaky

Hrubé plaky na koži, ktoré sú červené a šupinaté v dôsledku nahromadenia odumretej kože: ide o najčastejší prejav psoriázy, chronického kožného ochorenia. 

Dobrou správou je, že u prevažnej väčšiny ľudí so psoriázou sa vzhľad lézií po vystavení slnečnému žiareniu zlepší. UV žiarenie znižuje zápal kože a minimalizuje výskyt plakov. Vystavovanie sa slnku však musí byť postupné a mierne. Je potrebné sa chrániť: používať opaľovací krém, klobúk a vystavovať sa slnku v čase, keď je najmenej intenzívne atď.

 Príčiny psoriázy

Psoriáza: keď slnko zhoršuje príznaky

Slnko je pre väčšinu ľudí so psoriázou prospešné, ale môže byť aj škodlivé. Ak sa napríklad príliš vystavujete slnku, spálenie môže viesť k vzplanutiu psoriázy a vzniku nových lézií na mieste, ktoré predtým nebolo postihnuté. Tento jav sa nazýva „Koebnerov fenomén“.

Pozor aj na niektoré lieky s fotosenzibilizujúcimi účinkami (reakcie kože po vystavení sa slnku). Spoznáte ich podľa loga na obale: slnko v červenom trojuholníku. 
Nakoniec, ako u všetkých ľudí, nadmerné vystavovanie sa slnku zvyšuje riziko rakoviny kože. Buďte preto opatrní a vystavujte sa slnku s mierou.

Psoriáza

av_eczema-psoriasis_plaques-rouges_1x1 472x472

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

„Uvedomíte si, že psoriáza nereaguje u rôznych ľudí vždy rovnako. Pochádzam z južného Francúzska, kde je riziko slnečného žiarenia pomerne vysoké. Pamätám si, že som mal na ramene škvrnu, ktorá bola vždy vystavená slnku a nikdy nezmizla. Zatiaľ čo u ostatných, ktorí sa slnku vystavovali len zriedka, bolo zlepšenie výrazne väčšie!“

Nathalie, pacientka s vodoliečbou a dobrovoľníčka francúzskej asociácie pacientov s psoriázou

https://francepsoriasis.org

Umelé slnko

Na liečbu psoriázy sa používa aj „umelé“ slnko. Nie je to však len tak hocijaké žiarenie.

Fototerapia

Vykonáva ju dermatológ a spočíva v tom, že osoba trpiaca psoriázou je vystavená ultrafialovým lúčom, aby sa rozsiahle lézie zmenšili. Táto liečba je vo všeobecnosti účinná, ale je časovo obmedzená, aby sa zabránilo nadmernému vystaveniu kože a riziku vzniku rakoviny.

A čo soláriá?

Používanie UV žiarenia na liečbu psoriázy sa musí vykonávať pod lekárskym dohľadom. Inými slovami: zabudnite na UV žiarenie v kozmetickom salóne alebo soláriu.

 

Liečba psoriázy

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Hydratovaná pokožka je menej náchylná na psoriázu. Po slnku myslite na krém!

Pred pobytom na slnku ste sa natreli opaľovacím krémom. To je dobré. Po vystavení však neváhajte naniesť ďalšiu vrstvu, tentoraz emolienčného krému. Hydratuje horné vrstvy pokožky a vytvára mastný film, ktorý zabraňuje dehydratácii pokožky. Vaša pokožka bude menej suchá a menej krehká. Používajte ho po opaľovaní, ale aj počas celého roka: vaša pokožka bude odolnejšia voči nepriaznivým vonkajším vplyvom a bude lepšie odolávať svrbeniu, čo je faktor zhoršujúci psoriázu.

av_xeracalm_lipid-replenishing-cleansing-oil_7_post_3282770146790_ld_1-1 472x472

Osvedčené postupy pre zmiernenie psoriázy

Po pobyte na slnku by ste mali najprv zmyť všetky stopy opaľovacieho krému. Namiesto dlhého horúceho kúpeľa, ktorý môže vašu pokožku vysušiť, si radšej doprajte rýchlu teplú sprchu. Aby ste nepoškodili ochranný film pokožky, používajte gél, kocku alebo dermatologický olej bez obsahu mydla. Potom pokožku jemne osušte uterákom a naneste emolienčný prípravok. Najprv si krém rozotrite v dlaniach a potom ho rozotrite po celom tele. Nakoniec krém vmasírujte širokými, jemnými ťahmi.

späť na začiatok